موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/143329 :کد

سوریه

نشست کمیته قانون اساسی سوریه اوایل سال ۲۰۱۹برگزار می شود

  چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ — ۰۸:۴۸
تعداد بازدید : ۴۸۲   
 تحلیل ایران -نشست کمیته قانون اساسی سوریه اوایل سال ۲۰۱۹برگزار می شود

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار خواهد شد.

به گزارش تحلیل ایران، «سرگئی لاوروف» روز سه شنبه در پایان نشست مشورتی سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در ژنو که با حضور «استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه برگزار شد، این مطلب را در جمع خبرنگاران عنوان کرد.
وی، نشست سه ساعته وزیران امور خارجه تروئیکای آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه به توافق رسیدند که نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در زمان یاد شده برگزار شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: کار کمیته قانون اساسی سوریه باید بر اساس سازش جمعی و مشارکت سازنده استوار باشد تا اعضای آن بتوانند به توافق کلی دست یابند و این امر امکان لازم برای کسب حمایت گسترده مردم سوریه را فراهم کند.
لاوروف همچنین گفت: دی میستورا معتقد است که باید مسیر طولانی برای جلب اعتماد در مورد ترکیب کمیته قانون اساسی پیمود؛ وی با دبیر کل سازمان ملل رایزنی می کند و روز بیستم ماه دسامبر (پنجشنبه هفته جاری) نیز به شورای امنیت گزارش خواهد داد.
وی ادامه داد: دی میستورا همچنین گفته است که تا روز هفتم ماه ژانویه سال آینده (17 دی ماه 97) در مقام خود باقی خواهد ماند و پس از وی «گی پدرسن» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در سوریه خواهد شد.
وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاری که نظر وی را در مورد ادعای آمریکا مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات آمریکا پرسیده بود، فقط خندید و هیچ پاسخی نداد.
در همین حال، خبرگزاری اینترفاکس گزارش داد که بین کشورهای ضامن صلح آستانه اختلاف وجود داشت و نتوانستند ترکیب کمیته قانون اساسی سوریه را در بیانیه نهایی پایان نشست، قید کنند.
نشست مشورتی سه‌جانبه در خصوص کمیته قانون اساسی سوریه با حضور محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزیران امورخارجه ایران، روسیه، ترکیه و دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :