موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بازار پول سرمایه

a/145948 :کد

ارز و سکه

منافع شخصی بازرگانان دلیل اصلی عدم بازگشت ارز حاصل ازصادرات است

  دوشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ — ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۹۰   
 تحلیل ایران -منافع شخصی بازرگانان دلیل اصلی عدم بازگشت ارز حاصل ازصادرات است

یک استاد اقتصاد دانشگاه، شفافیت را اصل مهم در نظام اقتصادی خواند و خواهان مبارزه با طبقه رانت خوار در جریان تجاری کشور شد و گفت: متاسفانه برخی صادرکنندگان از موضوع شفافیت بدلیل به خطر افتادن منافع شخصی

مهدی پازوکی در گفت وگو با تحلیل ایران  با بیان اینکه بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر بر جریان ارزی کشور باید با صادرکنندگان متخلفی که حاضر به بازگشت ارز حاصل از صادرات نیستند برخورد کند افزود: کشور در شرایط کنونی درگیر جنگ اقتصادی است و عدم بازگشت ارز به کشور به هیچ عنوان قابل پذیریش نیست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیاست های تشویقی نهادهای حاکمیتی برای صادرکنندگان متعهد نیز روش مناسبی برای ترغیب بازرگانان است تاکید کرد: بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات و توجیه های نظیر عدم آشنایی طرف های خارجی با سامانه نیما، نشان دهنده عدم تمایل این دسته از بازرگانان برای شفافیت در نظام مالی و پولی است و با منطق اقتصادی در تعارض است.

وی با بیان اینکه برخی بدلیل جایگاه ایجاد شده در نظام اقتصادی خواهان استفاده از رانت و عدم تمکین به قانون هستند گفت: مجموعه حاکمیت موظف است جلوی این طبقه رانت‌خوار را بگیرد. این شامل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و سایر ارگان‌های مرتبط می‌شود. حاکمیت باید به فکر برانداختن فساد نهادینه شده باشد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بنابرین برای برپایی شفافیت در اقتصاد باید مجموعه حاکمیت و سیستم های نظارتی تمام توان خود را در این راستا به کار ببندد و باید توجه کرد که در این مسیر دیدگاه‌های سنتی نمی‌تواند در ریشه کنی عدم شفافیت موثر باشد و باید از امکانات روز مانند آی تی استفاده کنیم.

پازوکی همچنین مبارزه با پول های کثیف در سیستم اقتصادی کشور را وظیفه بانک مرکزی دانست و گفت: برخی با پولشویی جریان سالم اقتصادی را بستری برای تحصیل مال نامشروع مورد استفاده قرار می دهند و این عده قلیل با فرافکنی درصدد ایجاد مانع برای مبارزه با پدیده شوم پولشویی هستند البته مقام های مسئول نباید مرعوب این افراد شوند و لازم است با قاطعیت در مبارزه با پولشویی گام بردارند.

وی تاکید کرد: برخی از بازرگانان ضمن تخطی از مقررات و نظامات حاکم بر جریان ارزی کشور انتقادات ناصحیحی با عناوین مختلف متوجه نظام بانکی کشور می کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :