موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147207 :کد

اختلاف بر سر زمان خروج از افغانستان

مذاکرات طالبان و آمریکا را متو

  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۲:۱۰
تعداد بازدید : ۳۱۰   
 تحلیل ایران -مذاکرات طالبان و آمریکا را متو

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا به خاطر یکی از مسائل کلیدی یعنی زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان متوقف شده است.

به گزارش تحلیلیا ایران،«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا به خاطر یکی از مسائل کلیدی یعنی زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان متوقف شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت: دو طرف تلاش می‌کنند که تفاوت دیدگاه‌ها را محدود کرده و به یک توافقی درباره جدول زمانی خروج نیروهای خارجی در افغانستان دست یابند.

وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزود: این جدول زمانی باید مورد قبول هر دو طرف باشد. بر همین اساس هنوز این جدول زمانی به دست نیامده است. ممکن است این مسئله در این دوره از مذاکرات حل نشود.

شاهین در پاسخ به این سوال که همه مسائل بستگی به خروج نظامیان آمریکا دارد، گفت: بله. تا زمانی که این موضوع حل نشود در مورد سایر موضوعات بحث نخواهد شد و اگر این موضوع در این دوره حل نشود، چشم انداز صلح دور خواهد شد.

هنوز سفارت آمریکا در کابل در این‌باره اظهار نظر نکرده اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان بارها اعلام کرده است که خروج نیروها تنها مسئله در مذاکرات است.

این مقام طالبان در ادامه یادآور شد: ما با حقوق زنان براساس آنچه اسلام اجازه داده مشکلی نداریم و باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که فرهنگ ما افغانها بسیار متفاوت از فرهنگ غربی‌هاست. 

به گفته خلیلزاد برای این که این روند پیش رود طالبان باید این تضمین را بدهد که افغانستان هرگز به عنوان یک مامن تروریستی استفاده نمی‌شود و در مقابل آتش بس اجرا شده و این گروه با نمایندگان دولت افغانستان گفت و گو خواهد کرد.

شاهین گفت: طالبان حاضر است که به آمریکا تضمین‌های امنیتی لازم را بدهد.

دور ششم این مذاکرات روز چهارشنبه گذشته آغاز شد و قرار بود امروز پایان یابد ولی هر دو طرف به نتیجه ملموسی نرسیدند و قرار شد صحبت‌ها ادامه یابد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :