موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/146529 :کد

امریکا

واشنگتن به آنکارا درباره عملیات نظامی در سوریه هشدار داد

  پنجشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ — ۱۲:۱۳
تعداد بازدید : ۱۱۵   
 تحلیل ایران -واشنگتن به آنکارا درباره عملیات نظامی در سوریه هشدار داد

وزیر خارجه آمریکا در جریان دیدار با همتای ترکی‌اش در واشنگتن، به ترکیه درباره هرگونه عملیات نظامی‌اش در شمال شرقی سوریه هشدار داد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روسیا الیوم، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته در جریان دیدار با همتای ترکی‌اش «مولود چاووش‌اوغلو» در واشنگتن، نسبت به نتایج «ویران‌گر» هرگونه عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه، به ترکیه هشدار داد.

در پایان نشست پامپئو و چاووش‌اوغلو در واشنگتن، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پامپئو، وزیر خارجه آمریکا حمایتش از مذاکرات جاری درخصوص شمال شرقی سوریه را اعلام کرد و همچنین درباره عواقب فاجعه‌بار احتمالی اقدام نظامی یک‌جانبه ترکیه در منطقه هشدار داد.»

این اظهارات پامپئو بعد از آن مطرح شد که «مایک بنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت که ترکیه بایستی بین شراکت با ناتو یا خرید سامانه‌های دفاع موشکی «اس 400» روسیه، یکی را انتخاب کند. در مقابل، «فواد اُکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه نیز هشدار داد که واشنگتن هم باید بین ترکیه و تروریست‌های شمال سوریه یکی را انتخاب کند.

دسامبر 2017 ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- 400 از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. موضوعی، که خشم آمریکا و دیگر اعضای ناتو را موجب شده است.

آمریکا تهدید کرده است ترکیه در صورت خرید سامانه‌های اس- 400 روسیه، از تحویل جنگنده‌های اف- 35، که پول آنها را نیز پرداخت کرده است، محروم خواهد شد. طبق ادعای اعضای ناتو، پرواز اف-35 در نزدیکی این سامانه می‌تواند مشخصات این جنگنده را برای روسیه روشن کرده و خاصیت غافلگیری را از این جنگنده سلب کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :