موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/145022 :کد

اروپا

توصیه پوتین به غرب: از روش تهدید و تحریک دست بردارید

  چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ — ۱۴:۴۳
تعداد بازدید : ۱۰۳   
 تحلیل ایران -توصیه پوتین به غرب: از روش تهدید و تحریک دست بردارید

رئیس‌جمهوری روسیه از سیاست بی‌ثبات‌کننده آمریکا و به‌طور کلی غرب در منطقه بالکان انتقاد کرد و یادآور شد به‌رغم تلاش واشنگتن برای خارج‌شدن از پیمان موشکی، مسکو همچنان برای گفت‌وگوها و یافتن راهی برای حفظ

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، در آستانه سفر خود به بلگراد، در مصاحبه‌ای اختصاصی با یک نشریه صربستانی اعلام کرد، روسیه از شرکای غربی خود می‌خواهد تا از استفاده از روش‌های تهدید، هشدار و اقدامات تحریک‌آمیز که ازبین‌برنده فضای لازم برای انجام گفت‌وگوهای سازنده بر اساس حقوق بین الملل است، دست بردارند. به‌گفته وی، دقیقاً این مسئله کلید حفظ صلح و تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای و جهانی خواهد بود.

پوتین تأکید کرد که آمریکا سیاستی را در جهت ضربه زدن به توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات در پیش گرفته که مسلماً این انتخاب تنها پاسخگوی منافع خود آنها خواهد بود. اعلام قصد خروج از پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، یکی از شواهد بارز چنین اقداماتی زنجیره‌وار از طرف واشنگتن است و واضح است که چنین سیاستی عواقب بسیار منفی در پی خواهد داشت.

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که به‌رغم تلاش آمریکا برای خارج شدن از پیمان موشکی، مسکو همچنان برای ادامه گفت‌وگوها برای یافتن راهی برای حفظ این توافقنامه مهم دوجانبه آمادگی دارد.

ولادیمیر پوتین همچنین تأکید کرد که روسیه به‌عنوان یک کشور مسئول و دارای عقل سلیم هیچ علاقه‌ای به آغاز مسابقه تسلیحاتی جدید ندارد و حاضر است مذاکرات جدی با طرف آمریکایی درباره مسائل راهبردی بین دو کشور انجام دهد.

رئیس جمهوری روسیه خط‌مشی آمریکا و غرب در تقویت نفوذ خود در منطقه بالکان را عامل بی‌ثبات‌کننده‌ای در این منطقه نامید و یادآور شد که نیروهای ناتو در سال 1999 بدون مجوز سازمان ملل و ظرف دو ماه و نیم، کشور یوگسلاوی را به‌شدت بمباران کردند. در سال 2008 واشنگتن و متحدانش از اعلام غیرقانونی استقلال کوزوو از صربستان حمایت کردند، در سال 2017 به‌رغم دیدگاه بیش از نیمی از ساکنین مونته‌گرو، این کشور را با انجام یک همه‌پرسی نمایشی، به‌عضویت ناتو در آورد که در نتیجه آن این کشور در حال گذراندن دوره سیاسی بی‌ثباتی است.

پوتین افزود، در سال گذشته نیز برای پیوستن جمهوری مقدونیه به ناتو، قانون اساسی این کشور اصلاح شد که در آن حقوق اقلیت‌های ملی مقدونیه نادیده گرفته شده است.وی تأکید کرد: «روسیه با توجه به شرایط دشوار منطقه بالکان و تاریخ این منطقه همواره خواستار همکاری‌های سازنده با کشورهای این منطقه است. روسیه امروزه دارای دوستان زیادی در بالکان است و کشور صربستان شریک راهبردی روسیه است، به همین دلیل اولویت ما تقویت امنیت و ثبات منطقه است و ما خواستار تأمین حقوق و منافع کشورهای بالکان و احترام گزاردن به خواسته‌های مردم آن هستیم».

                               

بین الملل     پوتین     اروپا     امریکا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :