موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/146870 :کد

ذیپلماسی ایران

ظریف: با ترکیه بر سر ایجاد یک سازوکار مشابه اینستکس توافق کردیم

  پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ — ۱۲:۲۵
تعداد بازدید : ۱۱۱   
 تحلیل ایران -ظریف: با ترکیه بر سر ایجاد یک سازوکار مشابه اینستکس توافق کردیم

وزیر خارجه ایران از توافق با ترکیه برای ایجاد سازوکاری مشابه اینستکس خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران  به آنکارا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ترک آنکارا در جمع خبرنگاران به تشریح جمع‌بندی از سفر به ترکیه و رایزنی‌ها با مقامات این کشور پرداخت.

ظریف در این باره گفت: در دیدار با مقامات ترکیه درباره موضوعات روابط دوجانبه صحبت کردیم و هم فرصت خوبی شد تا درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی نیز بحث و گفتگو کنیم. در مسائل منطقه‌ای و جهانی بحث سوریه را داریم و فرصتی که بنده داشتم در سفر به سوریه و گفتگوهایی که در آنجا صورت گرفت، همچنین اینجا (ترکیه) هم توانستیم درباره سوریه، ادلب و بحث حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و هم نگرانی‌هایی که درباره روند سیاسی در این کشور وجود دارد و اقداماتی که باید انجام شود با مقامات مختلف گفتگو کنیم.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه افزود: درباره ونزوئلا و مداخلات غیرقانونی آمریکا در آن و نحوه هماهنگی در این باره صحبت شد. همچنین درباره شمال آفریقا که حرکت‌های نگران کننده‌ای در آن در جریان است و احتمال استفاده از نیروی نظامی در آنجا مطرح است، صحبت کردیم.

وی در ادامه با اشاره به روابط دوجانبه تهران-آنکارا گفت: درباره روابط دوجانبه باید گفت که دوستان ما در ترکیه همواره با تحریم‌های ضدایرانی مخالفت کرده‌اند و همچنین با اقدام غیرقانونی آمریکا علیه سپاه پاسداران نیز مخالف هستند که این موجب تقدیر و تشکر ماست. در مورد روش‌های ادامه همکاری علی‌رغم تحریم‌ها صحبت کردیم. در 5 حوزه توافق کردیم که به صورت ویژه کار را دنبال کنیم که شامل تعرفه ترجیحی، همکاری‌ها در حوزه انرژی، همکاری‌های بانکی و استفاده از پول مشترک، ایجاد یک ساز و کار مشابه اینستکس در روابط دوجانبه و از این قبیل همکاری‌ها را توافق کردیم و قرار بر این شد من و وزیر خارجه ترکیه به صورت ویژه اجرای آنها را دنبال کنیم، که البته مسئولین کمیسیون‌های مشترک هم به سهم خود آنها را دنبال خواهند کرد. مجموعا بنده احساس می‌کنم در طرف ترکیه علاقه‌مندی به همکاری جدی در همه زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد، و ما هم امروز نوع روابطی که با ترکیه داریم شاید نوع این روابط را در طول چند دهه گذشته نداشتیم. خوشحالم که روابط مشابهی را با بقیه همسایگانمان داریم، روابط با عراق، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و سایر همسایگان شمالی‌ مان و در آسیای میانه و قفقاز بسیار روابط ممتازی است و این سیاست دولت دوازدهم که همسایگان اولویت ما هستند به حمدالله دارد با موفقیت جلو رفته و امیدواریم بتوانیم کارهای بعدی را نیز با سایر همسایگان انجام دهیم.

                               

بین الملل     دیپلماسی     ایران     ظریف        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :