موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/146070 :کد

هراس ایالات متحده از نفوذ جمهوری اسلامی ایران به برنامه های اطلاعات

ناصر محمدي

  یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ — ۱۴:۴۳
تعداد بازدید : ۵۶۴   
 تحلیل ایران -هراس ایالات متحده از نفوذ جمهوری اسلامی ایران به برنامه های اطلاعات

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت نظامی سابق آمریکایی متهم به همکاری با ایران خساراتی جدی به برنامه های اطلاعاتی کشورش وارد کرد.

در این گزارش به قلم آدام گلدمن و جولیان ایی بارنس آمده است: به گفته مقامات اطلاعاتی سابق آمریکا, افسر سابق نیروی دریایی آمریکا که به ایران پناهنده شد خساراتی را به عملیات اطلاعاتی آمریکا وارد کرد و مظنون به افشای نام جاسوسان دو جانبه ای است که برای اطلاعات ارتش آمریکا کار می کردند و برخی از آنها پس از پناهنده شده نامشان اعلام نشده بود.

مونیکا الفرید ویت سی و نه ساله که افسر ضد اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا بود همچنین به افشای نام هشت عامل ضد جاسوسی نظامی آمریکایی است و او از این موضوع اطلاع داشت که آمریکا چگونه در ارتباطات خارجی و مهمترین جریان اطلاعاتی دولتی نفوذ می کرد. او همچنین از فعالیت های داخلی عملیات ارتش آمریکا در سراسر خاورمیانه اطلاع داشت.

اتهام خانم ویت در ارتباط با ارائه اطلاعات مخفی آمریکا به تهران این هفته فاش شد. فعالیت های ادعایی او در زمانی انجام شد که عملیات اطلاعاتی آمریکا در پی نفوذ چین و ایران در شبکه های ارتباطی فوق محرمانه ای دچار مشکل شده است که این موضوع سبب آسیب جدی به عملیات جاسوسی آمریکا در خارج شد.

به گفته یک مقام سابق اطلاعاتی که خواست نامش فاش نشود, زمانی که خانم ویت در اوت سال دو هزار و سه به ایران پناهنده شد, "اقدامات دفاعی" در تلاش برای کاهش خسارت هایی که او ایجاد کرد, انجام شد.

داگلاس اچ وایز یک مقام بلندپایه اطلاعاتی سابق که در ارتباط با این پرونده آشکارا صحبت کرد, گفت در آن زمان - یک سال پس از پناهنده شدن خانو ویت -او معاون مدیر آژانس اطلاعات دفاعی بود و مقامات آمریکایی انتظار مواجه شدن با بدترین اتفاقات را داشتند.

آقای وایز گفت: "ما می دانستیم که این اتفاق پایان بدی خواهد داشت. اگر بخواهیم به او از یک تا ده نمره بدهیم, من بر این باورم که خسارتی که او می توانست به آمریکا وارد کند در سطح هفت یا هشت بود".

طرح اتهام علیه خانم ویت به همراه مصاحبه با مقامات سابق آمریکایی سبب ارائه بینش جدیدی در ارتباط با این موضوع می شود که تلاش های اطلاعاتی آمریکا علیه ایران طی سال های قبل از امضای توافق هسته ای بین المللی در سال دو هزار و پانزده دچار خسارت شد.

در داخل بحث برانگیزترین کشورها - ایران, چین و روسیه - تلاش های اطلاعاتی آمریکا از سوی افراد فراری و همچنین به سبب نفوذ در سیستم های مورد استفاده مقامات اطلاعاتی برای برقراری ارتباط با جاسوسان در خارج دچار خسارت شد و این موضوع به نوبه خود سبب مرگ یا دستگیری افرادی شد که به آمریکا کمک می کردند.

مقامات سابق دخیل در ارزیابی خسارت هایی که خانم ویت وارد کرد می گویند این شکایت سبب کم اهمیت نشان دادن خسارتی می شود که این مأمور سابق ضد اطلاعاتی وارد کرد.

مقامات اعلام کردند خانم ویت که برای اداره خدمات ضد اطلاعات نیروی هوایی آمریکا کار می کرد اطلاعات کمی در ارتباط با خبرچینان آژانس اطلاعات مرکزی در ایران داشت. اما او از تلاش های اطلاعاتی محرمانه خدمات اطلاعات ارتش, اف بی آی و آژانس اطلاعات دفاعی اطلاع داشت.

بر اساس این شکایت, در نتیجه, خانم ویت به "نام های واقعی منابع اطلاعاتی و مأموران مخفی دسترسی داشت". او همچنین نام افسران اطلاعاتی را در اختیار داشت که این منابع را به خدمت گرفته بودند.

ارزیابی خسارت در پی پناهندگی خانم ویت نمی تواند به طور قطعی تعیین کننده این موضوع باشد که آیا او نام جاسوسان دو جانبه را ارائه کرد یا خیر.

در این شکایت آمده است که او هویت عوامل ضد اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا را در اختیار ایران قرار داد و این موضوع به تهران اجازه می دهد اعضای سرویس نظامی آمریکا را پس از پناهندگی او در اوت سال دو هزار و سیزده هدف حملات سایبری قرار دهد.

خانم ویت در دوران کاری خود در بخش اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا در مناطقی حساسی مستقر شده بود از جمله در یک پایگاه مهم نظامی در قطر و همچنین دیگر بخش های خاورمیانه و این موضوع دامنه عمق اطلاعات او را در ارتباط با تلاش های اطلاعاتی ارتش آمریکا در منطقه افزایش می داد.

مقامات اعلام کردند خانم ویت به اطلاعات سیا یا نام های خبرچینان و جاسوسان این نهاد دسترسی نداشت. شبکه سیا در داخل ایران مهمترین دارایی آمریکا برای تعیین شرایط برنامه های هسته ای و موشکی تهران محسوب می شود.

اما آسیبی که خانم ویت ایجاد کرد در بحبوحه یک ناکامی اطلاعاتی دیگر انجام شد: نفوذ در شبکه مخفی مبتنی بر اینترنت سیا که از آن برای برقراری ارتباط با خبرچینان در ایران, چین, روسیه و دیگر کشورها استفاده می شد.

مقامات اطلاعاتی این گونه ارزیابی می کنند که فروپاشی شبکه ارتباطات مخفی از سوی آژانس های اطلاعاتی سبب کشته شدن جاسوسان در ایران شد. این موضوع همچنین سیا را وادار کرد بار دیگر با کسانی وارد گفتگو شود که به این سازمان کمک می کردند.

علاوه بر این, به خطر افتادن این شبکه سبب از دست رفتن جاسوسان در چین شد, جایی که در آن شبکه سیا نابود شد. مقامات اطلاعاتی سابق تقصیرها را در چین تا حدودی بر دوش یک افسر سابق سیا به نام جری چون شینگ لی می گذارند که دستگیر و به توطئه برای جاسوسی متهم شد. در روسیه, این آژانس همچنین با مشکلاتی مواجه شد.

به خطر افتادن این شبکه های خبرچینان یکی از بزرگترین خسارت ها برای عوامل اطلاعاتی از زمان پایان جنگ سرد محسوب می شود.

بهبود آسیب های وارد شده به یک شبکه جاسوسی سال ها زمان می برد یا حتی چند دهه طول می کشد. افشای این سیستم های ارتباطی و فرار خانم ویت در زمانی حساس برای آمریکا انجام شد, در زمانی که این کشور در حال برگزاری مذاکره بر سر توافق هسته ای با تهران بود. هم قبل از دستیابی به این توافق نامه در سال دو هزار و پانزده و هم طی سال های پس از آن, شرایط برنامه هسته ای ایران یک موضوع مهم برای ماموران اطلاعاتی بوده است.

مقامات سابق اعلام کردند فراتر از اطلاعاتی که به خانم ویت اجازه داد به آنها دسترسی داشته باشد,‌ یک سری اطلاعات محرمانه دیگر هم وجود داشت که او اجازه دسترسی به آنها را نداشت اما ممکن است به آنها دسترسی پیدا کرده باشد.

جی تاب که ریاست شاخه امنیت ملی اف بی آی را بر عهده دارد, گفت: "خانم ویت با فرارش اطلاعاتی را در اختیار دولت ایران قرار داد که سبب شد اطلاعات سری و دفاع ملی آمریکا در معرض خطر جدی قرار گیرد".

آقای وایز معاون بلندپایه سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت خانم ویت زمانی که در ایران بود, به احتمال زیاد مقامات ایرانی از او خواستند آنچه را که درباره روش های مورد استفاده اطلاعات آمریکا می داند با آنها به اشتراک بگذارد.

آقای وایز گفت: "او می توانست به آنها کمک کند تا برخی نقاط را به یکدیگر متصل کنند. او به صورت خارق العاده ای برای آنها گرانبها بود".

مقامات خاطرنشان کردند اگر خانم ویت ایران را ترک نکند, دادستانان هرگز فرصت محاکمه او را پیدا نخواهند کرد.

دادستانان سابق می گویند او ممکن است روزی بتواند به خارج از ایران سفر کند و این موضوع به یکی از هم پیمانان آمریکا اجازه خواهد داد او را دستگیر کند. این احتمال بسیار کم است اما مقامات به موضوع بازگشت آقای لی به آمریکا هم اشاره می کنند که سبب شوکه شدن آنهایی شد که در تحقیقات دخیل بودند و فکر می کردند این افسر سابق سیا هرگز به آمریکا باز نخواهد گشت. در آن زمان آقای لی در هنگ کنگ زندگی می کرد.

مقامات اعلام کردند حتی اگر خانم ویت هیچ گاه محاکمه نشود, تنطیم شکایت علیه او باید یک هشدار و حتی یک عامل بازدارنده برای دیگران باشد.

دیوید کریس رئیس سابق بخش امنیت ملی در وزارت دادگستری آمریکا و بنیانگذار موسسه مشاوره ای کالپر پارتنرز در سخنانی گفت: "مهم است که او را یک خائن بنامیم. این بخشی از آموزش عمومی و روشی برای اعلام این موضوع است که ما می دانیم شما چه کاری انجام دادید".

 

 

نویسنده: ناصر محمدی

تاریخ:18/11/1397

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :