موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/145150 :کد

کسری بودجه

جبران ۶۳ هزار میلیارد از کسری بودجه با صرفه جویی ۵ درصدشرکت ها

  ﺳﻪشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۴:۳۳
تعداد بازدید : ۱۳۶   
 تحلیل ایران -جبران ۶۳ هزار میلیارد از کسری بودجه با صرفه جویی ۵ درصدشرکت ها

صرفه جویی ۵ درصدی بودجه شرکت های دولتی ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان عاید دولت خواهد کرد که با توجه به کسری بودجه و افزایش هزینه ها این رقم می تواند بخشی از کسری بودجه را جبران کند.

به گزارش تحلیل ایران ، در لایحه بودجه سال 98 بودجه شرکت‌های دولتی،‌ بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت در مجموع 1274 هزار میلیارد تومان معادل 75 درصد کل بودجه است. مقایسه لایحه بودجه سال آینده با قانون بودجه سال جاری حاکی از آن است که منابع شرکتهای دولتی (با رشد 51%) از 839 هزار میلیارد به 1274 میلیارد تومان افزایش یافته است. لازم به ذکر است که منابع بودجه کل کشور با رشد 40 درصدی از 1220 میلیارد تومان به 1703 میلیارد تومان افزایش داشته است. 

از بودجه 1274 هزارمیلیارد تومانی لحاظ شده برای 385 شرکت دولتی بیش از 56 درصد آن به 143 شرکتی قرار خواهد گرفت که صد در صد سهام آن متعلق به دولت است و بنا به گفته سازمان برنامه و بودجه 75 درصد سود این شرکت ها ماهیانه به خزانه دولت واریز میشود؛ اما نکته قابل توجه این است که 31 هزارمیلیارد تومان به 89 شرکت بلاتکلیف این بخش تعلق خواهد گرفت.

به گزارش تحلیل ایران، بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی بر این باورندکه دولت موظف به شفاف سازی ریز درآمدها و هزینه های شرکت های دولتی است. هرسال تنها منابع عمومی و بودجه عمومی در مجلس و در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به دلیل کمبود وقت هیچگاه بودجه لحاظ شده برای شرکت های دولتی مورد بررسی قرار نگرفته است؛ اما امسال برای اولین بار بودجه شرکت‌های دولتی در کمیسیون تلفیق مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از موضوعات دیگری که دولت موظف به تعیین و تکلیف آن است تعیین و ابلاغ و اعلام حقوق و مزایای مدیران شرکت های دولتی است که در حال حاضر شنیده ها حاکی از آن است که بی عدالتی در پرداخت حقوق و مزایای این شرکت ها بسیار به چشم می آید.

لزوم صرفه جویی 5 درصدی در بودجه شرکت های دولتی

در این بخش وابسته به دولت که بیش از اندازه با ابهام روبرو است، با یک حساب ساده سرانگشتی اگر فقط 5 صرفه‌جویی صورت گیرد، با درآمدی معادل 63.5 هزار میلیارد تومان روبرو خواهیم شد که این درآمد می تواند در بسیار از بخش های مهم دیگر کمک دولت باشد. این دریافتی و درآمد حاصل از صرفه جویی در این بخش معادل با:

  • معادل با یک سال و نیم یارانه نقدی مردم
  • معادل با 1.4 برابر بودجه آموزش و پرورش
  • برابر با کمی بیشتر از بودجه یک سال دفاعی کشور
  • معادل با یک برابر کسری پیش‌بینی شده برای دولت در سال آینده
  • معادل با دو برابر میزان هزینه دولت برای طرح تحول سلامت
  • برابر با بودجه عمرانی سال 98
  • برابر  با  نیمی از درآمد نفتی سال 98

بودجه سه شرکت‌ بزرگ نفتی شامل شرکت ملی نفت،‌ شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی گاز بیش از 900 هزار میلیارد تومان است. بودجه 1274 هزارمیلیارد تومان شرکت های دولتی، 75 درصد کل بودجه سال آینده است. لازم به ذکر است در لایحه بودجه سال آینده منابع عمومی دولت نیز از 386 هزار میلیارد تومان با رشد 5 درصدی به 407 هزار میلیار تومان تغییر کرده است.

همچنین منابع بودجه عمومی از 443 هزار میلیارد تومان با رشد 7درصدی به 478 هزار میلیارد تومان رسیده است. اما درآمدهای لایحه بودجه سال آینده از 216 هزارمیلیارد تومان به 208 هزارمیلیارد تومان کاهش یافته است. با کاهش فروش نفت و کسری بودجه به وجود آمده در سال آینده تنها می توان با کاهش هزینه ها، صرفه جویی و ایجاد پایه های مالیاتی جدید مانع از تشدید مشکلات بیشتر شد و از آن جلوگیری کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :