موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوادث-انتظامی

a/14500 :کد

0

کشته شدن یکصد نفر طی ۳ روز گذشته بر اثر حوادث جاده ای

  یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۰۱
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -کشته شدن یکصد نفر طی ۳ روز گذشته بر اثر حوادث جاده ای

جانشین رییس پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، از جان باختن یکصد نفر و زخمی شدن یکهزار و ۷۰۰ نفر طی سه روز گذشته بر اثر حوادث جاده های در کشور خبر داد.

جانشین رییس پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، از جان باختن یکصد نفر و زخمی شدن یکهزار و 700 نفر طی سه روز گذشته بر اثر حوادث جاده های در کشور خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، سردار موسی امیری روز یکشنبه در حاشیه بازدید خود از آزاد راه قم - تهران در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در روزهای پایانی شهریور ماه حساسیت های راهور ناجا در مورد کنترل سوانح رانندگی بسیار بالا است، افزود: پلیس راهور همه ساله در این ایام طرح ویژه ای را در سراسر کشور به اجرا در می آورد.
وی با بیان اینکه معمولا اوج بازگشت از مسافرت ها در روزهای پایانی شهریور ماه است، تصریح کرد: از دو سه روز گذشته که موج بازگشت مسافران از سفرهای تابستانی آغاز شده، متاسفانه به رغم اینکه در شهریور ماه در حال طی نمودن روند کاهشی حوادث بودیم، از سه روز گذشته یعنی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه با وقوع یکهزار و 300 فقره حادثه رانندگی جرحی و فوتی شاهد افزایش تصادف ها در جاده های کشور هستیم، و این مساله هشداری جدی برای همه رانندگان و مسافران محسوب می شود.
امیری با بیان اینکه در جریان این تصادفات یکصد نفر کشته و یکهزار و 700 نفر نیز مجروح شدند، تصریح کرد: این روند افزایشی به هیچ وجه قابل قبول نیست، لذا باید همگان بویژه رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی با گوشزد کردن این حوادث به مردم گام های مهمی را در راستای کاهش آن بردارند.
جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی همچنین با یادآوری اینکه طبق بررسی های صورت گرفته دو عامل واژگونی ناشی از خستگی و خواب آلودگی و تخطی از سرعت مطمئنه همچنان پیشتاز علل مختلف وقوع حوادث رانندگی در کشور محسوب می شود، ابراز داشت: مردم با توجه به تکرار تذکرها و هشدارهای داده شده و بیان تحلیل تصادف ها توجه کافی به مسائل ایمنی در هنگام رانندگی را داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سیستم های هوشمند در کنترل تخلفات و کاهش سوانح افزود: در حال حاضر بیش از 400 دوربین کنترل تخلفات در پنج هزار کیلومتر از محورهای برون شهری کشور نصب، و وضعیت عبور و مرور را رصد می کنند.
امیری ادامه داد: در شهرهای کشور نیز با توجه به ماده 3 قانون و همکاری که بین پلیس و شهرداری ها وجود دارد، در کلانشهرها و حتی شهرهای کوچک نیز این دور بین ها نصب شده، و وضعیت راهنمایی و رانندگی را تا حدود زیادی بهبود بخشیده است.
وی تصریح کرد: به منظور گسترش و توسعه این دوربین ها قرار است، یکهزار و 800 دوربین جدید کنترل تخلفات در 30 هزار کیلومتر از جاده های کشور با همکاری ناجا، وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری نصب شود.
وی با بیان اینکه عملیات اجرای این پروژه هم اکنون آغاز شده و در آینده شاهد افزایش بیش از پیش این فناوری جدید برای کنترل تخلفات در جاده های کشور خواهیم بود، افزود: در حال حاضر با استفاده از این سیستم هوشمند، هفت تخلف راهنمایی و رانندگی در محورهای برون شهری کشور کنترل و شناسایی می شود.
جانشین رییس پلیس راهور ناجا، تعداد تخلف هایی که در درون شهرها با این دوربین ها کنترل می شوند، را پنج مورد عنوان کرد و افزود: تخلف هایی از قبیل سرعت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز، عبور از محل ممنوع، ورود به محدوده طرح ترافیک و تخلف تجاوز به محدوده عابر پیاده از جمله این تخلفات به شمار می آید.
امیری همچنین تخلف هایی از قبیل سرعت غیر مجاز در جاده ها و عدم پرداخت عوارض در آزاد راه ها را از جمله تخلفات قابل کنترل در جاده ها و محورهای ارتباطی کشور عنوان کرد و افزود: از امروز نیز ثبت تخلف انحراف به چپ و سبقت ممنوع به مجموع این تخلفات اضافه می شود، که برای نخستین بار در کشور راه اندازی شده و پس از طی مراحل آزمایشی، دوربین ها در حال حاضر در دو محور هراز و چالوس نصب شده است.
وی با اشاره به سهم 28 درصدی دوربین های هوشمند برای کنترل تخلفات، تصریح کرد: در بین کلیه تخلف هایی که بوسیله سیستم های هوشمند کنترل می شود، سرعت غیر مجاز با 52 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهد، که 65 درصد از کل تخلفات مربوط به سرعت غیر مجاز در درون و برون شهرها متعلق به درون شهرها است.
وی با اشاره به فواید استفاده از سیستم های هوشمند برای کنترل تخلفات، افزود: بدون شک استفاده از این سیستم در کاهش برخورد فیزیکی و تعارض رفتاری ماموران راهنمایی و رانندگی نقش زیادی دارد و می توان به کنترل تخلفات کنترل بیشتری را هم بر روی سوانح رانندگی داشت.
امیری همچنین استان قم را مستعد استفاده از این سامانه های هوشمند توصیف کرد و افزود: سیستم ثبت تخلف سرعت ظرف سه چهار سال گذشته در محور قم - تهران نصب شده و هنوز هم دایر است و برای ثبت تخلف از آن استفاده می شود، لذا توسعه این سیستم در محورهای ارتباطی قم و درون این شهر جزء اولویت های راهنمایی و رانندگی است.
وی همچنین افزود: طبق آمار استخراج شده از پزشکی قانونی میزان تلفات ناشی از سوانح رانندگی در درون و برون شهری قم از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه نسبت به مدت زمان مشابه، سه درصد افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: میزان واژگونی خودروها در کل کشور 36 درصد است، و قم نیز سهم بالایی را در این نوع حادثه دارد، لذا باید با آموزش و اصلاح زیر ساخت ها و همچنین همکاری همه مسوولان زمینه کاهش این حادثه در استان را فراهم کرد.
امیری تصریح کرد: حجم تردد خودروها در قم بسار بالا است، لذا از آنجا که رابطه مستقیمی بین حجم تردد خودروها و سوانح رانندگی وجود دارد، این عامل نقش زیادی در بالا بودن آمار واژگونی خودرو در این استان دارد.
جانشین رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به سهم عمده موتور سواران و عابران پیاده در بروز حوادث رانندگی در سطح شهرها تصریح کرد: هر چند قانون، جرایمی را برای عابران پیاده با توجه به سهم بیش از 20 درصدی آنها در وقوع حوادث تعریف کرده، ولی ساز و کاری برای اعمال آن وجود ندارد، لذا باید با برنامه ریزی و همکاری همه دستگاه های مسوول این ساز و کار برای اعمال و اجرای این قانون تعریف شود. / ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :