موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/147198 :کد

افزایش ۲۸درصدی بودجه انجمن سینمای

نگاهی به بودجه‌ نهادهای سینمایی

  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۰۸:۴۵
تعداد بازدید : ۱۲۱   
 تحلیل ایران -نگاهی به بودجه‌ نهادهای سینمایی

بعد از اعلام بودجه انجمن سینمای جوانان ایران شاهد افزایش ۲۸درصدی بودجه این سازمان هستیم که با حمایت از تولید فیلم کوتاه و گسترش فعالیت انجمن سهم عمده‌ای از این بودجه را دریافت کردند.

به گزارش تحلیل ایران، شفافیت مالی در عملکرد و فعالیت‌های فرهنگی همواره دغدغه‌ رسانه‌های فرهنگی و فعالان این عرصه بوده چرا که خلاأهای قانونی زیادی برای بررسی بودجه‌های فرهنگی وجود دارد و حساسیت‌های کمتری برای بررسی بودجه‌های فرهنگی شکل می‌گیرد اما نتایج گسترده‌تری می‌تواند بر هدایت جامعه داشته باشد و تأثیر بیشتری بر فرهنگ عمومی بگذارد.

بخشی از توزیع بودجه نهادهای فرهنگی و سینمایی هم حاصل همین تأثیرگذاری‌هاست، اگر نهادی سهم بیشتری از این بودجه را دریافت می‌کند باید این افزایش بودجه را جدای از مباحث تورمی در عملکرد آن نهاد هم جست‌وجو کرد.

سازمان سینمایی به‌تازگی اقدام به انتشار بودجه نهادهای زیرمجموعه خود کرده‌ است که انجمن سینمای جوانان ایران هم 21 میلیارد و 900 میلیون تومان از این بودجه را دریافت می‌کند که افزایشی 28درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

اگر به ریز این بودجه دقت کنیم در سال 98 زیرمجموعه‌های تخصیص در 8 بند خلاصه شده در حالی که زیرمجموعه‌های بودجه سال 97 انجمن سینمای جوانان ایران در 16 بند تبیین شده‌ بود، بودجه سال 98 برخی از این زیرمجموعه‌ها را با هم ادغام می‌کند.

امسال در بودجه انجمن سینمای جوانان مبلغی بالغ بر 7 میلیارد تومان برای تولید 1000 فیلم در نظر گرفته شده، یعنی به‌طور میانگین برای هر فیلم 7 میلیون تومان که با توجه به افزایش دستمزدها و مبلغ کرایه تجهیزات منطقی به‌نظر نمی‌رسد. سال گذشته با بودجه یک‌میلیارد و 900میلیون تومانی 191 فیلم تولید شد که میانگین تولید هر فیلم 10 میلیون تومان می‌شود در حالی که شرایط ساخت فیلم به‌لحاظ مالی با سال گذشته تغییر کرده است. شاید بهتر است برآوردهای کمی، از تعداد تولیدات فیلم کاسته و بر کیفیت تولیدات تأکید شود.

هر سال بخش عمده بودجه جشنواره صرف حمایت از گسترش فعالیت انجمن سینمای جوانان ایران در کشور می‌شود که امسال هم این برآورد 11میلیارد تومان است یعنی در حدود نیمی از بودجه انجمن، سال گذشته هم این مبلغ 9میلیارد و 300میلیون تومان بوده است یعنی 54 درصد از بودجه.

اما آنچه امسال در برآورد بودجه کاهش چشمگیری داشته بودجه برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و برگزاری همزمان در استانهاست که به رقم 2میلیارد تومان نزول کرده، در حالی که این رقم در سال گذشته 3میلیارد و 750میلیون تومان بود؛ یعنی سهم این جشنواره از انجمن سینمای جوانان از 22 درصد بودجه به 9 درصد نزول کرده است.

                               

رسانه     انقلاب فرهنگی     سینما            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :