موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رفاه اجتماعی

a/147149 :کد

حال و روز خوب مردم سیستان؛

عکس‌های یادگاری و قایق‌سواری به جای گرد‌

  شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۱:۵۶
تعداد بازدید : ۱۲۲۱   
 تحلیل ایران -عکس‌های یادگاری و قایق‌سواری به جای گرد‌

رودخانه‌های خشکیده سیستان این روزها رقص آب را بر پیکر بیجان خود نظاره می‌کند، برای مردم این دیار چه منظره‌ای بهتر از اینکه قایق‌های به گل نشسته در آب‌ها شناور باشند

به گزارش تحلیل ایران از زابل، اواخر سال گذشته بارندگی افغانستان را فرا گرفت و به تبع آن سیلاب این بارندگی‌ها که در آن کشور غیرقابل کنترل بود به سمت سیستان سرازیر شد، این سیلاب گرچه در یک بازده زمانی کوتاه جاری شد اما برای مردم این دیار رنج کشیده سیستان طوفان زده، خوشحالی را به همراه داشت و نوید سالی آباد می‌دهد اگرچه که بارندگی‌های اخیر نیز به دشت سیستان جانی دوباره داد.

زمین‌های خشکیده دشت سیستان این روزها رقص آب را بر پیکر بیجان خود نظاره می‌کند، برای مردم این دیار چه منظره‌ای بهتر از اینکه قایق های به گل نشسته در آب‌ها شناور باشند.

ممکن نیست هیچ رهگذر پیاده و سواره‌ای با دیدن جاری شدن آب در رودخانه‌ها، سدها و گوشه کنار سیستان برای لحظاتی هم شده توقف نکنند و فیلم و عکس یادگاری نگیرد.

کودکانی که آبادانی سیستان را ندیده بودند و عمرشان به روزهای قایق سواری و پرآبی در رودخانه‌های منطقه قد نمی‌داد هم تماشای این منظره را از دست نداده بودند.

بزرگترها هم درگوشه و کنار رودخانه‌ها نشسته بودند و در آرامش کامل اوقات خوشی را می گذراندند.

در مجموع خوشحالی این روزهای مردم منطقه سیستان بر هیچکسی پوشیده نیست، اگرچه در شهرستان هیرمند و نیمروز این سیلاب‌ها برای مردم چند روستا خسارت به ارمغان داشت اما چیزی از شادیشان کم نکرده بود.

در اکثر نقاط تفریحی منطقه سیستان با وجود سیلاب بساط موسیقی محلی برپا و هرکس به طریقی خوشحالی و شکرگزاری می‌کند. عده‌ای با رقص چوب محلی در آب.

 

 

و برخی با بجا آوردن سجده شکر بخاطر باران و آب و آبادانی این روزهای سیستان شکرگزاری کردند.

 

کسری بارش های سیستان و بلوچستان جبران شد

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در این زمینه گفت: به برکات باران‌های اخیر در استان اشاره کرد و گفت: فعالیت سامانه بارشی اخیر 20 میلی متر کسری بارش سال زراعی استان را جبران کرد و تاکنون این منطقه حتی بیشتر از شرایط نرمال بارش دریافت کرده است.

دوست محمد کلیم افزود: به طور کلی میزان بارش‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی (اول مهرتا 26 فروردین) نسبت به سال گذشته

جهش فوق العاده ای داشته و به طور مشخص بیش از 400 درصد رشد کرده است.

وی ادامه داد: در برخی نقاط شمالی سیستان و بلوچستان میزان بارش ها در حدود 10 تا 15 سال اخیر بی سابقه بوده اما برخی سالها میزان بارش ها در شهرهای این استان بیش از این مقدار نیز بوده است.

افزایش 80 درصدی منابع آبی در سیستان و بلوچستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: حجم فعلی آب در سدهای استان نسبت به سال آبی گذشته 80 درصد افزایش یافته است.

اتابک جعفری با بیان اینکه هم اینک 68 درصد از حجم کل مخازن آبی سیستان و بلوچستان آب گیری شده است، افزود: حجم فعلی آب مخازن

در برخی نقاط شمالی سیستان و بلوچستان میزان بارش ها در حدود 10 تا 15 سال اخیر بی سابقه بوده اما برخی سالها میزان بارش ها در شهرهای این استان بیش از این مقدار نیز بوده است

استان هزار و 355 میلیون مترمکعب است.

وی همچنین به حجم آورد رودخانه های مبنای سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: از ابتدای مهرماه سال 97 تا ابتدای اردیبهشت سالجاری رودخانه های مبنای استان هزار و 399 میلیون مترمکعب آورد آب داشتند.

 

اکثر کانون‌های ریزگرد دریاچه هامون آبیاری شده است

به گفته احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، با اقداماتی که از ماهها قبل انجام شده است، اکثر کانون های ریزگرد دریاچه هامون آبیاری شده و کشور همسایه نیز در راستای آبگیری کانون های گرد و غبار تالاب همکاری لازم را داشته است.

 

 

امیدواریم با وجود سیلاب‌ها و بارندگی‌ها، تابستان امسال از شدت گرد و غبار طوفان‌های 120 روزه در منطقه سیستان کاسته شده و مردم روزهای آرامی را سپری کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :