موضوعات ‌مرتبط: ورزشی حوزه فوتبال ایران

a/145438 :کد

ورزش

چند میلیون دلار می‌گیری «غُر» نزنی؟

  یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۵:۰۹
تعداد بازدید : ۱۵۸   
 تحلیل ایران -چند میلیون دلار می‌گیری «غُر» نزنی؟

شفاف‌سازی وزارت ورزش و جوانان در خصوص پرداختی‌هایش به فدراسیون فوتبال برای آماده‌سازی تیم ملی رنگ دیگری به انتقادهای کارلوس کی‌روش می‌دهد.

به گزارش تحلیل ایران ، آنچه محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص کمک‌های مالی به تیم ملی مطرح کرد، مسائل جدیدی را به میان می‌آورد. مسائلی از این دست که چرا کارلوس کی‌روش همه چیز را زیر سؤال برده و در مصاحبه‌هایش اشاره می‌کند که وزارت ورزش و جوانان هیچ کمکی به تیم ملی نکرده و حتی یک «پِنی» به تیم ملی نداده است. سرمربی تیم ملی که در مدت زمان حضورش در ایران بیشترین درآمد را داشت و جزو گران‌ترین مربیان ملی جهان بود، انگار از یک سری کمک‌ها بی خبر است یا کمک‌های میلیارد تومانی و میلیون دلاری وزارت ورزش را یک «پنی» هم حساب نمی‌کند.

بر اساس اعلام محمدرضا داورزنی از ابتدای سال 97 تاکنون، وزارت ورزش و جوانان 27 میلیارد تومان و 4.5 میلیون دلار به فدراسیون فوتبال و تیم ملی کمک کرده است. از ابتدای سال که تیم ملی باید در جام جهانی شرکت می‌کرد و 11 میلیارد از این کمک‌ها نیز فقط برای جام ملت‌ها بوده است. این مسئله‌ای بود که پیش از این از سوی مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال  مدت‌ها پیش از جام ملت‌ها به صورت رسمی اعلام و گفته شد مبالغی از سوی وزارت ورزش و جوانان تقبل شده است و به همین دلیل صحبت‌های کارلوس کی‌روش عجیب به نظر می‌رسید. اینکه کی‌روش پیش از جام ملت‌ها به شدت علیه وزیر ورزش و جوانان موضع‌گیری کند و وزارتخانه یک کشور را زیر سؤال ببرد، آن هم در شرایطی که بیشترین کمک‌ها صورت گرفته، فقط یک مسئله را نشان می‌دهد؛ اینکه کی‌روش «غُر» زدن را دوست دارد و البته توجیه برای ناکامی احتمالی‌اش را.

کمک‌های میلیاردی و میلیون دلاری وزارت ورزش به تیم ملی، پرداخت پاداش دلاری به کادرفنی و بازیکنان پس از بازی‌های مرحله گروهی، پشتیبانی مالی از برنامه‌های تیم ملی و... همه در حالی صورت گرفته که علاوه بر سرمربی تیم ملی، مسئولان فدراسیون فوتبال هم کمک‌های وزارت ورزش را زیر سؤال بردند. علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال در یکی از مصاحبه‌های خود به این موضوع اشاره کرده بود که فدراسیون فوتبال در چند سال گذشته از طریق پاداش‌های تیم ملی از فیفا و AFC حدود 40 میلیارد تومان درآمدزایی داشته و نیازی به کمک‌های وزارت ورزش و جوانان نداشته است. حال سؤال اینجاست اگر فدراسیون درآمدزایی داشته و نیازی هم به این کمک‌ها نداشته، چرا چنین مبالغی را از وزارت ورزش و جوانان دریافت کرده است؟ در حالی که رئیس فدراسیون فوتبال پیش از جام ملت‌ها دریافت کمک از وزارت ورزش را تأیید کرد، سرمربی تیم ملی چگونه علیه وزارت ورزش موضع گرفت و از قول مهدی تاج اعلام کرد وزارتخانه یک «پِنی» هم به تیم ملی کمک نکرده است. البته که مشکلات مالی همواره وجود دارد و ممکن است پرداخت‌ها با تأخیر صورت گیرد اما اینکه چنین واکنشی از سوی یک مربی علیه مقام‌های بالادستی صورت گیرد، قطعا در دنیا ‌بی‌سابقه یا حداقل کم‌سابقه است.

این موارد در حالی مطرح شده که اخیراً موجی هم بین قهرمانان سایر رشته‌های ورزشی علیه بازیکنان تیم ملی فوتبال به راه افتاده است. نه قهرمانان می‌توانند ایرادی به بازیکنان فوتبال بگیرند و نه برعکس؛ اینکه ورزشکاران به جان هم بیفتند، مورد تأیید هیچ‌کس نیست، اما چنین مواردی نشأت گرفته از کجاست؟ دقیقاً آنجایی که کارلوس کی‌روش با بدترین الفاظ علیه مدیران عالی ورزش کشور موضع می‌گیرد، کمک‌های مالی آنها را نادیده می‌گیرد. مسلماً بازیکنانی هم که از این موارد بی‌خبر هستند، مجبور به باور صحبت‌های سرمربی خود هستند. از طرفی وقتی مشخص می‌شود که به فوتبال کمک مالی صورت گرفته است، قهرمانان رشته‌های ورزشی «غُر» زدن‌های کادر فنی و برخی بازیکنان درباره مسائل مالی را کنار این کمک‌ها می‌گذارد و حالا به غلط واکنشی نشان می‌دهد. واکنشی که به دنبال این کمک‌های عظیم مالی و کسب نکردن موفقیت بوده است تا جنجال آفرین شود.

اینکه کی‌روش میلیون دلار بگیرد و برای آماده‌سازی تیم ملی کمک‌های میلیاردی صورت بگیرد، اما بازهم نارضایتی وجود داشته باشد، عجیب است. با این حال این اتفاقات ما را یاد داستان کی‌روش با شرکت آل‌اشپورت پیش از جام جهانی 2014 برزیل می‌اندازد. لباس‌هایی که کی‌روش به کیفیت آنها بارها ایراد گرفت و حتی موضوع به رسانه‌های خارجی کشیده شد، اما پس از قرارداد با این شرکت و دریافت مبلغی که گفته شد حدود 100 هزار دلار است، به یکباره سکوت کرد و انگار کیفیت این لباس‌ها نیز خوب شد. شاید کی‌روش انتظار داشته پاداش‌هایش بیشتر شود یا مبالغ بیشتری به او تعلق بگیرد. از کی‌روش باید پرسید چند میلیون دلار می‌خواست تا دیگر «غُر» نزند؟

                               

ورزشی     تیم فوتبال ایران     کی روش            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :