موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/146672 :کد

در مسائل بین الملل

جای خالی فرماندهان نظامی ایران در کنفرانس مونیخ محسوس است

  چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ — ۱۰:۲۳
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -جای خالی فرماندهان نظامی ایران در کنفرانس مونیخ محسوس است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران را اقدامی نادرست عنوان کرد و گفت‌: ایران باید در راستای تبیین تبعات این اقدام نادرست آمریکایی‌ها در عرصه بین‌المللی فعالیت جدی‌تری داشته

با بیان اینکه عملکرد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان و همچنین سوریه مشخص است و این عملکرد نتیجه‌ای جز افزایش ترور، فرقه گرایی و تنفر در منطقه و ایجاد جنگ‌های نیابتی نداشته است، اظهار کرد: این در حالی است که نیروهای نظامی ایران به صورت مستشاری به درخواست دولت‌های بغداد و دمشق در این دو کشور در راستای مبارزه با تروریسم و گروه تکفیری داعش حضور پیدا کردند و به نیروهای نظامی این دو کشور کمک شایانی ارائه کردند تا بتوانند با تروریست‌ها مبارزه کنند و اکنون دستاوردها و نتایج این همکاری برای کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل محسوس است.

وی ادامه داد: این تحولات در حالی صورت گرفته است که همان طور که اشاره شد مداخله آمریکا و همپیمانان آمریکا در سوریه منجر به تقویت گروه‌های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره شده است و جامعه بین‌المللی نیز به این موضوع واقف است. دیگر نمونه عملکرد آمریکا که باعث ایجاد فرقه گرایی و جنگ در منطقه شده است، مداخلاتش به همراه کشور فرانسه در امور لیبی است. چنان که اکنون لیبی با جنگی داخلی روبرو است و حکومتی مرکزی در آن مستقر نیست.

ذاکریان با اشاره به اتهاماتی که آمریکایی‌ها به سپاه پاسداران وارد کرده است، از جمله انجام اقدامات تروریستی در منطقه، گفت‌: این اتهام در حالی مطرح می‌شود که نیروهای نظامی ایران به صورت مستشاری حضورشان در سوریه و عراق قانونی بوده است و نتیجه این حضور ضعیف شدن داعش و جبهه النصره است.

وی در بخش دیگر از مصاحبه خود با ایسنا، با اشاره به اهداف ترامپ از گنجاندن نام "سپاه پاسداران" در لیست گروه‌های تروریستی، خاطر نشان کرد: او می‌خواهد شعله درگیری، برخورد و عدم همکاری در منطقه افروخته شود و این خواسته مغایر با خواسته جامعه بین‌المللی است. ایران باید در این زمینه دیپلماسی فعال‌تری داشته باشد و این اجازه را ندهد که آمریکایی‌ها به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اعتقاد بر اینکه باید عملکرد نیروهای مسلح ایران در زمینه مبارزه با تروریسم و داعش از طرف دستگاه دیپلماسی کشور به صورت مناسب‌تری به جامعه بین‌الملل معرفی شود و به نظرم اقدامات صورت گرفته در این زمینه ناکافی است، خاطر نشان کرد: ضروری بود که در کنفرانس امنیتی مونیخ که در بهمن ماه برگزار شد، یکی از مقامات ارشد نظامی ایران حضور پیدا می‌کرد و گزارشی از عملکرد این نیروها در مبارزه با تروریسم در منطقه ارائه می‌کرد و نتیجه اقدامات آمریکایی‌ها را نیز که باعث افزایش بحران در منطقه شده است، تشریح می‌کرد.

ذاکریان در ادامه با بیان اینکه من قبلاً نیز این را گفته‌ام که ایران می‌بایست صورت حسابی برای دولت ترامپ به خاطر تلاش‌هایش برای مبارزه با داعش و حذف داعش از منطقه می‌فرستاد، در این باره گفت‌: ولی اکنون آنها به جای اینکه به خاطر این عملکرد به ایران پاداش دهند و هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنند. سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از اظهارات خود، با اعتقاد بر اینکه ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و سپاه نیازمند هستند که معاونت بین‌الملل خود را در صورتی که چنین ساختاری در این نیروها وجود داشته باشد تقویت کنند، گفت‌: افرادی باید در این حوزه حضور پیدا کنند که به دیپلماسی دفاعی و امنیتی آشنا باشند. اکنون دنیا تشنه امنیت سخت افزاری و نرم افزاری است و سپاه می‌تواند در این زمینه به خوبی فعالیت کند، ولی همان طور که اشاره شد پتانسیل موجود در سپاه در این زمینه به خوبی ارائه نشده است و تعدادی از کشورها تصوری که جریان اپوزیسیون از سپاه ارائه کرده است را در اذهان خود دارند؛ در صورتی که باید این تصور اصلاح شود.

ذاکریان با بیان اینکه اقدام رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور در رابطه با دیدارهایش با تعدادی از همتایان منطقه‌ای‌اش امری مناسب است و باید گسترش پیدا کند، اظهار کرد: این دیدارها باید جنبه فرامنطقه‌ای پیدا کند و با فرماندهان ناتو و یا حافظان صلح و امنیت سازمان ملل و … مراودات و دیدارهایی انجام شود تا آنها از نزدیک ببینند که ایران چه نقشی در ایجاد امنیت در منطقه دارد. از طرف دیگر دستگاه دیپلماسی کشور نیز در زمینه تبیین عملکرد نیروهای مسلح ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایجاد امنیت در منطقه فعال‌تر عمل کند و ضعفی که در این زمینه وجود دارد را بر طرف کند.

                               

عراق     آمریکا     سپاه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :