موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران و جهان

a/145768 :کد

سفیر ایران در تاجیکستان

افق روابط ایران و تاجیکستان روشن است

  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۱:۱۹
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -افق روابط ایران و تاجیکستان روشن است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با بیان اینکه «تهران» همیشه طرفدار تاجیکستان امن و با ثبات بوده اطمینان داد تلاش‌ بدخواهان روابط ۲ کشور به نتیجه نخواهد رسید.

«حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در دوشنبه، به تبیین پیشینه روابط و همکاری‌های میان 2 کشور و وضعیت موجود آن پرداخت.

وی گفت: چنانچه می‌دانید ایران یکی از 4 کشور نخستی بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و اولین کشور دایرکننده سفارت در «دوشنبه» بود که این سفارت برخلاف دیگران، حتی در روزهای سخت جنگ شهروندی دهه 1990 نیز فعال بود.

وی افزود: دلیل این اشتیاق و پیشگامی در برقراری روابط هم روشن است، به تعبیر زیبای رهبر معظم انقلاب «ایران و تاجیکستان قوم و خویش هستند». میزان اشتراکات 2 کشور و وضعیت مکمل روابط اقتصادی، حتی از برخی همسایگان بلافصل ما بیشتر است البته دوستان تاجیک هم برای توضیح روابط ما، تعبیر زیبای «پیوستگی گوشت و ناخن» را به کار می‌برند.

فغانی ادامه داد: این روابط مقاطع مختلفی را از سر گذرانده که می‌توان آن را به 3 دوره متمایز تقسیم کرد. نخست دوره تکوین و تأسیس روابط که شروع عملی این دوره با آغاز استقلال این جمهوری تقارن دارد و چنانچه گفتم ما اولین سفارت را در دوشنبه دایر کردیم و پیشگام روابط بودیم.

سفیر ایران در دوشنبه افزود: دوره دوم دوره جنگ شهری و میانجیگری ایران بود و سومین دوره نیز  دوره تحکیم و تقویت روابط است. این دوره پس از حصول سازش ملی در تاجیکستان و آغاز دوره بازسازی کشور شروع شد و ایران پیشگام مشارکت در بازسازی ساختارها و احداث تأسیسات جدید در تاجیکستان شد.

وی ادامه داد: این دوره به فاصله کوتاهی پس از تأسیس روابط شروع شد و شرایط سختی که به صورت پیش بینی نشده در تاجیکستان پیش آمد، طبعاً از مصادیق برنامه‌هایی بود که به 2 طرف تحمیل شد.

فغانی افزود: طبعاً ما همیشه تاجیکستان را امن و با ثبات می‌خواهیم و اما با وقوع جنگ داخلی، ناگزیر همکاری‌ها رنگ و بوی دیگری یافت و تلاش ایران معطوف کمک به دولت تاجیکستان در حصول سازش ملی گردید.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در همکاری نزدیک با دولت تاجیکستان و شرکای خارجی و بین المللی دیگر مساعدت موثری به تحقق آشتی ملی کرد که در 4 سال گذشته، بسیاری از مقامات و نخبگان تاجیکستان در دیدارهایی که با آنها داشتم، از تلاش‌های ایران به نیکی یاد کردند.

فغانی افزود: خوشحالم که امروز تاجیکستان با تلاش‌های هم تباران همزبان ما به یکی از امن ترین کشورهای منطقه تبدیل شده و اینجانب پیشرفت و آبادانی روز به روز آن را در طول چندسالی که در محل هستم، شاهد بودم.

 سفیر ایران در دوشنبه در رابطه با نقش جمهوری اسلامی در این زمینه اظهار داشت: احداث تونل «استقلال» که شمال و مرکز تاجیکستان را به هم متصل کرد، نیروگاه «سنگ توده 2»، بیمارستان «ابن سینا»، سالن ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی ملی، چندین جاده و نهایتاً مشارکت شرکت‌های ایرانی در ابرپروژه سد و نیروگاه «راغون» از مصادیق خدمات ایران به توسعه تاجیکستان و همکاری‌های تداوم یافته 2 کشور است.

 فغانی با یادآوری از دید و بازدیدهای مقامات عالی ایرانی و تاجیک از کشورهای یکدیگر، بیان کرد: در خلال این 2 دهه و نیم 17 بار «امامعلی رحمان» و 11 بار روسای جمهور ایران از تاجیکستان دیدار کردند که آمار قابل توجه و گواه روشنی بر عزم مقامات عالی 2 کشور برای توسعه روابط است.

وی ادامه داد: شاید با بسیاری از همسایگان چنین حجمی از رفت و آمد روسای جمهور را نداشته ایم  22 بار جلسات کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی برگزار شده که چند مورد آن در دوره اینجانب بود و 2 طرف با برگزاری نشست سیزدهم در سال جاری میلادی نیز موافقت کردند.

فغانی افزود: در سال‌های نخست ریاست جمهوری «حسن روحانی» و در سال نخست حضور اینجانب در این محل، حجم مبادلات 2 کشور به بیش از 320 میلیون دلار رسید که طبق آمارها، ظاهراً بالاترین میزان مبادلات فیمابین در دوره پس از استقلال تاجیکستان بوده است.

وی تصریح کرد: در 2 تا 3 سال اخیر قدری در همکاری‌ها کندی پیش آمد که با اطلاعی که از نگاه رهبران 2 کشور به ماهیت خویشاوندانه مناسبات فیمابین و منافع راهبردی و دراز مدت 2 کشور از همکاری با هم دارم، تردیدی نیست که بر خلاف خواست، تلاش و انتظار بدخواهانی که همواره سعی کردند به برادری و دوستی پایدار 2 کشور صدمه بزنند، این مناسبات همچنان مستحکم و استوار پیش خواهد رفت.

فغانی تاکید کرد: تمهیدات خوبی برای ایجاد تحرک در روابط 2 کشور اندیشیده شده و اینجانب کاملاً خوش بین هستم که افق پیش روی روابط افقی روشن و گسترده است باور قلبی دارم که روابط برادرانه میان ایران و تاجیکستان نه تنها خواست 2 دولت، بلکه مشیت خلل ناپذیر الهی است.

                               

تاجیکستان     تجارت     روابط ایران            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :