موضوعات ‌مرتبط: سیاسی غرب آسیا

a/145373 :کد

غرب آسیا در چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران

وحید سلوکی

  شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۴۸۷   
 تحلیل ایران -غرب آسیا در چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران

قدرت منطقه ای ایران در غرب آسیا طی چهل سال گذشته نظم و گفتمان خاصی را دنبال کرده و همین امر اهداف و نظم آمریکایی را به چالش کشانده است.

منطقه غرب آسیا به دلیل منابع عظیم و ثروت کافی، موقعیت ژئوپلتیک و شاهراه ارتباطی سه قاره جهانی و مشتمل بودن بر آبراه ها و تنگه های استراتژیک، که نبض اقتصاد جهانی و به ویژه غربی برای اهداف هژمونی جهانی در آن جریان دارد، آن را به کلید اصلی برای اداره جهان تبدیل کرده است.
ویژگی فرهنگی این منطقه با توجه به حضور جمهوری اسلامی ایران در معادلات و الگوسازی ها بر حساسیت و اهمیت آن افزوده است.
از نگاه غرب، رخدادهای چهار دهه گذشته و فروپاشی اتحاد شوروی و به ویژه نقطه عطف ۱۱ سپتامبر و رویکردهای یکجانبه گرایی مطلق آمریکا تا کنون، با لحاظ کردن مجموعه ای از پرونده های بغرنج و پیچیده در منطقه، آنان را واداشته است تا به منظور ایجاد نظم نوین منطقه ای، فعال تر از گذشته وارد میدان شده و موقعیت خود را استحکام بخشند. 
در واقع می توان گفت که امنیت سازی پایدار رژیم صهیونیستی، مدیریت منازعات منفعت ساز برای آمریکا و غرب و مهار بازیگران غیرهمسو و حفظ یک نظم و پارادایم آمریکایی همواره سرفصل راهبردهای آمریکایی را تشکیل داده است.
استراتژی اشغال و اجبار از سوی آمریکا با حمله به افغانستان و سپس عراق برای تغییر در ژئوپلتیک منطقه غرب آسیا پایه گذاری و اجرا شد و این درحالی بود که روسیه در حال بازیابی قدرت و چین در شتاب تکمیل مولفه های قدرت اقتصادی و نظامی قرار گرفته و در نهایت بدترین کارنامه در غرب آسیا برای آمریکا و رژیم صهیونیستی رقم خورد. 
آمریکا در عراق شکست  کامل خورد و مجبور به ترک آن شد و در افغانستان بدون تحقق اهداف اولیه ، به حفظ حضور بسنده کرد و به تبع آن بحران اقتصادی و بدهی های چندهزار میلیاردی  به دلیل جنگ افروزی در غرب آسیا در آمریکا آغاز شد. 
از سوی دیگر رژیم صهیونیستی در جنگ با حزب الله  در سال ۲۰۰۶ اولین شکست خود را تجربه و ثبت منطقه ای کرد.
جمهوری اسلامی ایران در کنار افزایش حوزه های نفوذ در منطقه، به توانمندی های دفاعی و هسته ای صلح آمیز خود با شتاب دست یافت، به نحوی که به دلیل کسب اهرم قدرت و نفوذ منطقه ای در غرب آسیا، در قبال هرگونه تهدید نظامی از محاسبات  مخالفان منطقه ای و نیز بین المللی خارج شده است.
در ادامه باید گفت که ایجاد تروریسم تکفیری در سوریه و سپس عراق و نیز جنگ های نیابتی به دلیل همین قدرت بازدارندگی بوده است.
در نگاه کلان، قدرت منطقه ای ایران در غرب آسیا طی چهل سال گذشته، نظم و گفتمان جدیدی را شکل و دنبال می کند و از طرف دیگر نظم آمریکایی و اهداف آن ها را به چالش کشیده است و همین مسئله یک چالش جدی برای غرب و متحدان منطقه اش محسوب می شود.
لذا با توجه به آنچه آمد باید گفت جمهوری اسلامی باید همواره ضریب امنیت سازی را افزایش دهد. بر همین اساس بومی سازی قدرت منطقه ای، ائتلاف سازی مشروع قدرت با کشورهای منطقه ای به ویژه در مبارزه با تروریسم تکفیری و راهبردهای قدرت نرم می تواند مولفه های ضروری برای ادامه راه  ایران باشد.
جمهوری اسلامی ایران باید همواره گام ها و تدابیر خود را به صورت هوشمندانه و متناسب با تحولات منطقه ای سازمان داده و از تهدیدات روشن و پیش رو، فرصت سازی کند.
موفقیت ایران در غرب آسیا از فراوانی بالایی برخوردار است که در مجموع می توان براساس یک محوریت جامع  به نفوذ در کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و سوریه و...،  با تکیه بر قدرت نرم و دیپلماسی و با قابلیت اداره بازی و تعریف قواعد بازی، ائتلاف سازی با بازیگران دولتی و غیردولتی در صحنه منطقه ای و بین المللی و مبارزه با تروریسم تکفیری در منطقه اشاره کرد. 
در پایان باید خاطر نشان کرد که ایران با گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی به یک قدرت موثر منطقه ای تبدیل شده است که هیچ چالش و بحرانی بدون حضور ایران حل شدنی نخواهد بود و آرامش منطقه در گرو حضور جمهوری اسلامی خواهد بود.
                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
غرب آسیا     قدرت     عربستان     ایران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :