موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/144517 :کد

شمخانی :

گفت و گوها میان ایران و طالبان ادامه می یابد

  چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ — ۱۳:۲۹
تعداد بازدید : ۴۳۰   
 تحلیل ایران -گفت و گوها میان ایران و طالبان ادامه می یابد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: مجموعه ارتباطات و گفت و گوهای جاری میان جمهوری اسلامی ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان با اطلاع دولت این کشور بوده

به گزارش تحلیل ایران، از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «علی شمخانی» که به همراه هیاتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی به کابل سفر کرده امروز - چهارشنبه - با حمدالله محب همتای افغانستانی خود دیدار و درمورد مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت و گو کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار لزوم فعال تر شدن سازو کارهای مشورتی میان نهادهای امنیت ملی دو کشور برای تحقق اهداف و توافقات فی مابین را مورد تاکید قرار داد.
وی به گفت و گوهای جاری میان جمهوری اسلامی ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان اشاره و خاطرنشان کرد: مجموعه ارتباطات و گفت و گوهای انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روندهمچنان ادامه خواهد یافت.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری توافقات سازنده نشست امنیتی منطقه ای که با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی ایران، افغانستان، روسیه، چین و هند در تهران برگزار شد، گفت: ایجاد ساز وکارهای مبتنی بر گفت و گوی مستمر و مشارکت فعال کشورهای منطقه درفرآیندهای امنیتی می تواند تضمین کننده ثبات و توسعه پایدار برای ملت های منطقه باشد.
شمخانی با اعلام حمایت از برگزاری دومین نشست امنیتی منطقه ای در کابل ابراز امیدواری کرد در نشست آتی با حضور موثرکشورهای دیگر شاهد همگرایی و هم افزایی بیشتر در مسیر مقابله با تروریسم و افراطی گری باشیم.
وی با جدی ارزیابی کردن خطر گسترش دامنه نفوذ داعش در افغانستان بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی برای مقابله با این نقشه شوم که توسط آمریکا و ارتجاع منطقه حمایت می شود؛ تاکید کرد.
وی حفظ، تقویت و گسترش پاسگاه های مرزی را برای حفظ امنیت مرزها بسیار ضروری دانست و خواستار همکاری بیش از بیش دو کشور در این زمینه شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری علمی و انتقال فن آوری و تشریک مساعی در دیگر موضوعات مورد علاقه دو کشور به منظور پیشرفت کشور دوست و برادر افغانستان را اعلام کرد.
شمخانی بازگشایی بازارچه های مرزی، تسریع در حل و فصل اختلافات مرزی و برگزاری نشست مشترک مرزی میان کشورهای ایران،افغانستان، پاکستان، ترکیه و ترکمنستان را از عوامل موثر برای افزایش ضریب امنیتی مرزها ذکر کرد.

**عزم دولت و مردم افغانستان برای مقابله با اشکال مختلف تروریسم راسخ است
حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان نیز در جریان این دیدار با ابراز خرسندی از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به این کشور، گفت و گوهای نزدیک مقامات امنیت ملی ایران و افغانستان را در رفع برخی موانع در مسیر اجرای توافقات گذشته، بسیار تعیین کننده عنوان کرد.
وی به عزم راسخ دولت و مردم افغانستان برای مقابله با اشکال مختلف تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت پایدار در سراسر این کشور اشاره و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اصلی ترین پایه های برقراری امنیت در منطقه بوده است و بدون شک همکاریهای مشترک دو کشور در رفع مشکلات امنیتی امروز افغانستان بسیار کارگشا خواهد بود.
مشاور امنیت ملی افعانستان با ارایه گزارشی از شرایط سیاسی،نظامی و امنیتی این کشور افزود: برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در افغانستان نشان دهنده علاقه مندی مردم این کشور برای مشارکت در تعیین سرنوشت خود باوجود همه تهدیدات و مشکلات امنیتی موجود است.
محب همچنین گفت: امیدواریم که سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و هیات همراه، روند نهایی سازی اسناد سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی میان دو کشور را تسریع کرده و برای امضاء روسای جمهور دو کشور آماده شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی را در این سفر یک روزه که به دعوت حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان انجام شده، برخی مقامات عالی امنیتی، نظامی و سیاسی ایران همراهی می کنند.
شمخانی در این سفر علاوه بر ملاقات با همتای افغانستانی خود با رییس جمهوری، رییس اجرایی و برخی دیگر از مقامات ارشد سیاسی و امنیتی این کشور دیدار و گفت و گو می کند.
بررسی راه های گسترش مناسبات دو جانبه در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی، مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و همکاری‌های مشترک مرزی و منطقه‌ای از مهم ترین اهداف سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به افغانستان است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :