موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/14342 :کد

0

تظاهرات ده ها هزار ژاپنی در اعتراض به مصوبه جدید امنیتی کشور

  شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۰:۰۳
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -تظاهرات ده ها هزار ژاپنی در اعتراض به مصوبه جدید امنیتی کشور

خبرگزاری کیودوی ژاپن روز شنبه از برگزاری تظاهرات ده هزار نفری مردم سراسر این کشور در اعتراض به مصوبه امنیتی جدید دولت و پارلمان خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران، پس از آنکه پارلمان ژاپن با وجود اعتراض های شدید مردمی و نمایندگان مخالف طی چند ماه اخیر، امروز لایحه جنجال برانگیز امنیتی «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور را، پس از فراز و فرود های بسیار تصویب کرد، ده ها هزار تن از شهروندان شهرهای مختلف این کشور به خیابان ریختند تا به هر نحو ممکن اعتراض خود را نسبت به این مصوبه نشان دهند.
اگرچه این موضوع از ماه ها قبل باعث شد مردم ژاپن بارها به خیابان بیایند و مخالفت شدید خود را با تصویب این طرح اعلام کنند، اما آنها از اوایل وقت امروز /شنبه/ نیز با حضور در برابر عمارت پارلمان ابتدا اعتراض خود را به صورت خاموش برگزار کردند، اما پس از آنکه با تصویب پارلمان مواجه شدند، خشمگینانه به اعتراض خود علیه دولت و پارلمان ادامه دادند.
به گزارش ایرنا، این طرح که اوایل امروز تصویب شد، پس از ٧٠ سال به دولت اجازه می دهد که از ارتش این کشور در عملیات برون مرزی استفاده کند و نیروهای نظامی خود را به کمک هم پیمانانش در خارج از مرزها گسیل دارد.
این طرح پیش تر و در پی موافقت اعضای حزب حاکم «لیبرال دموکرات» و هم پیمانش «کمیتو» در مجلس نمایندگان تصویب شده بود اما بررسی در خصوص تایید آن در کمیته ویژه مجلس سنای ژاپن که دو روز پیش صورت گرفت، نمایندگان را به جان هم انداخت و باعث درگیری فیزیکی میان آنان شد.
ابتدا قرار بود این طرح در تاریخ 27 سپتامبر (5 مهر ماه) در پارلمان ژاپن جهت تصویب نهایی به رای گذاشته شود اما اعضای پارلمان عصر دیروز در نشستی فوق العاده که تا بامداد امروز - شنبه - به طول انجامید، به این لایحه رای دادند تا محدودیت های پیشین بر ارتش این کشور لغو شود.
تصویب این لایحه که توسط شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن ارائه شده و اعتراض عده کثیری از ژاپنی ها را برانگیخته است، تحولی عظیم در مباحث امنیتی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم محسوب می شود.
تازه ترین نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که اکثر مردم ژاپن مخالف این لایحه هستند و حدود 90 درصد از کارشناسان حقوقی این کشور می گویند، لایحه یاد شده بر خلاف قانون اساسی کشور است.
محدود شدن ارتش ژاپن به عملیات درون مرزی و اجازه ندادن به این نیروها جهت حضور در درگیری های خارج از مرزها، به پایان جنگ جهانی دوم و شکست این کشور در آن جنگ مربوط می شود؛ زمانی که قانون اساسی این کشور در سال 1947 تدوین و با فشار نظامیان آمریکایی تصویب شد.
طبق این قانون، ژاپن از داشتن «ارتش» به معنی مصطلح آن منع شد و در مقابل می توانست نیروهای محدود نظامی موسوم به «نیروهای دفاع از خود» داشته باشد.
حال با تصویب این طرح در پارلمان ژاپن، شینزو آبه نخست وزیر این کشور به آرزوی دیرینه خود که همانا داشتن «ارتش قدرتمند» است، رسید.
او برای تحقق این خواسته، در اول جولای سال 2014 (10 تیرماه سال 1393) دست به تفسیر بخشی از قانون اساسی ژاپن زد تا بر اساس آن، نیروهای نظامی این کشور اجازه داشته باشند از حق خود برای شرکت در عملیات دفاع جمعی استفاده کنند.
ارائه این طرح پیشتر با اعتراض کشورهای همسایه ژاپن خصوصا چین، کره جنوبی و کره شمالی و حتی روسیه مواجه شده بود.
موافقان طرح لایحه نظامی «آبه» و کسانی که مایلند قدرت نظامی این کشور افزایش یابد، می گویند: در حال حاضر چین، کره شمالی و روسیه رفتار تهدیدآمیزی دارند که ژاپن باید بتواند در صورت لزوم به عملیات پیشگیرانه علیه آنها متوسل شود.
آنان همچنین تاکید دارند که با تبدیل شدن ژاپن به یک قدرت برتر اقتصادی، این کشور نیازی به کشورگشایی نداشته و مشارکت در عملیات برون مرزی خطر درگیری در جنگ های بزرگ را به همراه ندارد.
شینزو آبه نیز امروز پس از تصویب این طرح از سوی پارلمان در سخنانی گفت که موقعیت امنیتی کشورش، به ویژه با توجه به قدرت نظامی فزاینده چین، تغییر کرده است.
به گزارش کیودو، او گفت که از این طرح در راستای اهداف صلح آمیز استفاده خواهد شد.

 

منبع:ایرنا

                               

ژاپن     تظاهرات     نظامی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :