موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی_آموزشی

a/144380 :کد

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی

افزایش بی‌سابقه باسوادی در ایران از ابتدای انقلاب تاکنون

  شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷ — ۱۲:۴۸
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -افزایش بی‌سابقه باسوادی در ایران از ابتدای انقلاب تاکنون

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: میزان باسوادی از ۴۷.۵ درصد در سال ۵۵ به ۸۷.۶ درصد در سال ۹۵ رسیده؛ به عبارت دیگر میزان باسوادی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بالغ بر ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تحلیل ایران، علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در نشست خبری که امروز در ساختمان سازمان نهضت سوادآموزی برگزار شد، اظهار کرد: روز نهضت سوادآموزی و این هفته بیش از هر کسی متعلق به امام خمینی(ره) است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب هستیم به مقایسه آمار می‌پردازم؛ در گروه سنی ۱۵ سال به بالا که سن شروع سوادآموزی در دنیاست، در سال ۱۹۷۶ که سال پیروزی انقلاب است، سن باسوادی در ایران ۳۶ درصد بود که میانگین جهانی در آن زمان ۶۹ درصد بود‌؛ در سال ۲۰۱۶، میزان باسوادی در ایران ۸۶ درصد بود که میانگین جهانی ۸۲.۲ درصد بود.

باقرزاده اضافه کرد: در سال ۱۹۷۶ میانگین باسوادی زنان ایران ۲۴.۲ درصد و باسوادی زنان جهان ۶۱ درصد بود ؛ در حالی که در سال ۲۰۱۶ باسوادی زنان ایران ۸۲ درصد و میانگین جهانی ۸۲.۷ درصد است.

وی ادامه داد: در سن ۱۵ تا ۲۴ سال، میزان سوادآموزی در سال ۱۹۷۶ در ایران ۵۶.۱ درصد بود که میانگین جهانی در آن سال ۷۷.۶ درصد بود؛ در سال ۲۰۱۶ میزان باسوادی در این سن در ایران ۹۷.۴ درصد شد در حالی که میانگین جهانی ۹۱.۴ درصد بود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: میزان باسوادی از ۴۷.۵ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۸۷.۶ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است؛ به عبارت دیگر میزان باسوادی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بالغ بر ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در سن ۲۵ تا ۶۴ سال در سال ۱۹۷۶، میزان باسوادی در ایران ۲۷.۳ درصد بود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۸۸ درصد رسیده است که میانگین جهانی در این سال ۸۶ درصد است.

باقرزاده تصریح کرد: روند توسعه نرخ باسوادی در کشور از رشد بسیار خوبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخوردار بوده است به نحوی که از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۹۵ در گروه سنی ۱۵ ساله و بالاتر با رشد ۴۹.۹ درصد رشد سواد و در گروه سنی ۲۴-۱۵ سال شاهد ۴۱.۳ درصد رشد در نرخ‌های باسوادی هستیم.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره آمار باسوادی در کشور تاکنون اضافه کرد:  بر اساس آمار ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیسواد ۱۰ تا ۴۹ در کشور وجود دارد که ۴۰۰ هزار نفر از اتباع هستند، ۳۰۰ هزار نفر آموزش ناپذیر هستند و یک میلیون رو ۲۰۰ هزار نفر شناسایی کردیم که تحت پوشش هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: سازمان نهضت سوادآموزی از بدو تأسیس تاکنون به منظور توسعه و ارتقای سطح سواد جامعه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌المللی، ملی، بومی و منطقه‌ای، طرح‌های گوناگونی را به مرحله اجرا در آورده است که از جمله این برنامه‌ها شامل طرح نیروهای مسلح، طرح زندانیان، طرح سوادآموزی کارکنان و کارگران، طرح مساجد، طرح  مدارس، طرح آموزش کودکان لازم‌التعلیم، طرح بسیج سوادآموزی، طرح‌ خدمات مکاتبه‌ای، طرح سوادآموزی عشایر، طرح آموزش مهارت زنان سرپرست خانوار، طرح قرآن آموزی و طرح  سوادآموزی در خانه است.

* آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌‌آموزان

باقرزاده با اشاره به طرح آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان اظهار کرد: این طرح با هدف به صفر رساندن بی‌سوادی در بین اولیای دانش‌آموزان از طریق تقویت نقش و مسؤولیت مدیر مدرسه، استفاده از ظرفیت و امکانات مدرسه و بهره‌گیری مطلوب از نقش دانش‌‌آموزان در شناسایی، جذب و آموزش اولیا تدوین شده و به اجرا در آمده است.

وی ادامه داد: این طرح از آغاز به  کار خود در سال ۹۳ توانسته است ۴۴۲ هزار و ۲۰۱ نفر از والدین بی‌سواد را در سراسر کشور شناسایی و تحت آموزش قرار دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :