موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/146035 :کد

در مجلس

استانی شدن انتخابات تشدید محلی‌گرایی و قومیتی را به دنبال دارد

  شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ — ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۱۳۸   
 تحلیل ایران -استانی شدن انتخابات تشدید محلی‌گرایی و قومیتی را به دنبال دارد

نماینده مردم آزادشهر در مجلس هشتم تشدید محلی‌گرایی و قومیتی را از معایب استانی شدن انتخابات خواند و گفت: در این صورت مناقشات مذهبی و گسلهای اجتماعی افزایش می‌یابد.

مرادعلی منصوری نماینده مردم نماینده مردم آزادشهر در مجلس هشتم شورای اسلامی، اظهار داشت:  یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی جمهوریت آن است و انتخابات و حضور مردم باعث تقویت آن خواهد شد.

وی افزود: با انجام انتخابات مقبولیت و به روزرسانی اعتماد مردمی به جمهوری اسلامی ایران ثابت می‌شود و هر چه حضور بیشتر باشد و مقبولیت بیشتر، نشانه  جایگاه رفیع انقلاب است.

این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: طرح استانی شدن انتخابات از مجلس پنجم شروع شده و در همه مجالس بعدی هم مجلس شورای اسلامی تایید کرد اما شورای نگهبان بنا به دلایل و نقص‌هایی که وجود داشته آن را رد کرده و در دی ماه 97 نیز مجلس دهم با طرح 23 ماده و 155 نفر موافق به کلیات این طرح رأی داده است.

منصوری بر همین اساس اضافه کرد: شایعه شده که مجلس دهم با هماهنگی شورای نگهبان و حضور آقای کدخدایی این طرح را به پایان می‌رساند در صورتی که باید منتظر نظر نهایی شورای نگهبان بود.

وی درباره علت مخالفت خود با استانی شدن انتخابات تصریح کرد: این انتخابات نه استانی است و نه شهرستانی و باعث ایجاد مشکلات خالص هم در شهرستان و هم در استان خواهد شد.

منصوری بر همین اساس اضافه کرد: بزرگ‌ترین مشکل این طرح متوجه شهرستان‌های کوچک خواهد بود (به دلیل جمعیت سن رأی کم و نفوذ اجتماعی و سیاسی پایین)، همچنین باعث ایجاد شکاف عمیق بین کاندیداها خواهد شد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه نقش تبلیغات سنگین و در سطح گسترده و هزینه بالای انتخابات در صورت استانی شدن آن را یکی از معایب استانی شدن انتخابات برشمرد و افزود: این طرح ناقص بند 1 سیاست‌های کلان اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری می‌باشد.

وی با بیان اینکه استانی شدن انتخابات باعث کاهش حضور مردم در انتخابات دوره بعدی (دوازدهم) خواهد شد،‌گفت: چرا که شهرستان‌های دیگر در انتخابات نماینده شهرستان مؤثر بوده‌اند.

منصوری بر همین اساس اضافه کرد: در صورت استانی شدن انتخابات کاندیدهای مناطق محروم به دسترسی به حضور در  جلسات و مراسمات استانی و صدا و سیما نخواهند داشت و حق آنها تضعیف می‌شود و همچنین نقش احزاب و رایزنی سیاسی بالا می‌رود و عملاً  کسانی که این ارتباط سیاسی را ندارند به فراموشی سپرده خواهند شد.

وی با بیان اینکه با استانی شدن انتحابات منافع فردی اشخاص نسبت به منافع ملی و عمومی افزایش پیدا می‌کند،‌گفت: در این صورت دیدار و ارتباط آتی مردم با نمایندگان مجلس مشکل خواهد شد و فاصله ارتباطی بیشتر خواهد شد و تنها پل ارتباطی که نمایندگان مجلس می‌باشد نیز کمرنگ خواهد شد.

منصوری تشدید محلی‌گرایی و قومیتی را از دیگر معایب استانی شدن انتخابات خواند و بیان کرد: در این صورت مناقشات مذهبی و گسلهای اجتماعی تشدید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استانی شدن انتخابات شکاف قومی و مذهبی را تشدید خواهد کرد،‌ عنوان کرد: اکثریت و اقلیت یک قوم و مذهب باعث این شکاف خواهد شد؛ البته ابطال یک حوزه فرعی می‌تواند بر سرنوشت کل استان اثر بگذارد و کل انتخابات تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با ارزیابی خود از استانی شدن انتخابات، خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح، امکان ابطال انتخابات یک حوزه انتخابیه با مشکلات همراه خواهد بود و چندین سوال ایجاد خواهد شد.

وی با طرح این پیشنهاد که بهتر است بخشی از مسائل و مشکلات مردم که از طریق نمایندگان مجلس انجام می‌شود از طریق شوراهای محلی انجام شود،‌ افزود: با استانی شدن شاهد مشارکت کمتر مردم خواهیم شد و به دلیل عدم امکان معرفی بعضی از کاندیداها در سطح استان، شناخت کاندیداها با مشکل مواجه می‌شود.

«این طرح مخالف جدی با سیاست‌های کلی انتخابات است و با آن مغایرت دارد و در عین حال انتخابات از حالت دو مرحله‌ای حذف و عملاً یک مرحله‌ای خواهد شد و مغایر با سیاست‌های کلی نظام است.»

وی تصریح کرد: استانی شدن انتخابات مخالف بند 8 اصل سوم قانون اساسی است و مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش. (بند 15 اصل سوم (توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعاون عمومی بین همه مردم)

وی با یادآوری این نکته کهبا استانی شدن هفت استان کشور دچار مشکلات و مناقشات قومی ، قبیله‌ای، مذهبی و ... خواهند شد،‌ گفت: در این صورت نزاع و شکاف مذهبی قومی تشدید خواهد شد.

منصوری همچنین تصریح کرد: با این طرح انتخابات از جامعیت خارج خواهد شد و مشکلات آتی به وجود خواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: دولت‌ها و دستگاه‌های اجرایی حاکم در هر مقطع می‌توانند تأثیر جدی و عملی در رأی نمایندگان داشته باشند؛ همچنین هزینه مالی و پول تعیین کننده است، اکثریت رأی می‌آورند و اقلیت حذف می‌شوند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد که استانی شدن انتخابات مشکلات امنیتی ایجاد خواهد کرد.

                               

آزادشهر     مجلس     انتخابات            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :