موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت

a/143133 :کد

صنعت و تجارت

اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نتوانست نقش‌آفرینی کند

  دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ — ۱۴:۲۱
تعداد بازدید : ۳۴۸   
 تحلیل ایران -اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نتوانست نقش‌آفرینی کند

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نتوانست نقش‌آفرینی لازم را داشته باشد و ما نمی‌توانیم به دیگر کشورها تکیه کنیم.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم  ، محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران گفت: باید درباره جایگاه اقتصادی ایران بازتعریف صورت گیرد؛ اولین نمونه از جنگ‌های مدرن هم اکنون از سوی آمریکا علیه ایران در حال اعمال است و همین اقدامات می‌تواند از سوی آمریکا برای سایر کشورها نیز صورت گیرد.

وی افزود: اروپا نتوانسته از موضوع خروج آمریکا از برجام نقش‌آفرینی لازم را داشته باشد بنابراین باید امروز باز هم به خودمان تکیه کنیم زیرا با وجود گفتمان خوبی که مشاهده می‌شود نباید به آنها تکیه داشت.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در شرایط فعلی کشور اگر ممنوعیت صادرات ایجاد می‌کنیم معتقدیم نباید ارز یارانه‌ای به سایر کشورها بدهیم؛ تحریم آمریکا، نابودی نرم‌افزاری صادرکنندگان است که از طریق نا امید کردن صادرکنندگان و صادرات کشور صورت می‌گیرد.

مدودی یادآور شد که در طول 40 سال گذشته اگر چه شرایط مساعدی نداشته‌ایم اما همیشه از این چالش‌ها با موفقیت عبور کرده‌ایم و باید گفتمان جدیدی بین بخش خصوصی و دولت شکل گیرد تا استراتژی مناسبی در حوزه تجارت خارجی اعمال شود.

وی خاطر نشان کرد: تنها 350 قلم کالا، بیشتر از 10 میلیون دلار صادرات دارند و میزان کالاهایی که بالای 50 میلیون دلار هستند تنها 70 قلم است و واحدهای بالای 10 میلیارد دلار نیز کمتر از 350 شرکت هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :