موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/14668 :کد

0

پیروزی چیپراس در یونان پیام مهمی برای احزاب چپ اروپا دارد

  دوشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۰:۲۶
تعداد بازدید : ۲۰۱   
 تحلیل ایران -پیروزی چیپراس در یونان پیام مهمی برای احزاب چپ اروپا دارد

«فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه با تبریک پیروزی «الکسیس چیپراس» در انتخابات یونان، این امر را حاوی پیامی مهم برای احزاب چپ دانست.

«فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه با تبریک پیروزی «الکسیس چیپراس» در انتخابات یونان، این امر را حاوی پیامی مهم برای احزاب چپ دانست.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، اولاند که هم اکنون در مراکش به سر می برد با تبریک 'پیروزی بزرگتر از پیش بینی ها'ی نخست وزیر یونان در انتخابات پارلمانی، گفت:' به نظر می رسد او بتواند اکثریت غالب را در پارلمان در اختیار داشته باشد.'
وی افزود:' این پیروزی مهمی برای حزب «سی ریزا»، چیپراس و یونان است که به زودی وارد دوران ثبات خواهد شد.'
رئیس جمهوری فرانسه افزود: ' پیروزی سی ریزا در انتخابات دیروز (یکشنبه) پیامی برای احزاب چپ اروپایی دارد. حزب چپ با این نتیجه تعلق خود را به 'ارزش های (اروپا)' و نیز 'واقع گرایی' نشان داد.'
اولاند با اشاره به شکست حزب «اتحاد مردمی» که در پی اختلاف نظرها در مورد رویکرد کلی نخست وزیر یونان از حزب سی ریزا جدا شد، پیروزی چیپراس را «پیامی از سوی چپ به چپ های دیگر» دانست.
وی با این اظهارات تلویحا به حزب سوسیالیست و اقدامات اخیر برخی از اعضای این گروه در حمایت از چپ های تندرو یونان اشاره داشت.
«آرنو مونتبورگ» وزیر دارایی سابق فرانسه که به دلیل انتقاداتش از دنباله روی دولت اولاند از سیاست ریاضت اقتصادی تحمیلی آلمان از کابینه کنار گذاشته شد، به تازگی «یانیس واروفاکیس» وزیر دارایی سابق یونان را به جشن سنتی سوسیالیست ها موسوم به « جشن رز» دعوت کرد.
واروفاکیس پس از رای منفی مردم یونان به شرایط وام دهندگان بین المللی برای بازپرداخت بدهی های این کشور، در اواسط تیرماه در اقدامی پیش بینی نشده از سمت خود استعفا کرد.
واروفاکیس معتقد بود، بسته سوم کمک مالی یونان به معنای «تسلیم» شدن آتن در برابر بستانکاران بین المللی است که می تواند اقتصاد یونان را نابود کند.
براساس گزارش وزارت کشور یونان حزب چپ سی ریزا با شمارش 50 درصد کل آرا برنده انتخابات عمومی شد.
این حزب با اختصاص 35 درصد کل آرا تعداد 154 کرسی پارلمان را کسب کرده است و باید حداقل با یکی از احزاب دیگر یونان برای تشکیل دولت ائتلافی همکاری کند.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :