موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147268 :کد

اروپا

اروپا اگر آمریکا را به تعهدات برجامی برنگرداند، با بحران‌های امنیتی

  چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۵:۰۹
تعداد بازدید : ۱۰۹   
 تحلیل ایران -اروپا اگر آمریکا را به تعهدات برجامی برنگرداند، با بحران‌های امنیتی

سه گانه تروریسم، موادمخدر و مهاجرین چالش‌های اصلی امنیتی برای اروپاست.

به گزارش تحلیل ایران ، امروز رییس جمهور ایران در تشریح الزامات و ضرورتهای ایجاد شرایط برد-برد در برجام به واقعیتهایی اشاره کرد که اهمیت آن به نوعی تحت تاثیر موضوع توقف برخی تعهدات هسته ای ایران قرار گرفت.

نقش محوری ایران در مقابله با تروریسم، اسکان و مدیریت نزدیک به 5 میلیون مهاجر و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به اروپا که روحانی به آن اشاره کرد تبیین تاثیر گذاری غیر قابل انکار و منحصر بفرد ایران در تامین امنیت کشورهای اروپایی است.

اگرچه آمریکا و اروپا پیش و پس از مذاکرات هسته ای و توافق برجام همواره بر به اصطلاح تهدید هسته ای ایران برای صلح و امنیت جهانی سخن گفته اند لیکن خود، به خوبی آگاهند که بیان این گزاره با توجه به اثبات ماهیت صلح آمیز فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی، بیانی گزافه و مبتنی بر رویکردهای سیاسی است.

تروریسم، موادمخدر و مهاجرین تهدید واقعی، عاجل و بسیار مهمی است که تاکنون بسیاری از کشورهای منطقه با بهره گیری از آن باج‌های سنگینی از اروپایی‌ها گرفته اند.

جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای گذشته بر اساس سیاستهای اصولی خود با تحمل هزینه های سنگین مالی و انسانی و بدون هیچگونه مطالبه ای، سدی در برابر اثرگذاری عوامل ذکر شده بر امنیت اروپا بوده است.

رییس جمهور ایران امروز به صراحت اعلام کرد که بدلیل مشکلات مالی ناشی از تحریم‌های غیر قانونی آمریکا امکان تداوم این روند برای ایران وجود ندارد.

اروپا اگر با فشار بر آمریکا برای بازگرداندن واشنگتن به ریل تعهداتش در برجام قدمی برای اصلاح روند موجود بر ندارد بزودی باید با بحران‌های امنیتی پیش بینی نشده و بسیار شکننده روبرو شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :