موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/143137 :کد

در یمن

توافق آتش‌بس در استان تعز یمن با نظارت سازمان ملل

  ﺳﻪشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ — ۰۸:۰۰
تعداد بازدید : ۴۰۷   
 تحلیل ایران -توافق آتش‌بس در استان تعز یمن با نظارت سازمان ملل

رسانه‌های خارجی از توافق فراگیر برای آتش‌بس در استان تعز یمن با نظارت سازمان ملل خبر دادند.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از شبکه روسیا الیوم، طرف‌های درگیر در یمن با نظارت سازمان ملل با پیش نویس توافقی برای آتش‌بس کامل در استان تعز در غرب یمن و گشایش راه‌های منتهی به آن که از آوریل 2016 بسته شده بود، موافقت کردند.

تجاوزات نظامی مزدوران سعودی به استان تعز که اهمیت استراتژیک دارد، از بیش از دو سال پیش آغاز شده بود.

مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن شامگاه دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در استکهلم سوئد اعلام کرد هر چند رایزنی‌ها شاهد پیشرفت است،  اما به حمایت بیشتری نیاز دارد.

وی از دستیابی به توافقاتی در خصوص مبادله اسیران و وضعیت اقتصادی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که روزهای آینده بهتر از قبل باشد.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن در عین حال از پاسخ به سئوالی درباره نقش واضح رژیم سعودی و متحداو مزدورانشان طفره رفت و گفت من در جایگاهی نیستم که به این سئوال پاسخ دهم و از من هم نخواسته‌اند به این سئوال پاسخ دهم.

خبر دیگر اینکه محمد علی الحوثی رئیس کمیته  عالی انقلاب یمن روز دوشنبه تاکید کرد اینکه هیئت ریاض(حکومت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن مستقر در ریاض) پیشنهادی برای بازگشایی جزئی فرودگاه صنعاء‌  ارائه می‌کند، نشان دهنده نیت قبلی آنها برای تشدید رنج و سختی مردم یمن است.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی المسیره یمن، الحوثی خاطر نشان کرد افزایش اقدامات علیه مسافران یمنی در سفرهای داخلی یا بین المللی و دیگر مناطق مغایر با حقوق تضمین شده بر اساس توافقات شیکاگو و غیره و به مثابه باج‌خواهی از آنها و افزایش هزینه‌های بیشتر برای خرید بلیت به شرکت‌های خصوصی و سوء استفاده از آن در راستای تامین مالی فساد مزدوران و هدر رفتن زمان و رنج بیماران است.

وی تصریح کرد ملت یمن که به صلح چشم دوخته است، خواهان آن است تا حقوقشان به آنها بازگردانده شود، چرا که مصادره این حقوق، جنایتی جنگی است که متجاوزان آمریکایی، سعودی، اماراتی و همپیمانانش در یمن بدون هرگونه مجوزی مرتکب می‌شوند.

الحوثی از سازمان ملل متحد و نماینده‌اش در امور یمن(مارتین گریفیتس) خواست با مصادره و تضییع حقوق ملت یمن موافقت نکنند.

                               

یمن     سازمان ملل     جنگ     آتش بس        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :