موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی یارانه

a/144503 :کد

حذف یارانه

ضرورت حذف یارانه دهک‌های بالا و افزودن آن به دهک‌های پایین

  چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ — ۰۸:۱۱
تعداد بازدید : ۱۱۶   
 تحلیل ایران -ضرورت حذف یارانه دهک‌های بالا و افزودن آن به دهک‌های پایین

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این ادعا که «۱۰ درصد جامعه ماهیانه ۱۹۳ هزار تومان یارانه پنهان دریافت می‌کنند» بر ضرورت حذف یارانه دهک‌های بالا و افزودن آن به یارانه دهک‌ها

مهرداد لاهوتی اظهار کرد: متاسفانه کلان قانون هدفمندی یارانه ها به انحراف رفت. پیش از این ما یارانه غیرمستقیم به مردم می دادیم اما در قانون هدفمندی این یارانه را به یارانه مستقیم تبدیل کردیم تا مصرف حامل‌های انرژی کم شود اما الان یارانه پنهان وحشتناک است و ما بابت مصرف زیاد انرژی به افراد ثروتمند یارانه بیشتری می دهیم.

وی اضافه کرد: مثلاً کسی که چند خانه دارد و ابعاد خانه اش بزرگتر است و یا در یک خانواده چند ماشین دارند، از یارانه بیشتری استفاده می‌کنند در حالی که یک روستایی ممکن است یک خانه کوچک با یک شعله لامپ داشته باشد و از خودرو هم استفاده نکند. در اینجا عدالت در پرداخت رعایت نشده است.

وی با بیان این‌که «قانون هدفمندی شکست خورده است»، مدعی شد: در حال حاضر ۱۰ درصد جامعه ماهانه ١٩٣ هزار تومان یارانه پنهان دریافت می کنند در حالی‌که میزان یارانه پنهان دهک‌های پایین تنها ۱۱۰۰۰ تومان است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: ما قرار بود بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها ۳۰ درصد به تولید اختصاص دهیم و شرکت های تولیدکننده حامل های انرژی را بارور کنیم و به دست بخش خصوصی بدهیم اما الان این شرکت‌ها زیانده شدند.

لاهوتی در پایان با بیان این‌که «روش فعلی پرداخت یارانه‌های نقدی یک روش پوپولیستی است و ما را به جایی نمی‌رساند»، تصریح کرد: ما باید در این روش پرداخت یارانه تجدید نظر کنیم و حداقل یک قدم برداریم به این معنا که یارانه نقدی دهک‌های بالا که ۱۹۳ هزار تومان یارانه پنهان می گیرند را قطع کنیم و آن را به دهک‌های پایین اختصاص دهیم.

                               

هدفمند     یارانه     حامل انرژی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :