a/144799 :کد

شکست آمریکا در جنگ روانی

وحید سلوکی

  ﺳﻪشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ — ۱۳:۰۵
تعداد بازدید : ۱۳۴۳   
 تحلیل ایران -شکست آمریکا در جنگ روانی

شکست آمریکا در عملیات روانی امری قطعی و بدیهی است و می تواند شکستی عمقی برای ترامپ باشد.

دولت پوپولیستی دونالدترامپ از زمان روی کار آمدن خود سعی داشته با بهانه های مختلف جمهوری اسلامی ایران را مورد هجمه و تحریم های بین المللی قرار دهد.
این تحریم ها تضعیف اقتصاد ایران را هدف قرار داده تا در کوتاه مدت نارضایتی مردم از وضع موجود، در میان مدت اعتصابات و گسترش آن و شکاف با دولت و حاکمیت و در بلندمدت تغییر نظام ایران را با راهبری اتاق جنگ اقتصادی آمریکا یا همان وزارت خزانه داری آمریکا، دنبال می کنند.
دونالدترامپ قصد داشت که با خروج از برجام به عنوان یک توافق جمعی با اراده ای بین المللی، در راستای اهداف بلندمدت خود حرکت کند، این درحالی است که رئیس جمهور آمریکا در طرح های خود شکست خورده و به همین خاطر است که کاخ سفید تلاش می کند با طرح ریزی سناریوهایی به جنگ روانی از طریق رسانه ها بپردازد.
از جمله شواهد شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران می توان به بی اعتبار شدن گزینه تحریم ها اشاره کرد چرا که کشورهایی همچون هند، ترکیه، اتحادیه اروپا و کشورهای شرق آسیا تبعیت نکرده و به مخالفت پرداختند.
ناتوانی در اجرایی کردن سیاست به صفررساندن صادرات نفت ایران و معافیت هشت کشور را می توان از دیگر شکست های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.
آمریکا از طریق عملیات روانی تلاش فراوانی کرد که نشان دهد ایران در دنیا تنها مانده، این درحالی است که بسیاری از کشورها در کنار ایران مانده و تحریم ها را نپذیرفتند.
از سوی شکست جمهوری خواهان در انتخابات کنگره با وجود تلاش کاخ سفید برای بهره برداری تبلیغاتی، منجر به تضعیف موضع دولت ترامپ در آمریکا شده و استیضاح وی را میتوان از نتایج پیروزی دموکرات های مجلس این کشور عنوان کرد.
لذا با توجه به آنچه آمد باید گفت آمریکا در جنگ اقتصادی شکست کاملی را تجربه کرده است و به خوبی درک کرده است که با به کارگیری تمام توانش در جنگ اقتصادی علیه ایران، تنها می تواند هزینه هایی را به ایران تحمیل کند و توان فروپاشی اقتصاد جمهوری اسلامی را ندارد. به همین خاطر بر روی عملیات روانی و ایجاد رفتارهای هیجانی  حساب باز کرده اند. لذا ضرورت دارد دولت و مسئولان سیاسی و اقتصادی تمرکز بیشتری بر مقابله با عملیات روانی دشمن داشته باشند و با اقدامات پیشگیرانه از هزینه های احتمالی و آسیب رساندن به معیشت مردم جلوگیری کنند.
آمریکا تلاش می کند که به جامعه بین الملل  به دروغ القا کند اقتصاد جهان در دست اوست و اگر بخواهد می تواند هر کشوری را شکست دهد.
حال دیده میشود که کشورش دچار بحران اقتصادی عمیقی شده و این به معنای تسریع در افول هژمون ایالات متحده آمریکا می باشد.
                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :