موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/144795 :کد

روابط آمریکا

دیدار آمریکا و طالبان در قطر و دوری از عربستان

  ﺳﻪشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -دیدار آمریکا و طالبان در قطر و دوری از عربستان

نخستین دیدار رسمی نمایندگان گروه طالبان و آمریکا ۲۶ آذر ماه گذشته در ابوظبی انجام شد و شایع شد که نشست دوم با حضور هیات اعزامی دولت افغانستان در عربستان برگزار می شود که این خبر رد شد و گزینه عربستان

به گزارش تحلیل ایران، آمریکا از بهار امسال بعد از مدت ها مذاکره پنهانی با طالبان، رویکرد خود را آشکار ساخت و تلاش هایش را برای نشاندن طالبان پشت میز گفت و گو تشدید کرد و اواخر آذر بود که در نشستی پنج جانبه با حضور نمایندگان پاکستان ، عربستان و امارات متحده عربی با نمایندگان طالبان مذاکره کرد.
این گفت و گوها دو روز ادامه داشت و بر اساس آن چه که طالبان به رسانه ها گفت و از سوی دیگر حاضرین رد نشد ، بحث اصلی در ابوظبی به خروج نظامیان خارجی بویژه آمریکا از افغانستان اختصاص داشت.
در آن نشست که نمایندگانی از سوی دولت مرکزی افغانستان نیز در پایتخت امارات متحده عربی حضور داشتند ، گروه طالبان حاضر به دیدار با هیات اعزامی دولت نشد و این موضع سختگیرانه مورد تقبیح نمایندگان عربستان، امارات و آمریکا قرار گرفت.
آنها از طالبان انتقاد کردند که نباید از گفت و گوی مستقیم با تیم دولتی خودداری کند زیرا دولت افغانستان یک طرف اصلی قضیه صلح است.
این موضع طالبان خشم دولت افغانستان را هم در پی داشت و رئیس جمهوری این کشور در واکنش به این عمل طالبان گفت که این گروه نشان داد که تأکید آنها بر موضع تداوم جنگ است و در عمل آرایش مقامات دولت را در حوزه انتظامی و نظامی تغییر داد و وزیران تازه ای را برای مقابله میدانی با طالبان در وزارتخانه های کشور و دفاع منصوب کرد.
«غفور جاوید» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان دیروز دوشنبه برای نشان دادن جدیت دولت برای سرکوب طالبا به برخی رسانه های خارجی گفت که طی یک هفته گذشته 15 تن از فرماندهان و مقامات خودخوانده طالبان را در چند استان افغانستان کشته شده اند .
در نشست ابوظبی آمریکا و طالبان توافق کردند که دور بعدی گفت و گوها را نیز برگزار کنند اما مکان آن را تعیین نکردند که با گذشت نزدیک به 15 روز شورای عالی صلح اعلام کرد که دور بعدی نشست با طالبان در عربستان برگزار می شود.
شورای عالی صلح افغانستان گفته بود که هیأت اعزامی دولت نیز در عربستان شرکت خواهد کرد و مدعی شد تلاش ها ادامه دارد تا گروه طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت قول مساعد دهد تا بار دیگر مشکل ابوظبی رخ ندهد اما بدون وقفه طالبان اعلام کرد که با دولت گفت و گو نمی کند.
«ذبیح الله مجاهد» که در فضای مجازی به عنوان سخنگوی طالبان شهره است ، چند روز پیش در توئیتی نشست عربستان را رد کرد و گفت که هیچ برنامه ای در دستور کار طالبان نیست که در نشستی با مقصد عربستان شرکت کند.
وی گفته بود که طالبان با هیأت اعزامی دولتی دیدار نخواهد کرد اما برنامه دیدار و گفت و گوی آنها با آمریکا ادامه خواهد داشت.
امروز سه شنبه رسانه های محلی افغانستان به نقل از «الجزیره» نوشتند که افراد بلند پایه طالبان گفته اند مقامات عربستان سعودی و امارات متحده بر دیدار طالبان با دولت افغانستان اصرار می ‌ورزند اما طالبان در حال حاضر نمی ‌تواند چنین چیزی را قبول کند.
الجزیره بدون اشاره به نام مشخصی ادامه داده است که مقام طالبان گفته است که به همین علت سفر خود به عربستان، برای نشست بعدی را لغو کرده اند زیرا عربستان تلاش می ‌کند با میزبانی از نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در روند صلح این کشور بر اهمیت نقش مهمی خود بیافزاید، اما طالبان حاضر به ادامه از سرگیری گفت و گو در عربستان نیست زیرا آنها بر دیدار طالبان و دولت افغانستان تأکید دارند.
براساس گزارش این منبع خبری گروه طالبان به همین دلیل خواستار آن است که دور بعدی مذاکرات آنها با «زلمی خلیل ‌زاد»، نماینده ویژه امور خارجه آمریکا برای پیگیری روند صلح افغانستان در کشور قطر برگزار شود.
یک مسئول گروه طالبان به «رویترز» گفته است ، قرار بر این بود که هفته آینده نشستی در ریاض با مسئولان آمریکایی برگزار شود و ادامه گفت و گوی صلح ابوظبی که ماه گذشته ناتمام ماند، ادامه یابد اما مشکل این است که مقامات عربستان و امارات بر دیدار طالبان و دولت اصرار دارند اما طالبان حاضر به این کار نیست و به همین دلیل نشست عربستان لغو شده است.
این منابع خبری ضمن نشر لغو سفر مذاکره کنندگان این طالبان را به ریاض به نقل از ذبیح ‌الله مجاهد نوشته اند که به نظر می رسد اختلافاتی جدی بین عربستان و طالبان بر سر دیدار با هیأت اعزامی دولت افغانستان به وجود آمده باشد که این گروه حاضر نشد در عربستان حضور پیدا کند و انتخاب قطر به عنوان میزبان مذاکرات از سوی طالبان، نوعی پرهیز از ریاض است که با توجه به قطع روابطش با قطر می تواند مفاهیم دیگری هم داشته باشد.
تاکنون روشن نیست که در لغو نشست گفت و گوی آمریکا و طالبان در عربستان اختلافات قطر با عربستان هم نقش داشته یا خیر اما با جدی شدن تلاش دیگر کشورهایی که خواهان ایفای نقش در صلح افغانستان هستند، این موضوع هم روشن خواهد شد.
امروز برخی رسانه های افغانستان به نقل از یک فرمانده ارشد طالبان خبر دادند که فردا چهارشنبه دومین دیدار نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر انجام خواهد شد و البته با توجه به نفوذ عربستان بر طالبان و نقشی که این کشور در ارتباط با خلق و حمایت طالبان دارد، بعید است داستان جابجایی مذاکرات از ریاض به قطر در حد یک نظر و خبر باقی بماند.
باید دید دیدار بعدی آمریکا و طالبان که به احتمال زیاد در قطر خواهد بود با مشارکت چه کشورهایی انجام می شود و واکنش عربستان به این موضع طالبان چه خواهد بود.

                               

آمریکا     افغانستان     طالبان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :