موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بانک ، بیمه ، بورس

a/147108 :کد

تولید، تحت نظر بیمه

علی گل وردی

  ﺳﻪشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۲۳:۱۳
تعداد بازدید : ۵۲۴   
 تحلیل ایران -تولید، تحت نظر بیمه

روند بیمه کردن تمام تولیدات در جهان با روند بیمه کردن بسیاری از تولیدات در ایران تفاوت های بسیاری دارد و در ایران چیزی تحت عنوان کلاس بیمه موجود نیست.

در تمام نقاط جهان بیمه کردن هر گونه جنس تولیدی اهمیت بسیار زیادی را دارد چرا که شرکت های بیمه تنها موارد استاندارد را بیمه می کنند و شرکت های بیمه تمام روند تولید و ساخت را تحت نظر خود انجام می دهند.

کلاس بیمه یک نوع بیمه کردن است که برای بیمه کردن یک جنس تولیدی اعم از ساختمان، کشتی و یا راه اندازی هر صنعت بزرگی بیمه به صورت جداگانه در روند تولید ورود می کند و از مرحله شروع به تحقیقات با حضور بیمه همه عملیات صورت میگیرد، برای مثال برای تولید یک کشتی شرکت بیمه قبل از شروع به عملیات ساخت و تحقیقات یک نمونه از کشتی را در نمونه کوچک میسازد و روی آن تست انجام می دهد و در صورت قابل پدیرش بودن نمونه تولیدی بیمه جواز اجرای عملیات تولید را می دهد.

اما روند تولید و ارتباط بیمه با پروژه به این گونه است که شرکت بیمه یک کارشناس یا چندین کارشناس خبره در زمینه های مرتبط یا مورد تولیدی را به صورت مستقل و مقیم در محل کارگاه عملیاتی می گذارد و تمامی عملیات تحت نظر این کارشناسان صورت می گیرد، برای ساخت یک کشتی تمامی جوش ها پرچ ها برش ها و تمامی اتفاقات نمونه برداری و عکس برداری می شود و تک تک عملیات ثبت می شود و در صورت تایید ناظر بیمه شرکت مجری قادر خواهد بود که مرحله بعدی را آغاز کند در غیر این صورت عملیات متوقف خواهد شد و بیمه دیگر این محصول را بیمه نخواهد کرد.

در نتیجه این نظارت بیمه و همکاری با مجری سازنده نهایتا محصولی تولید خواهد شد با کلاس بیمه و به اصطلاح گفته میشود که محصول تولیدی کلاس بیمه را دارا می باشد.

علاوه بر این که شرکت بیمه در زمینه تولید کنار مجری خواهد بود و تمام روند را تحت نظر دارد در زمان نگهداری نیز بیمه تماما بر محصول نظارت دارد، برای مثال زمانی که یک شرکت بیمه ساختمانی را بیمه می کند در صورتی که سیم کشی ساختمان یا لوله کشی یا هر چیز دیگری در ساختمان بخواهد تغییر کند باید زیر نظر شرکت بیمه باشد و اگر چنین چیزی اتفاق نیافتد شرکت بیمه دیگر هچ تعهدی جهت پرداخت غرامت هنگام رخداد ندارد.

حال این داد و ستد بین شرکت بیمه با تولید کنندگان به این جهت است که شرکت بیمه از این جهت که هنگام رخداد باید هزینه خسارت را پرداخت کند خود را موظف میداند که تنها موارد تولیدی مطمئن و استاندارد را بیمه کند و سخت ترین و مطمئن ترین محصول را تولید کند.

اما در ایران چنین روندی را به هیچ عنوان شاهد نیستیم و بیمه بدون هیچ گونه اعتبار سنجی و تایید بر روند تولید محصولات را بیمه می کنند، نتیجه چنین کوتاهی از شرکت های بیمه آن می شود که در هنگام رخداد سیل در استان های کشور بیمه ها یکی از شرکت هایی می شوند که بیشترین خسارت را دیده اند و اگر شهرداری ها و مسئولین شهر برای تعیین محدوده ساخت ساختمان نظارت داشت شاید خسارت وارده بسیار کمتر می شد.

 

                               

  علی گل وردی
  پژوهشگر
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
بیمه     جهان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :