موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/144969 :کد

اردوغان:

می‌خواهند بحران سوریه را در ترکیه نیز پیاده‌سازی کنند

  ﺳﻪشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ — ۱۳:۴۷
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -می‌خواهند بحران سوریه را در ترکیه نیز پیاده‌سازی کنند

رئیس‌جمهور ترکیه گفت کشورهایی که چند سال پیش سوریه را به جنگ و خونریزی کشاندند، اکنون تلاش می‌کنند بحران مشابهی را در ترکیه ایجاد کنند.

به گزارش تحلیل ایران، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که تنها راهکار پایان دادن به بحران سوریه، حفظ تمامیت ارضی این کشور، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد است.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا با اشاره به عملیات‌های نظامی پیشین ترکیه در شمال سوریه، گفت: «مرحله بعدی پیش روی ما، تروریست‌ها در منبج ، شرق رودخانه و باقی‌مانده‌های داعش در شرق سوریه است».

وی با بیان اینکه ترکیه از آزادی و استقلال خود دفاع می‌کند، اظهار داشت: «کسانی که سوریه را به دریاچه‌ای از خون و اشک تبدیل کردند و آزادانه برای خود می‌چرخند، کسانی که می‌خواهند ترکیه با دستان بسته چشم‌انتظار بنشیند؛ در حال انجام برآوردهایی هستند تا چونان بحرانی را به خاک ما بکشند... ما اما به آنها چنین فرصتی نمی‌دهیم و از حقوق خود و حقوق برادران سوری خود دفاع می‌کنیم».

وی با بیان اینکه با آمریکا برای مدت طولانی درباره سوریه اختلاف نظر داشته‌اند، توضیح داد: «و این ما را ناخشنود کرد، چرا؟ چون ما مثلا شرکای استراتژیک هستیم... در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، وعده‌هایی به ما داده شد که به آنها عمل نشد و همکاری آنها با سازمان‌های تروریستی، روابط ما را مسموم کرد».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اشاره به روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در ریاست جمهوری آمریکا، تصریح کرد: «بعد از انتخاب ترامپ، رویکرد متفاوت او درخصوص مسائل سوریه ابتدا ما را خوشحال کرد، اما رویکردی که به ما انتقال داده شد، در عرصه میدانی اجرا نشد. به همین دلیل ما عملیات‌های نظامی خود را اجرا کردیم».

اردوغان با اشاره به وعده تلفنی ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و سپردن مبارزه با باقی‌مانده‌های داعش به ترکیه، افزود: «بعد از نشانه‌های امیدوارکننده دیگری که دریافت کردیم، تصمیم گرفتیم که عملیات نظامی در شرق فرات را به تعویق بیاندازیم... متاسفانه برخی پیام‌هایی که از سوی حساب شبکه اجتماعی ترامپ به ما رسید، ما را ناخشنود کرد و ما هم به سرعت واکنش نشان دادیم».

                               

اردوغان     ترکیه     سوریه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :