موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست و امنیت

a/145002 :کد

درخواست طالبان

شروط جدید طالبان برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان اعلام شد

  چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ — ۱۰:۱۷
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -شروط جدید طالبان برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان اعلام شد

برخی منابع خبری افغانستان اعلام کردند که نمایندگان طالبان در گفت‌وگو با زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان شروط جدیدی را برای پیوستن به صلح مطرح کرده اند.

به گزارش تحلیل ایران، برخی منابع خبری افغانستان اعلام کردند که نمایندگان طالبان در گفت‌وگو با زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان شروط جدیدی را برای پیوستن به صلح مطرح کرده‌اند.

بنابر این گزارش، یکی از شروط اصلی طالبان برای پیوستن به پروسه صلح، خلع سلاح کامل احزاب «جنبش ملی اسلامی افغانستان» و «جمعیت اسلامی افغانستان» می‌باشد.

دو حزب «جنبش ملی اسلامی افغانستان» به رهبری ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و «جمعیت اسلامی افغانستان» به رهبری صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه این کشور، از احزاب مطرح و بزرگ افغانستان هستند که همواره نقش تعیین کننده‌ای در مسائل سیاسی افغانستان داشته‌اند.

این ۲ حزب همچنین از مخالفین اصلی حاکمیت طالبان به شمار می‌رفتند و نقشی فعال در نبرد با طالبان ایفا کردند. شرط خلع سلاح کامل احزاب «جمعیت» و «جنبش» تاکنون به طور رسمی تائید و یا رد نشده است. همچنین احزاب جمعیت و جنبش نیز تاکنون به این خبر واکنشی نشان ندادند.

به گزارش فارس، روز گذشته سفارت آمریکا در کابل با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قرار است خلیل‌زاد با غنی، رییس اجراییه عبدالله عبدالله و رهبران سیاسی افغانستان در مورد اقدامات بعدی آمریکا برای پیشبرد پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها دیدار و گفتگو کند.

                               

افغانستان     طالبان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :