موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران

a/143255 :کد

قدردانی بشار اسد از ایران

تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

  دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ — ۰۸:۳۶
تعداد بازدید : ۴۷۲   
 تحلیل ایران -تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

رئیس جمهور سوریه در جریان دیدار با دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی تأکید کرد که تهران در خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه تلاش زیادی انجام داده است.

به گزارش تحلیل ایران، «حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی پس از سفر به سوریه با «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)  گزارش داد که طرفین در جریان این دیدار آخرین تحولات سوریه و منطقه و مسائل مربوط به کمیته قانون اساسی این کشور را بررسی کردند.

اسد در جریان این دیدار از تلاشهایی که جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه انجام داده است، قدردانی کرد؛ هر چند کشورهای حامی تروریسم بر سر راه تشکیل این کمیته موانع بسیاری ایجاد کردند.

وی همچنین بر اهمیت تلاشهایی تأکید کرد که کشورهای «همپیمان و دوست سوریه به ویژه ایران و روسیه برای توقف مداخله برخی کشورهای غربی در روند سیاسی و تثبیت فرآیند سیاسی انجام دادند که مردم سوریه به دور از هر گونه مداخله خارجی رهبری آن را بر عهده داشته باشند».

جابری انصاری نیز بشار اسد را در جریان مقدمات برگزاری نشست کشورهای ضامن (ایران، روسیه و ترکیه) قرار داد که قرار است طی دو روز آتی در ژنو برگزار شود؛ به ویژه اینکه بر سر فرمت نهایی کمیته قانون اساسی سوریه نیز توافق صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران به رایزنی و همکاری با دمشق ادامه خواهد داد و دمشق نیز انعطاف زیادی از خود نشان داد تا امکان حصول چنین توافقی فراهم شود.

جابری‌انصاری 21 آبان ماه گذشته به دیدار بشار اسد رفت و در جریان آن درباره تلاش‌های صورت گرفته درباره مبارزه با تروریسم و نیز پیشرفت‌ها در روند حل سیاسی بحران سوریه به خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی بحث و تبادل نظر شد.

 طرفین در این دیدار درباره این موضوع اتفاق نظر داشتند که دولت آمریکا و حامیان تروریسم در هر دو مسیر سنگ اندازی می‌کنند تا شکست‌هایی را که در طول سال‌های جنگ سوریه متحمل شده‌اند،‌ در صحنه سیاسی جبران کنند.

جابری‌انصاری اول و دوم آبان ماه 1397 سفری دو روزه به مسکو داشت و ضمن رایزنی با مقامات این کشور درباره تحولات منطقه از جمله سوریه و یمن در نشست سه جانبه‌ای با حضور نمایندگان روسیه و ترکیه در روند صلح سوریه (کشورهای ضامن روند آستانه) شرکت کرد. مذاکره کنندگان ارشد سه کشور همچنین با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کردند.

سرگئی لاوروف در آن دیدار روند آستانه را مناسب‌ترین چارچوب موجود برای حل کامل بحران سوریه خواند و از برگزاری نشست جدیدی در سطح رؤسای جمهور سه کشور خبر داد.

                               

ایران     سوریه     بشار اسد            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :