موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حوزه مجلس

a/14480 :کد

0

متن مذاکرات هسته‌ای که به مجلس ارائه شدموجودناقص‌الخلقه است

  یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۳:۲۲
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -متن مذاکرات هسته‌ای که به مجلس ارائه شدموجودناقص‌الخلقه است

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: هیئت رئیسه باید بگوید که برجام در کمیسیون‌ها قرار است براساس طرح بررسی شود یا لایحه؟ همچنین هیئت رئیسه بگوید که اسم این موجود ناقص‌الخلقه چیست؟

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: هیئت رئیسه باید بگوید که برجام در کمیسیون‌ها قرار است براساس طرح بررسی شود یا لایحه؟ همچنین هیئت رئیسه بگوید که اسم این موجود ناقص‌الخلقه چیست؟
حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی صبح امروز پارلمان در تذکری با اشاره به اصول متعدد قانون اساسی و برخی مواد آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: مطابق اصل 77 و 125 قانون اساسی، مطابق قانون 136 و 173 آئین‌نامه داخلی و مطابق ماده 10 آئین‌نامه چگونگی تنظیم قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی، توافقنامه‌ها باید به صورت لایحه در دولت تصویب و به صورت لایحه به مجلس ارائه شود و این لایحه باید به امضای وزیر یا رئیس‌جمهور برسد.
وی ادامه داد: واضح است یک متنی با امضای آقای عراقچی معاون وزیر خارجه خطاب به رئیس دفتر رئیس مجلس داده شده و اکنون در دست نمایندگان است که هم غلط‌های ترجمه‌ای و هم عبارات جاافتاده زیادی دارد. همچنین این موجود ناقص‌الخلقه اکنون به کمیسیون‌ها ارجاع شده است.
به گزارش خبرنگار تسنیم، این نماینده مجلس خطاب به حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس گفت: می‌شود بفرمایید مطابق کدام بند آیین‌نامه کمیسیون‌ها در حال رسیدگی به چیزی هستند که نه طرح است و نه لایحه حتی کمیسیون برجام در حال بررسی چیزی است که نه طرح و لایحه همچنین دولت صراحتا می‌گوید لایحه نمی‌دهم حتی پس از اینکه رهبر معظم انقلاب تایید کرد که مجلس باید در مسیر قانونی آن را بررسی کند.
رسایی افزود: مصوبه مجلس نیز این بود که دولت طبق اصل 77 و 125 قانون اساسی گزارش مذاکرات را به مجلس ارائه دهد اما اکنون لایحه‌ای به مجلس نمی‌دهد و هیئت رئیسه باید بگوید که برجام در کمیسیون‌ها قرار است براساس طرح بررسی شود یا لایحه؟ همچنین هیئت رئیسه بگوید که اسم این موجود ناقص‌الخلقه چیست؟
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس نیز در پاسخ به این تذکر گفت: دولت یک برداشتی از این موضوع دارد و رهبر معظم انقلاب هم فرمودند که من راجع به مسائل حقوقی وارد نمی‌شوم. مجلس نیز با توجه به اهمیت موضوع علاوه بر بررسی متن برجام در کمیسیون امنیت، کمیسیون ویژه‌ای را برای برسی برجام در نظر گرفت.
وی ادامه داد: متن برجام در اختیار ما است و در اختیار کمیسیون ویژه و کمیسیون‌های تخصصی قرار دادیم تا در مورد آن نظر دهند لذا تشکیل کمیسیون ویژه براساس ماده 44 آئین‌نامه بود و در همین راستا هم اقدام شد و امیدواریم این کمیسیون در راستای مصالح و منافع ملی به تصمیم درستی برسد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :