کانال رسمی اینستاگرام تحلیل ایران    کانال رسمی تلگرام تحلیل ایران   
تبلیغات در تحلیل ایران
بیمه شهر - پیشرو در خدمات رسانی بیمه ای به شهروندان
گروه صنعتی ایران ترانسفو
محفل پیشکسوتان جهاد و شهادت
دریا روزنامه منطقه جنوب کشور

   کد مطلب : 146/a


 

دلایل استعفاء چاگ هیگل وزیردفاع سابق آمریکا

  تحلیل ایران
    •••••  شنبه 15 آذر 1393 — 00:00
تعداد بازدید : ۵۰۵   

✔✔

به نظر هیگل برای مبارزه با داعش در سوریه ، آمریکا باید با دولت بشار اسد هماهنگی و همکاری کند در صورتیکه اوباما پیش از این گفته بود که برای سرکوب داعش در سوریه نیازی به همکاری و هماهنگی با بشاراسد ندارد.

 

چاگ هیگل دو سال پیش هنگام شروع دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما با اینکه جمهوری خواهان و لابی صهیونیستی با انتخاب وی مخالف و ناراضی بودند ، به مسند وزارت دفاع آمریکا تکیه زد .
این مقام عالی پنتاگون روز دوشنبه سوم آذرماه ۱۳۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ ) مجبور به استعفاء از سمت خود شد .
هیگل ۶۸ ساله یکی از افسران کهنه کار آمریکایی طی جنگ ویتنام که روزگاری جمهوری خواه بوده ، با این استعفاء مورد هدف دوربین خبرنگاران قرار می گیرد که علت استعفاء وی چه بوده است .
اکثر روزنامه ها و خبرگزاری ها علت استعفاء چاگ هیگل را به ناکامی های آمریکا در مبارزه با داعش می داند . هیگل در محافل خصوصی با دوستان و همکارانش علت استعفاء را خستگی اش از راهبرد آمریکا در عراق و سوریه و تاثیر کم وی در فرایند تصمیم گیریها ابراز کرده است .
به نظر هیگل برای مبارزه با داعش در سوریه ، آمریکا باید با دولت بشار اسد هماهنگی و همکاری کند در صورتیکه اوباما پیش از این گفته بود که برای سرکوب داعش در سوریه نیازی به همکاری و هماهنگی با بشاراسد ندارد.
علاوه بر آن هیگل ماموریت داشت نیروهای ارتش آمریکا را از مناطق جنگی عراق و افغانستان به عقب بیاورد و جنگ را کوچک کند ، اما دولت باراک اوباما و بعضی از فرماندهان ارتش نظر دیگری داشتند و آنان به قصد مبارزه با داعش به گسترده کردن جنگ ها و لشگر کشی به خاورمیانه نظر داشتند.
با این حال هیگل نقش خود را در کابینه از دست داده بود وبا فشارهای کاخ سفید ، چاره ای جزء کناره گیری نداشت .
نتیجه اینکه چاگ هیگل قربانی سیاستهای غلط کاخ سفید در قبال خاورمیانه و فشارهای لابی صهیونیستی شده بود و استعفاء وی در واقع پاسخی بود به ناکامی های آمریکا در مبارزه با داعش در خاورمیانه بوده است .
نویسنده : احسان ایوبی پژوهشگر مسائل سیاسی


نسخه چاپی
                   

کلید واژه ها:   تحلیلی          
  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)        :ایمیل   

     نظر :    
 
 
 


    

  .....