موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147403 :کد

اروپا

مقام اروپایی: از برجام حمایت می‌کنیم/ انتقاد از تکروی‌های آمریکا

  ﺳﻪشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۴:۴۹
تعداد بازدید : ۱۱۴   
 تحلیل ایران -مقام اروپایی: از برجام حمایت می‌کنیم/ انتقاد از تکروی‌های آمریکا

نامزد مطرح محافظه کاران برای عهده داری ریاست کمیسیون اروپایی آینده، ضمن حمایت از برجام انتقاد شدیدی به تکروی‌های آمریکا در قبال این معاهده و خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای وارد کرد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روزنامه "هانوفرشه آلگماینه سایتونگ"، "منفرد وبر"، رئیس فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا و نامزد مطرح محافظه کاران اروپا برای عهده داری ریاست کمیسیون اروپایی آینده در سخنانی خواستار نقش میانجی گری این اتحادیه در مناقشت اتمی با ایران شده و گفت: اروپا باید قدرت خود در پیشبرد دیپلماتیک این مسئله را در پیش گیرد تا به این ترتیب این مناقشات تشدید نشود.

"منفرد وبر" تاکید کرد که اگر چه شرایط تشدید می شود اما ما باید کانال مذاکرات با تهران را باز نگه داریم. وی درباره وقوع یک رویارویی نظامی جدید در منطقه هشدار داده و تاکید کرد که باید تحت هر شرایطی از وقوع یک درگیری نظامی جلوگیری شود.

وی افزود: هدف اصلی تلاش های دیپلماتیک ما باید این باشد که از تجهیز تسلیحاتی اتمی ایران جلوگیری شود. نظام جمهوری اسلامی نباید به تسلیحات اتمی دست یابد. ما کاملا حامی منافع امنیتی اسرائیل هستیم.

این مقام اروپایی همچنین از توافق اتمی با ایران که آمریکا سال گذشته به صورت یکجانبه از آن خارج شد دفاع کرده و گفت: حتی اگر این توافق حاوی نکات منفی زیادی باشد اما ما به عنوان اروپایی از آن حمایت می کنیم، چرا که تا به حال بهترین امکان برای ایفای نقش در پایداری و ثبات منطقه و خاورمیانه بوده است. وی همچنین تاکید کرد که در این شرایط به صورت روزافزون نجات توافق اتمی با ایران دشوارتر می شود.

وبر در این راستا به تکروی های دولت آمریکا انتقاد وارد کرده و گفت: من این که آمریکا به صورت یکجانبه توافق هسته‌ای با تهران را لغو کرده است غلط و بسیار مسئله ساز می دانم. به این ترتیب یک فرصت از دست رفته است. من در این باره که آمریکایی ها این مسیر را رفته‌اند بسیار دلسرد هستم.

 به‌دنبال خروج دولت آمریکا از برجام و کارشکنی‌های واشنگتن در اجرای آن، و همچنین بدعهدی طرف‌های باقی‌مانده در برجام نسبت به اجرای تعهدشان، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام صادر کرد، که مهمترین محورهای این بیانیه عبارتند از:

ــ ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند

ــ در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌دانیم

60 روز مهلت به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :