موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تولید و تجارت

a/146016 :کد

صنعت و تجارت

تجربه ­ای از برجام؛ نیروی داخلی گره چرخ اقتصادی را باز می‌­کند

  جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ — ۱۶:۳۵
تعداد بازدید : ۱۶۱   
 تحلیل ایران -تجربه ­ای از برجام؛ نیروی داخلی گره چرخ اقتصادی را باز می‌­کند

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه وضعیت امروز بازار حاصل نگاه ترس ­آلود به تحریم است گفت: تجربه برجام نشان داد نیروی داخلی گره چرخ اقتصادی را باز می ­کند نه نگاه بیرونی.

به گزارش تحلیل ایران ؛ یکی از سؤالاتی که امروزه ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده منشأ برخی از نابه­ سامانی­ های موجود در اقتصاد کشور و میزان اثرگذاری تحریم در آن  است در این رابطه برخی از کارشناسان معتقدند که سهم مشکلات و منشأهای داخلی به مراتب بیشتر از اثرگذاری تحریم است در این رابطه با وحید نکویی، کارشناس و پژوهشگر اقتصاد کلان گفت وگو کردیم؛

وی با تصریح بر اینکه اگر این روزها شاهد برخی نابه­ سامانی­ های اقتصادی در کشوریم  علتش هرچه باشد اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد درون­گرا  نیست گفت: در 6 سال اخیر تنها سیاستی که در اقتصاد کشور امتحان نشده است سیاستهای کلان اقتصاد مقاومتی بوده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تجلیگاه برنامه­ ی اقتصادی یک دولت، برنامه­ های بلند مدت توسعهء آن است گفت: برای بررسی سیاستهای کلان اقتصادی دولت باید برنامه ششم توسعه را ارزیابی کرد.

 نکویی با ابراز اینکه  یکی از سوالت مهم ربط وتناسب برنامه ششم توسعه با سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی است گفت: برای اینکه مشخص شود برنامه ششم توسعه و از این قبیل برنامه­های بلند مدت دولت چه میزان با سند چشم انداز 1404 و سیاستهای کلان اقتصاد مقاومتی هم جهت است یکی از راهکارها بررسی و تطبیق مفاد و مواد آنها است.

این پژوهشگر اقتصاد کلان با انتقاد از اینکه در برنامه ششم که به تصویب مجلس رسید در برخی حوزه­ ها به سیاستهای  اقتصاد مقاومتی بی توجهی  شد گفت: در 6 سال گذشته عملکرد دولت چه میزان مطابق با برنامه اقتصاد مقاومتی بوده که اکنون بخواهیم مشکلات اقتصاد کشور را  به گردن اقتصاد درون گرا بگذاریم.

* توجه ویژه به  حوزه آموزش تحقیقات و فناوری در جای، جای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و بی توجهی به آن در لایحه برنامه ششم توسعه

نکویی با اشاره به اینکه لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر 35 ماده و منضم به لیستی از برنامه ­های ملی، طرح ها و پروژه­های اقتصادی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است گفت: تنها یک ماده از این 35 ماده و مشتمل بر 8 بند به آموزش تحقیقات و فناوری اختصاص یافته است، که به هیچ وجه نشان دهنده اهمیت این بخش از یکسو و تأمین کننده ظرفیتهای قانونی مورد نیاز اقتصاد مقاومتی  ازسوی دیگر نمی­تواند باشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی مشتمل بر 24 بند در تاریخ 29 بهمن ماه  1392 با رویکردی جهادی، انعطافپذیر، فرصت ساز، مولد، درونزا، پیشرو و برونگرا  ابلاغ شد گفت:  مهترین مسأله ای که در مجموعه سیاستهای مذکور، به چشم می خورد  توجه به حوزه آموزش آموزش عالی، تحقیقات و فناوری است.

وی با اشاره به مصادیق توجه به حوزه آموزش و تحقیقات در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی گفت : در بند 1 به تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور تأکید شده است و در بند 2 به پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، اجرای نقشه جامع علمی کشور  و ساماندهی نظام ملی نوآوری تأکید شده است و در هین بند دولت مکلف به شناسایی و به کارگیری ظرفیتهای علمی، فنی و اقتصادی و برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب این حوزه است.
نکویی با تصریح  به اینکه افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقای آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه از موارد موجود در بند 5 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است گفت: تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمانسازی آن به ویژه در محیطهای علمی، آموزش و رسانهای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی از مواردی است که در بند 21 سیاستهای اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است.
این کار شناس اقتصادی با بیان اینکه مهمترین تجلیگاه برنامه اقتصادی یک دولت برنامه پیشنهادی  5 ساله توسعه است گفت: اگر به لایحه برنامه ششم توسعه ارائه شده به وسیله دولت در همین مورد خاص یعنی احکام برنامه مرتبط با نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری توجه کنیم به نادیده گرفته شدن اسناد بالادستی در حوزه اقتصاد مقاومتی پی خواهیم برد.

نکویی با انتقاد از بی توجهی به اسناد بالا دستی اقتصاد مقاومتی در سیاستگذاری کلان برای توسعه کشور گفت:  علی رغم تأکید فراوان به حوزه آموزش و پژوهش اما متأسفانه در لایحه برنامه ششم توسعه تنها ماده مرتبط با آموزش عالی، تحقیقات و فناوری، ماده (17 ) مشتمل بر 8 بند است و به این لحاظ بررسی احکام پیشنهادی از حیث انطباق با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه بسیار ناچیز است .

* تجربه ­ای از برجام؛ نیروی داخلی گره چرخ اقتصادی را باز می­کند نه نگاه بیرونی

وی با تصریح بر اینکه تجربه برجام نشان داد  گره­­ چرخ اقتصاد کشور در درون است نه بیرون گفت: با وجود تفاوت ماهوی بین برجام و لوایحی چون FATF   که برخی بخواهند با اشاره به آن معیشت مردم را مجدد به تصویب این لوایح گره بزنند؛ مطرح کردن چنین مواردی نشأت گرفته از یک دیدگاه کلی است که منتظر گره گشایی در بیرون از مرزهای کشور است.

نکویی افزود: خواسته ما از مسئولان این است که شما یک بار این سیاست را دنبال کرده اید اما نتیجه ­­ای حاصل نشد اکنون به جای دنبال کردن آن مسیر اشتباه به فکر چاره در داخل مرزها باشید.

* بی انصافی بودن گره زدن مشکلات کشور به تحریمها 

این کارشناس اقتصادی  با اشاره به اینکه اگر منشأ اشکلات اقتصادی کشور را به تحریم گره بزنیم بی انصافی است گفت: هر تصمیم اقتصادی نشأت گرفته از یک رویکرد است و از قضاء در دوره­ ای شاهد نابه سامانی اقتصادی در کشوریم که دیدگاه نگاه به بیرون حاکم است. در این دوره به گونه ­ای از ظرفیتهای داخلی کشور غفلت شده  که حتی نگارش برنامه توسعه کشور نیز  منتطر گشایش از بیرون بود و در موعد مقرر تقدیم مجلس نشد و در اقدامی بی سابقه قانون برنامه پنجم توسعه یک سال دیگر برای اجرا تمدید شد.  

* وضعیت امروز بازار حاصل نگاه ترس­ آمیز به تحریم است

وی افزود: این در همه علوم بدیهی است که وقتی یک دیدگاه یا نظریه ­ای باعث اختلال و اشکال می­شود راهکار استمرار آن رویکرد نیست بلکه برای رفع اشکال باید تغییر رویه داد بنابراین وضعیت امروز بازار حاصل نگاه ترس ­آمیز به تحریم بوده است که به ظرفیتهای داخلی بی توجه بوده است و همه چیز را فدای آن کرده است.

                               

اقتصاد     برجام     صنعت     تجارت        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :