موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آموزش و پرورش

a/146134 :کد

نوسازی مدارس

مجتمع‌های آموزشی به مدارس سبز تبدیل می‌شوند

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ — ۱۳:۰۹
تعداد بازدید : ۹۹   
 تحلیل ایران -مجتمع‌های آموزشی به مدارس سبز تبدیل می‌شوند

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، هدف‌گذاری این سازمان را هدایت تمامی فضاها و مجتمع‌های آموزشی به سمت مدارس سبز عنوان کرد.

مهراله رخشانی‌مهر روز سه‌شنبه درباره اهداف و رویکردهای مدارس سبز توضیح داد: صرفه‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از لامپهای کم مصرف، طراحی فیزیکی کلاسها برای استفاده کمتر از نور مصنوعی و مدیریت پسماندها و زباله‌ها در اینگونه، دنبال می شود.
وی افزود: رویکرد حرکت به سمت مدارس سبز برای خیرین مدرسه‌ساز نیز تشریح شده و اکنون در مهاباد استان آذربایجان غربی یکی از خیرین در حال ساخت مدرسه‌ای با ویژگی‌های مدارس سبز است.
وی با اشاره به تاثیر مستقیم معماری مدارس بر یادگیری دانش آموزان، ادامه داد: تمامی مجامع علمی اذعان دارند که علاوه بر نظارت مستقیم بر نحوه ساخت مدارس و عمر مفید فضاهای آموزشی، باید معماری مدرسه نیز مورد توجه قرار گیرد.
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: سال گذشته 10 هزار کلاس درس تحویل وزارت آموزش و پرورش شد و برای اینکه معماری مدارس متناسب با پیشرفت‌ها در دنیا تغییر کند، همایش مدارس ایرانی - معماری ایرانی چند سالی است که طراحی و برگزار می‌شود.
رخشانی‌مهر اضافه کرد: این همایش هر سال در تهران برگزار می‌شد اما امسال تصمیم گرفته شد 14 تا 16 اسفندماه به دلیل معماری خاص استان یزد در این منطقه برگزار شود و مهندسان معمار، بدنه کارشناسی از سازمان نوسازی مدارس، دانشجویان، استادان و جامعه مهندسین مشاور گردهم آمده و با تعامل و همفکری آنها در آینده شاهد معماری مدارس اسلامی - ایرانی با رعایت الگوهای بومی باشیم.
وی به تاثیر مثبت برگزاری همایش مدرسه ایرانی - معماری ایرانی در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: طراحی و ساخت مجتمع‌های آموزشی از جمله دستاوردهای این همایش است که به نام حیات‌های طیبه و به عنوان یکی از راهکارهای لازم‌الاجرای سند زیر نظام فضا و تجهیزات اکنون در برخی نقاط کشور به مرحله اجرا درآمده است.
رخشانی‌مهر اضافه کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و شرایط خاص کشور در حوزه انرژی و به منظور حفاظت محیط زیست و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و نو و کاهش آلودگی هوا رویکرد مجتمع‌های آموزشی را به سمت ایجاد مدارس سبز برده ایم.
به گفته وی از ابتدای سال 97 سیاست‌گذاری برای ایجاد سه مدرسه سبز در استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران و زنجان آغاز شده است و برای سال آینده نیز هفت استان درگیر طراحی معماری و بخش‌های سازه‌ای مدارس سبز خواهند بود.

                               

مدارس     نوسازی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :