موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/143159 :کد

در سفر اسحاق جهانگیری

حیات اقتصادی کشور به هرمزگان وابسته است

  ﺳﻪشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ — ۱۴:۴۸
تعداد بازدید : ۶۹۴   
 تحلیل ایران -حیات اقتصادی کشور به هرمزگان وابسته است

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهمیت استان های مرزی در واردات و صادرات کشور گفت: هرمزگان یکی از مهم ترین استان های مرزی است که حیات اقتصادی کشور به آن وابسته است.

به گزارش تحلیل ایران، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مرحله سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران افزود: انتظار داریم دستگاه های ملی و استانی شرایط را به گونه ای مهیا کنند که فعالان اقتصادی بتوانند با شرایط بهتری نسبت به صادرات و واردات کالا اقدام کنند.
وی بیان داشت: هیچ محدودیتی برسر راه واردات کالاهای اساسی وجود ندارد و این کالاها به میزان لازم در کشور در حال ترخیص و تخلیه هستند.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: حتی برای سال 98 نیز سفارش توسط بخش خصوصی به ثبت رسیده و منابع مورد نیاز آن نیز پیش بینی شده است.
جهانگیری گفت: با وجود همه محدودیت های اعمال شده در تجارت خارجی کشور، تاکنون میزان عملکرد بنادر از نظر ورود و خروج کالا بسیار خوب بوده و نسبت به سال های قبل کاهش قابل توجهی نداشته است.
وی ابرازداشت: نشستی با مدیران و مسوولان گمرک برگزار خواهیم کرد تا ماندگاری کالا در گمرک هر چه بیشتر کاهش پیدا کند و با همکاری گمرکات و سازمان های ذیربط، کالاها هر چه سریع تر ترخیص شوند و در دسترس مردم قرار گیرند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه بندر شهید رجایی گفت: براساس برنامه های پیش بینی شده این بندر قابلیت پهلوگیری بزرگترین کشتی ها را پیدا خواهد کرد تا این شناورها بتوانند در بندر شهید رجایی عملیات تخلیه و بارگیری را انجام دهند.
طرح توسعه بندر شهید رجایی دارای سه مرحله است که مرحله نخست آن با طول اسکله 870 متر، 10 سال قبل به بهره برداری رسید.، مرحله دوم این طرح نیز مربوط به یال های شرقی و غربی با مجموع اسکله هایی به طول دو هزار و 200 متر است که با نصب تجهیزات مربوطه در این مرحله، اکنون ظرفیت بندر شهید رجایی به 5.7 میلیون تی ای یو کانتینر رسیده است.
مرحله سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی نیز عملیات اجرایی آن در اسفند سال گذشته با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، که با تکمیل این طرح ساخت سه پست اسکله با آبخور 17.5 متر در آن، ظرفیت کانتینری سالانه این بندر به 8 میلیون تی ای یو کانتینر افزایش می یابد.
در این طرح با ساخت یک هزار و 400 متر اسکله و محوطه سازی به میزان حدود 112 هکتار، کشتی های بزرگ کانتینربر با ظرفیت 18 هزار و 400 تی ای یو کانتینر در بندر شهید رجایی پهلو می گیرند..
بندر شهید رجایی با ظرفیت سالانه 100 میلیون تن کالا، بزرگترین و مهم ترین بندر جمهوری اسلامی ایران است که به تنهایی 58 درصد عملیات کالاهای غیرنفتی، 43 درصد عملیات جابه جایی فرآورده های نفتی و 85 درصد از عملیات کانتینری بنادر کشور را بر عهده دارد.
معاون اول رییس جمهوری که از روز دوشنبه وارد هرمزگان شده علاوه بر دیدار با مردم کوشا احمدی حاجی آباد، نشست با فعالان اقتصادی هرمزگان، افتتاح بزرگترین آب شیرین کن کشورو نیروگاه برق هرمز در ادامه از صنایع غرب و همچنین مجتمع کشتی سازی دیدن می کند.
در این سفر 2 روزه معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، رییس بنیاد مستعضفان و وزرای نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی جهانگیری را همراهی می کنند.

                               

اسحاق جهانگیری     هرمزگان     ایران            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :