موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علم و دانش

a/145429 :کد

ایران در جهان

ثبت ۱۵۷ پتنت ایرانی درآمریکا و اروپا

  یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۳:۲۵
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -ثبت ۱۵۷ پتنت ایرانی درآمریکا و اروپا

مدیرکانون پتنت ایران با اشاره به رشد ثبت پتنت مخترعان ایرانی گفت: تا کنون ۱۵۷ پتنت ایرانی در اداره ثبت اختراع آمریکا و اروپا ثبت شده است.

به گزارش تحلیل ایران، از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، مهدی ضیغمی افزود: تعداد کل پتنت های ثبت شده مخترعان ایرانی در اداره ثبت اختراع اروپا و امریکا در زمان تشکیل کانون یعنی سال 94 برابر با 44 پتنت بود که با فعالیت ها وحمایت های انجام شده این تعداد به 48 پتنت در سال 95 افزایش یافت.
وی افزود: درسال 2017 درثبت پتنت ایرانیان دراین اداره ها با رشد خوبی مواجه شدیم، به گونه ای که دراین سال 117 پتنت ثبت شد، پس از آن در سال 2018 ، 157 پتنت در این اداره ها به ثبت رسیده است، البته در ادارات ثبت اختراع سایر کشورها نیز پتنت ایرانیان فایل شده است اما در رتبه بندی کشورها و مقایسه آنها با یکدیگر مقیاس اداره ثبت امریکا و اروپا است.
مدیر کانون پتنت به سهم کانون از ثبت این اختراعات اشاره کرد و گفت: سهم کانون از ثبت اختراعات در ادارات امریکا و اروپا حدود 50 درصد است که با حمایت های 90 درصدی این مرکز پتنت ها ثبت شده اند.
وی برنامه های متنوع کانون را در این رشد تاثیرگذار دانست و بیان کرد: در سال 97 بیش از 50 کارگاه مالکیت فکری برگزار شد، همچنین بیش از 10 دفتر مالکیت فکری راه اندازی شده است، همچنین قرادادهایی از سوی معاونت علمی برای حمایت هر چه بیشتر از ثبت پتنت با دانشگاه آزاد و وزارت علوم منعقد شده همه این اقدامات در راستای حمایت هر چه بیشتر از ثبت بین المللی پتنت انجام شده است.
به گفته ضیغمی، گشایش دفتر تجاریسازی کانون را باید از اقدامات موثری در درآمدزایی پتنت بدانیم که در سال جاری رخ داد و کمکی است تا در سال آینده حلقه درآمد زایی فناوری کامل تر شود، همچنین کانون بیشتر مراحل ثبت پتنت شامل آماده کردن درفت پتنت و فرم ها، ثبت در pct و ثبت اختراع موقت آمریکا را در داخل کشور و بدون نیاز به وکلای خارجی انجام می دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :