موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/143142 :کد

اسحاق جهانگیری :

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

  ﺳﻪشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ — ۰۸:۱۴
تعداد بازدید : ۳۶۵   
 تحلیل ایران -جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

معاون اول رییس جمهوری گفت: اگر لازم باشد جراحی بیماری های مزمن اقتصادی را انجام می دهیم و با توجه به ظرفیت های شناسایی شده ایران، این کار موفقیت آمیز خواهد بود.

به گزارش تحلیل ایران، اسحاق جهانگیری دوشنبه شب در نشست شورای اداری هرمزگان با فعالان اقتصادی استان افزود: هر یک از افرادی که در بخش خصوصی ایران فعالیت می کنند صاحب ایده بوده و یک ظرفیت ویژه هستند که این ظرفیت ها باید احیا شود.
وی ادامه داد: در دوره ای کوتاه مدت آمریکایی ها با خروج از برجام و ایجاد جو رسانه ای و روانی موجب غافلگیری ما و شوک اقتصادی به کشور شدند، اما اکنون برگرداندن ثبات به اقتصاد کشور اولین اولویت مهم دولت است.
معاون اول رییس‌ جمهوری اظهار داشت: هم دولت و هم فعالان بخش خصوصی و هم نخبگان باید همکاری کنند تا به سمت ثبات اقتصادی برویم و شاخص هایی مانند نرخ تورم و نرخ ارز قابل پیش بینی باشند که با توجه به مدیران با تجربه و کارآزموده ای که می دانند باید چه کاری انجام دهند، این امر محقق می شود.
وی با تاکید بر این که ایران در هر شرایطی برنامه های خود را پیش می برد اظهار داشت: آمریکایی‌ها از یک سو می خواستند مانع صادرات نفت ایران شوند و از طرف دیگر به دنبال جلوگیری از کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت بودند که در هر دو شکست خوردند.
جهانگیری یاد آور شد: با حرکتی که روسیه و کشورهای عضو اوپک در اجلاس اخیر انجام دادند، آمریکایی ها فهمیدند از این ناحیه شکست های بدی را تجربه می کنند.

** افزایش نرخ ارز فرصت برای صادر کنندگان
وی افزایش نرخ ارز را فرصتی مناسب برای صادرکنندگان دانست که باید از آن استفاده کرده و صادرات را تقویت کنند.
معاون اول رییس جمهوری در عین حال متذکر شد: البته ارز ناشی از صادرات باید وارد چرخه اقتصادی شود و به شکل های مختلف از جمله برگشت ارز به کشور یا افزایش تولید و سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال خود را نشان دهد.
جهانگیری خاطرنشان شد: این قاعده فقط مربوط به بخش خصوصی نیست و حتی دولت نیز اگر نفت را صادر کند و مردم متوجه نشوند ارز ناشی از صادرات نفت چه سرنوشتی داشته از دولت مطالبه گری می کنند.
وی تصریح کرد: در مقطعی بنابر ضرورت سخت گیری هایی وجود داشت اما به تدریج و با گفت و گوهایی که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان داشتیم، اصلاحاتی صورت گرفت.

** زندگی مردم نباید دچارمشکل اقتصادی شود
وی هدف از تمام این اقدامات را گردش چرخ اقتصادی کشور دانست و ادامه داد: زندگی مردم نباید دچار مشکل شود و باید چرخ زندگی 80میلیون ایرانی در این فعالیت های اقتصادی بچرخد.
جهانگیری تصریح کرد: تامین معیشت مردم برای ما مهم است و ایجاد اشتغال نیز یکی دیگر از اولویت های دولت است.
به گفته جهانگیری یک انباشت بیکاری از گذشته وجود دارد و یک جمعیت جوان نیز به این بیکاران افزوده می شود.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: در تلاطم های اقتصادی سرمایه گذاری ها که ایجاد کننده شغل است کمتر می شود و دولت باید زمینه هایی را فراهم کند تا بدون آن که بستر فساد و رانت جدید شکل بگیرد سرمایه گذاری تسهیل شده و شغل ایجاد شود.
وی همچنین حفظ شغل های موجود را مهمترین وظیفه دولت و بنگاه های اقتصادی دانست و تاکید کرد نسبت به مسائل هیچ بنگاه اقتصادی به ویژه در برخی استان هایی که مشکلاتی دارند، بی تفاوت نیستیم.
جهانگیری اضافه کرد: ضمن حساسیت و دغدغه مندی نسبت به وضعیت شاغلان در بنگاه های اقتصادی ، اما نمی توانیم جای مالک یک بنگاه اقتصادی و مدیر بخش خصوصی باشیم و این که به محض بروز مشکل، دولت مدیریت بنگاه اقتصادی بخش خصوصی را در دست بگیرد، نه قانونی و نه شرعی و اخلاقی است.
وی افزود: ما به بنگاه های اقتصادی کمک می کنیم که مشکلاتشان حل شود و بسترهای آن را در قالب کمیته رفع مونع از واحدهای تولیدی و کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها فراهم کرده ایم و مرتب فعالیت های این کمیته ها را رصد کرده و مورد پایش قرار می دهیم.
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: کشور در شرایط خاصی است و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید نشان دهیم ایران سرزنده و قدرتمند است و می‌ تواند مشکلاتش را حل کند.
به گفته جهانگیری هم اکنون طیفی در آمریکا بر سر کار هستند که با نهایت پررویی می گویند نباید اجازه و فرصت برگزاری جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را به ایران بدهیم، ما چنین دشمنانی داریم و متاسفانه برخی کشورهای منطقه هم با آنها همدست شده اند.

**ایران همیشه لنگر قدرت و ثبات منطقه
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: این در حالیست که ایران همیشه لنگر قدرت و ثبات منطقه بوده و با وجود بدی های برخی کشورهای منطقه، هر وقت که به کمک نیاز داشته اند، ایران به آنها کمک کرده است.
جهانگیری بیان داشت: این کشورها در دوران جنگ تحمیلی میلیاردها دلار پول به صدام دادند و بنادر خود را برای حمله به ایران در اختیار عراق گذاشتند اما ایران در مقاطعی مانند حمله عراق به کویت به آنها کمک کرد و زمانی نیز که کشورهای استکباری داعش را انداختند تا کشورهای عربی را دچار بحران کند، ایران به میدان آمد و نگذاشت چندان آسیب ببینند.
وی تصریح کرد: تاریخ نشان داده ایران کشور قدرتمند منطقه است و به مصلحت کشورهای عربی است که با ایران دست دوستی بدهند و نیازی به حضور آمریکا و کشورهای بیگانه در منطقه نیست و اعراب باید از رفتار آمریکا با حسنی مبارک و محمدرضا پهلوی عبرت گرفته و بدانند این کشور حامی مطمئن و قابل اعتمادی برای آنها نیست.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به ضرورت توجه ایران به مشکلات داخلی گفت: آمریکایی ها در نهایت ناباوری از برجام خارج شدند و در شرایطی که ایران به دنبال تعامل با دنیا بود آمریکا از این توافق خارج شد که لازم است چند درس داخلی و خارجی از تحریم ها بگیریم.
جهانگیری اظهار داشت: اول آن که بیش از گذشته معلوم شد آمریکایی دنبال حقوق بشر و حقوق شهروندی و چنین مباحثی نیستند.
وی ادامه داد: روزنامه نگاری کشته شد و اگر این اتفاق در هر جای دیگری از جهان رخ داده بود آمریکایی ها واکنش نشان می داند ولی در برابر عربستان گفتند با این کشور قرارداد 400میلیارد دلاری داریم و نمی توانیم عربستان را کنار بگذاریم و سعی کردند ماجرا را توجیه کنند.
جهانگیری اضافه کرد: در ماجرای برجام همه دنیا غیر از رژیم اشغالگر قدس و یکی دو کشور منطقه می گویند حق با ایران است و برجام باید باقی بماند اما نظم آمریکایی ها بر مبنای قلدری است و می خواهند با ایجاد وحشت زدگی، همه دنیا را وادار به تبعیت از تحریم ها کنند.

** هرمزگان قطب اصلی تجارت واقتصاد
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت هرمزگان پرداخت و اظهار داشت: این استان قطب اصلی تجارت و قلب اقتصادی کشور است که یکی از مهمترین محورهای توسعه آن اقتصاد دریامحور در بخش های صید و صیادی، سازه های دریایی و گردشگری دریایی است.
جهانگیری همچنین به سخنان نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی که در این نشست دغدغه های خود را مطرح کرده بودند پاسخ داد و گفت: این دیدگاه که گردشگری راه برون رفت از مشکلات است حرف درستی است و در بودجه 98به گسترش زیرساخت های گردشگری توجه شده است.
وی در پاسخ به گلایه های مطرح شده درباره فرآیند طولانی صدور مجوزهای سرمایه گذاری و دریافت تسهیلات گفت: ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری با همین هدف بوده اما همچنان برخی امور کُند پیش می رود که استانداران باید پیگیری و حساب کشی کنند.
وی تصریح کرد: دولت با تمرکززدایی به طور مبنایی موافق است و استانداران جدید نیز در دور جدید انتصاب ها خواستار اختیارات بیشتر بودند که رییس جمهوری نیز بر آن تاکید دارد.
جهانگیری از استان های مرزی به عنوان نقطه از بین برنده تحریم ها نام برد و گفت با وجود مرزهای گسترده و 15کشوری که با ایران مرز مشترک دارند، تحریم ایران کاری عبث و بی نتیجه است که بیشتر به شوخی شبیه است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: زیبنده هرمزگان نیست که با وجود با ظرفیت های بالا و اقتصاد قوی و فعالان بخش خصوصی بگویند روستاهای آن محروم ترین مناطق کشور هستند و باید همه همکاری کنند تا غبار محرومیت از این استان برود.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به همراه وزیران نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و رییس بنیاد مستعضفان به منظور بازدید و افتتاح چند طرح و پروژه مهم صنعتی، اقتصادی و عمرانی دوشنبه از طریق فرودگاه بین المللی بندرعباس وارد هرمزگان شدند.
براساس برنامه اعلام شده، معاون اول رییس جمهوری فردا سه شنبه نیز میهمان مردم هرمزگان است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :