موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/145235 :کد

روسیا آلبوم منتشر کرد

تروئیکا نقشه راه حل بحران سوریه را بررسی می کند

  شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۳:۰۱
تعداد بازدید : ۱۰۷   
 تحلیل ایران -تروئیکا نقشه راه حل بحران سوریه را بررسی می کند

شبکه خبری روسیا الیوم اعلام کرد، روسیه، ترکیه و ایران بزودی تروئیکا (نشست سه جانبه) خود را برای بررسی وضعیت استان ادلب، تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی و منطقه امن در شمال سوریه را در مسکو برگزار می کنند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، «یکاترنا بوستنکوفا» و «ایلنار بای نظرف» در این روزنامه در مقاله ای با عنوان «تروئیکا بار دیگر به دنبال خروج از بحران سوریه» نوشتند که سه کشور روسیه، ترکیه و ایران بزودی نشستی را درباره سوریه بخصوص با تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهای خود از شمال سوریه و افزایش تنش ها با آنکارا برگزار خواهند کرد.
در این مقاله آمده است که مسکو، آنکارا و تهران این نشست را در روسیه برگزار می کنند و در خلال آن درباره راه های خروج از بحران سوریه گفت و گو می کنند.
در این مقاله تاریخ دقیق این نشست اعلام نشده و آمده است که پس از توافق با تهران تاریخ نشست اعلام خواهد شد.
براساس گزارش رسانه ها قرار است در این نشست در خصوص سه موضوع ؛ وضعیت استان ادلب سوریه، زمان تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی و چالش های منطقه امن مورد خواست ترکیه در صورت برقرار شدن آن گفت و گو کنند.
براساس این گزارش پوتین و اردوغان در گفت و گو های اخیر خود درباره شرایط ادلب گفت و گو کردند اما در کنفرانس مطبوعاتی خود به بازگرداندن آن به کنترل ارتش سوریه نپرداختند و پوتین گفت که روسیه و ترکیه باید برای کاهش تنش ها در این منطقه همکاری کنند و بنابراین مشخص است نیروهای ترکیه در آینده نزدیک ادلب را ترک نخواهند کرد.
«ولاند بیگاموف» تحلیلگر سیاسی روسی نیز به ایزوستیا گفت که تشکیل کمیته قانون اساسی نقشه راه حل بحران سوریه را تضمین می کند و به همین دلیل امید می رود که این کمیته در نهایت تشکیل شود.
روسیه، ترکیه و ایران در ماه دسامبر در ژنو فهرستی از اسامی اعضای این کمیته ارایه کردند که شامل نمایندگانی از سوی دولت دمشق و مخالفان دولت سوریه و نمایندگان شهروندان سوری بود اما «استفان دی میستورا» نماینده سابق سازمان ملل متحد در امور سوریه با ترکیب این فهرست موافق نبود. هم چنین زمان برقراری منطقه امن مورد خواست ترکیه نیز نامشخص است.
بیگاموف در اینباره گفت که مشکل منطقه امن میان سوریه و ترکیه در راستای مساله استان ادلب دارای اهمیت است و دمشق، مسکو و تهران نظر موافقی با آن نداشته و تنها ترکیه با شروط خاص خود که از سوی آمریکا نیز غیرقابل پذیرش است، خواهان ایجاد آن است.
نخستین دور از مذاکرات سران روسیه و ترکیه بر سر بحران در شمال سوریه و بررسی روابط دو جانبه، منطقه ای و بین المللی در سال 2019 میلادی روز چهارشنبه گذشته برگزار شد.
ارودغان پیش از نشست گفت : در چارچوب مذاکرات آستانه اجلاس هایی را در سوچی، تهران و آنکارا برگزار کردیم؛ این دیدارها در حل و فصل سیاسی مسائل سوریه نقش داشت و من معتقدم که دیدار امروز هم سودمند و نتیجه بخش خواهد بود.
اما 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت که آنکارا در صورت همکاری نکردن دیگر کشورها نیز می تواند به تنهایی منطقه امن شمال سوریه در نوار مرزی با خود را تشکیل دهد.
وی توضیح داد: مسکو و آنکارا بر سر راه حل سیاسی سوریه اتفاق نظر دارند اما هنوز اختلاف دو کشور بر سر برخی مسائل جزیی باقی است.
منطقه امنی که ترکیه به دنبال تشکیل آن است 32 کیلومتر عمق و 460 کیلومتر مربع امتداد مرزی دارد و شامل شهرها و شهرک‌های سه استان سوریه یعنی 'حلب'، 'الرقه' و 'الحسکه' می شود.
کردها بارها اعلام کرده اند که با تشکیل منطقه امن از سوی ترکیه مخالفند اما اگر این منطقه با نظارت و اشراف سازمان ملل انجام شود، مخالفتی ندارند.
دولت سوریه نیز از ابتدا با اشغالگری خواندن حضور نیروهای ارتش ترکیه در خاک خود اظهارات مقام های آنکارا درباره ایجاد منطقه امن را محکوم کرده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با اعلام خارج کردن نیروهای آمریکایی از مرزهای شمالی سوریه در جنوب ترکیه و حضور متحدان کرد آمریکا در این مناطق باعث شده تا آنکارا این موضوع را تهدیدی برای خود بداند.
ترکیه نیروهای دمکراتیک کرد را همانند حزب کارگران کردستان (پ ک ک) یک گروه تروریستی می داند.

                               

روسیه     سوریه     بحران            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :