موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/143279 :کد

مجلس

استعفای حقیقی از نمایندگی یا حربه جذاب فشار بر دولت

  دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ — ۱۳:۵۵
تعداد بازدید : ۴۳۹   
 تحلیل ایران -استعفای حقیقی از نمایندگی یا حربه جذاب فشار بر دولت

تهدید به استعفا تبدیل به رویه‌ای برای نمایندگان به‌منظور سهم گرفتن از دولت در بودجه شده است. اولین‌بار نمایندگان استان خوزستان در سال ۹۲ و بعد هم نمایندگان لرستان، کردستان، مازندران، اردبیل، فارس

با حضور حسن روحانی در پاستور، دیگر خبری از تأخیرهای طولانی‌مدت برای ارائه لایحه بودجه به مجلس نیست؛ با این حال فصل بودجه‌ریزی همچنان پرحاشیه است.

گرچه هنوز لایحه بودجه سال 98 به نمایندگان نرسیده و رئیس‌جمهوری یکشنبه هفته آینده برای تقدیم این لایحه به مجلس می‌رود، اما 19 نفر از نمایندگان استان اصفهان به دلیل آنچه «حذف ردیف‌های بودجه آب‌رسانی این استان از بودجه سال آینده» می‌خوانند، استعفا داده و دیروز هم به‌جای حضور در مجلس، در منزل نماینده ولی‌فقیه در اصفهان تجمع کردند.

هرچند اظهارات درباره این اقدام نشان می‌دهد احتمالاً استعفا خیلی جدی نیست و تنها وسیله‌ای برای افزایش سهم منطقه از بودجه است. سید ناصر موسوی‌لارگانی از نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا که از او درباره سرنوشت استعفای آنان پرسیده بود، می‌گوید: پیش‌بینی من این است با توجه به اینکه اگر 19 نماینده که استعفا را امضا کرده‌اند از مجلس خارج شوند این تقریباً برای مجلس یک ضربه‌ای است و شاید در هیچ دوره‌ای چنین مسأله‌ای پیش نیامده باشد، رئیس مجلس وارد شود و این مشکل را برطرف کند.

**اهرمی برای فشار

اولین بار نیست که نمایندگان مجلس در فصل بودجه‌ریزی برای گرفتن سهم بیشتر در بودجه برای منطقه خود، تهدید به استعفا کرده‌اند. آذر ماه سال 92، 18 نماینده استان خوزستان در اعتراض به اعتبارات پیش‌بینی شده در لایحه بودجه 93 برای این استان استعفا دادند.

در همین سال هشت نفر از مجمع نمایندگان استان لرستان نیز به بهانه پیش‌بینی نشدن ردیف مربوط به مناطق محروم در لایحه بودجه 93، مجلس را تهدید به استعفا کردند.

پس از نمایندگان استان لرستان، تمامی 6 نماینده استان کردستان نیز در اعتراض به بودجه‌ پیش‌بینی شده در لایحه بودجه 93 که توسط دولت تنظیم شده بود، استعفای خود را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

نمایندگان استان مازندران نیز به تأسی از همکاران خود در اعتراض به لایحه بودجه سال 93 دولت حسن روحانی را تهدید به استعفا کردند.

محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان هم تهدید کرده بود چنانچه بودجه سد سیمینه بوکان در لایحه بودجه 93 دیده نشود، او هم از نمایندگی مجلس استعفا می‌دهد.

سال 93 نیز قاسم جعفری، نماینده بجنورد در فصل بودجه‌ریزی تهدید کرده بود درصورت عدم اختصاص اعتبار لازم برای تسریع در اجرای طرح چهار خطه کردن محور بجنورد - آزادشهر از سوی وزارت راه‌وشهرسازی، از نمایندگی در مجلس استعفا می‌دهد.

خانه ملت، سال 94 هم شاهد استعفای دسته‌جمعی بود. 18 عضو مجمع نمایندگان استان فارس در اعتراض به انتخاب استاندار فارس و عدم مشورت با آنان، صحن علنی مجلس را ترک و استعفای خود را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

پایان همه این استعفا‌ها اما خروج نمایندگان از مجلس نبود و همه نمایندگانی که استعفا داده‌ بودند، بعد از جلسات متعدد با دولت به کرسی‌های سبزرنگ خود تکیه‌ دادند.

این گونه اقدامات است که برخی چهره‌های باسابقه نظیر باهنر را به این ایده رسانده که باید کشور را دومجلسی کرد تا مجلسی که قرار است برای کلان کشور تصمیم بگیرد، دستخوش نگاه‌های محلی و منطقه‌ای نشود.

                               

حسن روحانی     مجلس     استعفا            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :