موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/145167 :کد

در تحولات سوریه

رسانه های صهیونیستی روسیه را کجای تحولات سوریه می بینند؟

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ — ۰۸:۱۸
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -رسانه های صهیونیستی روسیه را کجای تحولات سوریه می بینند؟

تحولات میدانی اخیر در سوریه از جمله اصابت موشک سوری ها به بلندی های جولان، حملات رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق و موضع روسیه در قبال این تحولات در رسانه های صهیونیستی با تحلیل های متفاوت و گاه متناقضی

به گزارش تحلیل ایران، درباره حمله صهیونیستی نیمه شب یکشنبه به فرودگاه دمشق، برخی رسانه های صهیونیستی مدعی شدند که روسیه پیش از حمله اسرائیلی در جریان آن قرار گرفته و از سوی دیگر، برخی رسانه های این رژیم گزارش دادند که تل آویو به هشدارهای مسکو توجه نکرده است.
رسانه های صهیونیستی درباره منبع موشک شلیک شده به بلندی های جولان پیش از حمله اسرائیلی به فرودگاه دمشق هم تردید دارند، برخی آن را ایرانی و برخی دیگر متعلق به ارتش سوریه می دانند.
«عاموس هارئیل» تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به نقل از منابع آگاه نوشت که «موشک سوری واکنشی چالش طلبانه به حملات اسرائیل» بود. این نشریه افزود: تشدید نظارت نظامی در تل آویو (درباره انتشار اخبار حمله های اخیر)، آزادی مطبوعات را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» نوشت: به دنبال تنش های بین تل آویو و تهران بر اثر «شلیک موشک ایران» از سوریه به بلندی های جولان، امروز نشست اضطراری کابینه نتانیاهو برگزار می شود و در این شورای امنیتی-سیاسی، برای اولین بار «آویو کوخافی» فرمانده ارتش اسرائیل نیز شرکت خواهد کرد.
این نشریه صهیونیستی مدعی شد: «به موجب تفاهم هایی که با روسیه بعد از سرنگونی هواپیمای روسی ایلوشن در سپتامبر گذشته انجام شد، تماسی تلفنی از مقر وزارت امنیت در تل آویو با پایگاه حمیمیم سوریه برقرار شد و روس ها در جریان حمله اسرائیلی (به دمشق) قرار گرفتند تا جنگنده های نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در معرض خطر نباشند.»
بنا به گزارش های رسانه های صهیونیستی ، «جاناتان کونریکس» سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل در جمع خبرنگاران گفت: «ارتش، خط ارتباطی با همکاران نظامی روسیه را در جریان حملات نیمه شب یکشنبه فعال کرد. سازو کار پرهیز از برخورد (با روس ها) کار می کند و آن شب نیز به شکل عادی فعال شد».
این در حالی است که بیانیه وزارت دفاع روسیه بدون تائید یا رد چنین تماسی حاکی است که پدافند هوایی سوریه توانسته است بیش از 30 موشک بالدار و راکت جنگنده های اسرائیل را در جریان این حمله هوایی ساقط کند.
«یوآف لیمور» ستون نویس نشریه صهیونیستی «اسرائیل الیوم» نیز نوشت: «کسی که این جنگ را هدایت می کند آویو کوخافی رئیس ستاد مشترک ارتش است که می خواهد با قاسم سلیمانی سرشاخ شود. کوخافی مطمئن خواهد شد که پای کسی دیگر را در این میان لگد نخواهد کرد به خصوص پاهای روسیه.»
«یوسی میلمان» تحلیلگر امنیتی روزنامه «معاریو» این رژیم هم نوشت: برخلاف حوادث گذشته، روسیه به رویداد اخیر (حمله یکشنبه شب اسرائیلی) واکنشی رسمی نشان نداد و شاید بعدا چنین واکنشی را شاهد باشیم.
میلمان افزود: می توان چنین نتیجه گرفت که ایران به تلاش خود برای تثبیت وضعیتش در سوریه ادامه خواهد داد و موشک های دقیق یا اجزای آن از جمله موشک های ضدهوایی را به حزب الله خواهد رساند. اسرائیل هم واکنش نشان خواهد داد اما حالا یک متغیر جدید به صحنه میدانی جنگ افزوده شده و آن، واکنش ارتش سوریه و شلیک موشک ها از جانب خود سوری ها است زیرا موفقیت های میدانی، اعتماد به نفس ارتش سوریه را هر روز بیشتر می کند.
پایگاه صهیونیستی «دبکا» در این باره نوشت که «اسرائیل هشدارهای روسیه درباره حمله نکردن دوباره به سوریه را نادیده گرفت» و با چهار فروند جنگنده اف16 به جنوب دمشق حمله کرد.
«الکس فیشمن» تحلیلگر نظامی- امنیتی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت: حمله به فرودگاه دمشق بر اساس توصیف وزارت دفاع روسیه «یک حمله دیگر» در میان حمله های متعدد بود که اسرائیل در سه سال گذشته انجام داده است اما قطار هوایی حامل تجهیزات جنگی به دمشق و بیروت متوقف نشده است.
وی ادامه داد: «سوال این است که چه کسی دستور رهگیری راکت های شلیک شده از جنگنده های اسرائیلی را می دهد؟ آیا دستور از مرکز فرماندهی روس ها در حمیمیم صادر می شود یا از سامانه های ضد موشکی که آنجا هم کارشناسان روس حضور دارند؟ شگفت زده نخواهیم شد اگر مشخص شود که روس ها تا گردن در فعالیت سامانه های ضد جنگنده سوریه دخالت دارند. روس ها در همه عروسی ها پایکوبی می کنند. به اسرائیل اجازه می دهند حمله هوایی کنند اما برای تخریب توان هوایی ما هم تلاش می کنند. در بیانیه های اخیر هم از محکوم کردن تل آویو پرهیز کردند تا اشاره ای باشد به تحول در هماهنگی بین روسیه و اسرائیل.»

                               

رژیم صهیونیستی     روسیه     سوریه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :