موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/147238 :کد

گراین بنزین درست یا غلط ؟

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۷:۰۹
تعداد بازدید : ۷۱۴   
 تحلیل ایران -گراین بنزین درست یا غلط ؟

بنزین این روزها راه خود را گم کرده و برای کنترل آن دولت انتخاب های متفاوتی داشته.

به نظر می رسد در شرایط کنونی که دولت باید کنار مردم باشد و بیش از پیش با کنترل بازار ارامش را ایجاد کند دولت مسیر را برعکس طی می کند و بازار را کاملا رها کرده است و شرایط اقتصادی را بیش از پیش به سختی کنترل می کند، جالبتر آنجاست که همیشه صنایعی که تماما دولتی هستند و یا سهم بسیار زیادی از آن ها دولتیست و تمام وابستگی آن ها داخلیست و هیچگونه وابستگی خارجی ندارد در زمینه افزایش قیمت معمولا پیش قدم میشوند و از نظر روانی و یا ایجاد یک موج بزرگ برای گرانی تلاشی دو چنداد دارند.

به نظر می رسد برخی تحلیل گران سخن از آن دارند که رفتارهای اینچنینی دولت و افزایش قیمت ها مسیریست برای رسیدن به هدفی که نتیجه آن مذاکرده و تعامل با افراد و کشورهایی است که جواب خود را پیش تر دادند و همیشه در مقابل ایران به عنوان دشمن روشن قرار گرفته اند تا فرد قابل اعتماد.

در همین اضاع پیش رو کشورهای همسایه مثل ترکیه نیز با شرایطس مشابه روبرو بودند ولی تنها با چند راهکار ساده جلوی گرنی و تحریم ها را گرفتند به صورتی که بسیاری از صنایع بزرگ در کشور ترکیه به صورت خصوصی می باشد و دولت تنها با کنترل بازار و بالانس کردن میزرا واردات و صادرات و تولید سعی در کنترل بازار دارد .

حال بعد از گذشت مسیل صعب العبور تحریم و اقتصاد گرانی بنزین چه کمکی می تواند به دولت بکند ؟ و آیا گرانی بنزین در این اقتصاد آیا بیشتر سود دارد یا ضرر ؟ دولت برای جلوگیری از قاچاق بنزین سهمیه بندی می کند و آن را گران می کند اما آیا چنین کاری جلوی قاچاق بنزین را می گیرد ؟ به نظر می رسد قیمت های تا 3500 تومان نیز دردی از قاچاق بنزین دوا نمی کند و دولت باید راهکاری بهتر برای کنترل بازار در پیش بگیرد، برای کنترل بازار باید ابتدا جلوی قاچاق بنزین را بگیرد بعد بفکر گرانی آن باشد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
بنزین     قیمت بنزین     قاچاق سوخت            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :