موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/147265 :کد

مجلس و دولت

فلاحت‌پیشه: هدف ایران خروج از برجام نیست

  چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۵:۰۲
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -فلاحت‌پیشه: هدف ایران خروج از برجام نیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه کار عاقلانه‌ای از سوی ایران برای کاهش سطح تعهداتش در چارچوب برجام انجام شده است، گفت: هدف ایران از کاهش سطح تعهداتش خروج از برجام نیست.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به تصمیم اخیر ایران برای کاهش سطح تعهدات در چارچوب برجام و مهلت 60 روزه به اروپایی‌ها، گفت: بیانیه‌ای که امروز از سوی شورای عالی امنیت ملی در برابر بدعهدی‌های اروپایی‌ها در برجام منتشر شد، کاملا روشن و یک بیانیه صلح‌آمیز است.

وی با بیان اینکه ایران از طریق این بیانیه به دنبال احیای برجام است، اظهار داشت: پس از خروج آمریکا از برجام، طرف‌های مقابل نیز در یک سال گذشته به وظایف‌شان عمل نکردند و تحریم‌ها نیز علیه ایران ادامه دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه ایران در چارچوب برجام اقداماتش را کاهش داده است، افزود: مکانیسم 26 تا 28 برجام می‌گوید که اگر هریک از طرفین از برجام خارج شود و یا اینکه یکی از اعضا اعلام کند که برجام به نتایجش نرسیده است، طرف مقابل می‌تواند به بخشی از تعهداتش در این چارچوب عمل نکند و ایران دقیقا در همین راستا عمل کرده است.

فلاحت‌پیشه، اقدام ایران برای کاهش سطح تعهداتش در چارچوب برجام را به منزله خروج از برجام تلقی نکرد و گفت: فکر می‌کنم جمهوری اسلامی ایران کار عاقلانه‌ای کرد و در عین حال دادخواهانه و توأم با صلح و در حالی که هیچ نقض حقوق بین‌المللی و یا نقض عُرف منع  اشاعه‌ای هم صورت نگرفته، سطح تعهداتش در برجام را کاهش داده است.

وی ادامه داد: با این اقدام جمهوری اسلامی ایران، عملا بررسی مجدد در برجام صورت می‌گیرد، در این جراحی یا برجام احیا و تبدیل به مکانیسمی می‌شود که می‌تواند نظرات و منافع طرفین را تأمین کند که در این صورت با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و یا اینکه عملا با شکست مواجه می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: عملا نقض برجام از سوی ایران صورت نگرفته است و طی دو ماه آینده در عمل مشخص می‌شود که برجام تبدیل به سازوکار قابل اتکا و یا اینکه کاملا خنثی می‌شود، این مسیری است که هیئت‌های فنی و دیپلماتیک ایرانی باید دنبال کنند؛ هدف ایران از کاهش سطح تعهداتش، فعلا خروج از برجام نیست.

                               

سیاسی     مجلس     دولت     ایران     برجام    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :