a/144831 :کد

گردشگری ستون فقرات اقتصاد

شاهرخ محمدزاده

  پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۷۲   
 تحلیل ایران -گردشگری ستون فقرات اقتصاد

صنعت گردشگری در شرایط فعلی کشور می تواند علاوه بر درآمدزایی ارزی ، اشتغال زایی و توسعه ی شهری را در تمام حوزه ها دربر داشته باشد.

در دنیای امروز صنعت گردشگری در عین حال که مدرن ترین حوزه ی اقتصادی محسوب می شود، جز درآمدزاترین است.
ایران کشوری است که در کنار جاذبه های تاریخی، از پنانسیل جاذبه های طبیعی فراوانی برخوردار است.
گردشگری می تواند ستون فقرات اقتصادی کشور آن هم در شرایط فعلی کشور باشد، چرا که اشتغال زا و نیز همانند نفت می تواند تامین کننده نیازهای ارزی کشور باشد و بسیاری از مشکلات را حل و در عین حال مصون از شرایط تحریمی کشور باشد.
اما با وجود آنچه آمد تاکنون صنعت توریسم نتوانسته به جایگاه واقعی و مناسب خود دست یابد و در حال حاضر فعالان بخش خصوصی با مشکلات بسیاری در این حوزه اقتصادی روبه رو می باشند.
مباحث مربوط به مالیات مراکز اقامتی دارای جواز،عوارض شهرداری ها، افزایش بالای قیمت حامل های انرژی و بسیاری از موارد دیگری از این قبیل مانع از کارایی بخش خصوصی گردشگری شده است.
بخش خصوصی گردشگری از دولت و مسئولان اقتصادی این انتظار را دارند تا در کنار مشوق های اقتصادی، مالیاتی، وام های بانکی کم بهره با بازپرداخت طولانی، نقش های اجرایی خود را کاهش داده و در عین حال جنبه نظارت سازنده را جایگزین آن کند.
باید گفت متاسفانه بسیاری از مراکز اقامتی استان تهران با وجود جواز کسب از اتحادیه،باید هزینه های هنگفتی را با عناوین مختلف به سازمان های مختلفی داده و این در حالی است که اقامتگاه های  متخلف که هیچ جوازی را دارا نمی باشند بدون پرداخت هیچ هزینه ای مشغول کسب درآمد هستند.
مراکز اقامتی غیر مجاز می توانند علاوه بر ایجاد موانع اقتصادی، مشکلات امنیتی و اخلاقی را در استان تهران ایجاد کرده که تبعات آن جبران ناپذیر خواهد بود.
لذا با توجه به آنچه آمد دولتمردان ما باید توجه بیشتری به صنعت گردشگری نمایند تا علاوه بر تشویق سرمایه گذاران داخلی، سرمایه گذاران خارجی تشویق به سرمایه گذاری در این بخش اقتصادی داشته باشند و این امر می تواند توسعه شهری را در دوره های کوتاه مدت و میان مدت دربرداشته باشد.
در صورتی که حمایت های مادی و معنوی از سرمایه گذاران صورت نپذیرد بسیاری از سرمایه گذاران گرشگری پول های خود را به خارج از کشور برده و در کشورهای همسایه همچون ترکیه، ارمنستان و گرجستان سرمایه گذاری خواهند کرد.
                               

  شاهرخ محمدزاده
  فعال در بخش گردشگری و رییس اتحادیه مهمانپذیران استان تهران
  آدرس ایمیل : shahrokhmohammadzade@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
توسعه گردشگری     اقتصاد                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :