موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/147140 :کد

رییس جمهوری:

معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور محافظت می کند

  شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۰:۰۳
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور محافظت می کند

رییس جمهوری با بیان این که معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور محافظت می کند، گفت: اجر و قرب معلم با هیچ وسیله مادی قابل جبران نیست.

به گزارش تحلیل ایران، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز شنبه در آیین نکوداشت یکصدمین سال تربیت معلم با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: بسیار خوشحالم که هفته معلم در آستانه ماه رحمت و مغفرت و برکت الهی قرار دارد. ماه رمضان علاوه بر فضلیت های ذاتی، یکی از دلایل عظمتش نزول قرآن در این ماه است.
وی با بیان اینکه قرآن کتاب هدایت انسان ها در مسیر سعادت بشریت است، اظهار داشت: یکی از دلایل ماه رمضان شب قدر است که از هزاران شب برتر است. همه ویژگی های بزرگی که در ماه رمضان است که ماه صبر، عبادت، نزول قرآن، شب قدر و... است، به یک نسبتی در مدرسه و کلاس و تعلیم و تربیت معلم نیز وجود دارد.
روحانی اضافه کرد: اگر فضای ماه رمضان، فضای دلدادگی به حق و توجه به آسمان ها، یاد مستمندان، تعاون، برادری و افطار و در کنار هم قرار گرفتن، فهم و درک قرآن برای مسیر هدایت است، همه آنها در یک حدی در کلاس درس است.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تمام معلمان هم معلم هستند و هم مربی. بعضی از معلمان و دبیران در مدرسه محبوب هستند. محبوبیت معلم ها مانند هم نیستند. بعضی ها خیلی محبوب هستند. ممکن است این معلم، معلم ریاضی باشد که او می تواند مربی باشد. برخورد و تعاملش و اخلاقش می تواند تربیت کننده باشد.
وی با ذکره خاطره ای از دوره کودکی خود تصریح کرد: ما یک معلم ریاضی در مدرسه داشتیم که تقریبا محبوب ترین معلم بود. یک معلمی هم داشتیم که تاریخ و جغرافیا درس می داد که محبوبیتش متوسط بود. بچه ها قبل از تشکیل کلاس و آمدن معلم، بازی می کنند. از کاغذ کشتی، بادبادک و هواپیما درست می کردند و به سمت هم پرت می کردند و وقتی معلم می آمد آنها را جمع و منظم می نشستند.
رییس جمهوری افزود: یک بار معلم تاریخ و جغرافیا زودتر آمد و همه وسایل روی زمین بود. گفت که چه کسی انجام داده است. همه را زد و گفت بگویید چه کسی انجام داده است. همه کتک خوردند و کسی هم چیزی نگفت. سال بعد، همین داستان بود و معلم ریاضی رسید. درب را باز کرد. خودش جمع شد و همه کاغذها را جمع کرد. گفت بچه ها کمی مراعات کنید. اثری که این حرف گذاشت، آنچنان این کلام توام با مهربانی و همراه با گذاشت تاثیرگذار بود.
وی با بیان اینکه کلاس باید کلاس معرفت و برکت باشد، خاطرنشان کرد: کلاس درس می تواند برای معلم شب قدر باشد. اگر معلمی با رفتارش، با اخلاقش، با تعلیمش فقط یک نفر را هدایت کند، این کلاس ارزش شب قدر باشد. هرچند شب قدر یک شب نامشخص برای ماست و ارزش هزاران شب دارد، کلاس درس هم می تواند همین گونه باشد. پیامبر (ص) می گوید من شب قدری را معرفی می کنم که از شب قدر بالاتر باشد و آن شبی است که سربازی لب مرز از کشورش محافظت می کند.
روحانی با بیان اینکه معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور محافظت می کند، ابراز داشت: معلم ایثارگر و فداکار یک کلاسش می تواند اندازه شب قدر ارزش داشته باشد. اجر و قرب شما با هیچ وسیله مادی قابل جبران نیست. اگر یک معلمی تمام زر کشور را در اختیار داشته باشد، باز هم ارزش کارش بالاتر است.

** بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند
وی با بیان اینکه پیامبر (ص) می فرمایند اگر کسی چیزی به من بیاموزد، مرا بنده خود کرده است، عنوان کرد: اولین معلم خداست. خداوند، پیامبر(ص) و ائمه هدی (ع) معلم هستند. شاید بهترین نمونه معلمان همان مرد بزرگی باشد که به یاد او روزی را به عنوان روز معلم نامگذاری کردند یعنی علامه مطهری، شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی. علامه مطهری از افراد کم نظیر است. مطهری هم جزو اسثتناهای تاریخ روحانیت و دانشگاه بود. بسیار مخلص و دلسوز بود.
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه (شهید مطهری) مدام مراقبت می کرد که کجا ذهن جوان را مسموم می کند که برای آن مقاله بنویسد و سخنرانی کند، یادآور شد: بهترین الگو برای معلمان و اساتید کشور، اخلاق و فداکاری و شیوه علامه شهید مطهری است که کتابش بعد از این همه سال، حل مشکلات می کند و هادی است. شاید بعد از شهید بهشتی و شهید مطهری، جایگزین آنها بسیار سخت و مشکل بود و هست. بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند.
روحانی ادامه داد: حوادث داخل کشور به ما آموخت که معلمین و مدارس یک وظیفه بزرگی در برابر حوادث طبیعی غیرمترقبه کشور دارند.
وی با بیان این که در دولت دوازدهم بالاترین زلزله و سیل تاریخ ایران را دیدیم، گفت: زلزله کرمانشاه با آن ریشتر مخرب که آمد آنهایی که محقق این کار هستند، نوشتند که در یکصدسال گذشته زلزله در ایران سابقه نداشته است؛ سیلی هم که در فروردین امسال در کشور آمد در این صد سال سابقه نداشته است که ناگهان تا 28 استان گرفتار سیل شود به طوری که نمی دانستیم با کدام استاندار تماس بگیریم.
رییس جمهوری افزود: از ظهر نشستم با استانداران درباره سیل صحبت کنم تا 12 و نیم شب طول کشید، یعنی آخرین تلفن من به استانداران تا ساعت 12.5 طول کشید ما با چنین شرایطی در کشور روبرو شده بودیم.
روحانی با طرح این سوال که این شرایط چه به ما می گوید، گفت: اولا در سیل و زلزله معلم باید کنار مردم باشد، این را به وزیر گفتم و در دولت هم گفتم هرکجا که سیل و زلزله ای و یا هر حادثه غیرمترقبه رخ می دهد و مردم در چادر قرار می گیرند، یک چادر باید متعلق به آموزش و پرورش باشد و باید معلمان به نوبت به آنجا سر بزنند.
وی افزود: ممکن است آن کلاس درس کلاس معمولی مدرسه نباشد اما وقتی معلم بالای سر بچه ها است، بچه ها احساس آرامش می کنند. معلم به آنها دلداری می دهد. حضور معلم، حضور دبیر در کنار مردم و حتی حضور استاد دانشگاه در کنار دانشجو خیلی متفاوت است تا این که بچه ها ببینند در بیابان رها شده اند.

                               

حسن روحانی     معلم                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :