موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/14744 :کد

0

زاکانی: آمانو را برای اتمام حجت دعوت كرديم

  دوشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۷:۴۱
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -زاکانی: آمانو را برای اتمام حجت دعوت كرديم

رئیس کمیسیون برجام گفت:كميسيون، آمانو را برای اتمام حجت دعوت كرده بود؛ نه ارائه مفاد توافق محرمانه كميسيون برجام برای دستيابی به اطلاعات مربوط به توافق محرمانه، قطعا به تيم هسته‌ای فعلی رجوع می کند.

رئیس کمیسیون برجام گفت:كميسيون، آمانو را برای اتمام حجت دعوت كرده بود؛ نه ارائه مفاد توافق محرمانه كميسيون برجام برای دستيابی به اطلاعات مربوط به توافق محرمانه، قطعا به تيم هسته‌ای فعلی رجوع می کند.

به گزارش تحلیل ایران در حاشیه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس عليرضا زاكانی رئیس کمیسیون برجام در جمع خبرنگاران گفت: كميسيون برجام برای دستيابی به اطلاعات مربوط به توافق محرمانه، قطعا به تيم هسته‌ای فعلی اعتماد داشته و به آنها رجوع کرده و خواهد کرد و بر همين اساس نيازی به اظهارنظر آمانو در اين باره نداشت.

عليرضا زاكانی رئيس كميسيون ويژه بررسي برجام مجلس، ‌با اشاره به حضور يوكيا آمانو در كميسيون برجام گفت: در اين جلسه، ما ۵ انتظار نمايندگان مردم و یک خط قرمز مهم را با مدیرکل آژانس بين‌المللی مطرح كرديم و از اول هم قرار نبود از وی درباره توافق محرمانه ايران و آژانس چيزی بپرسيم، به عبارت ديگر كميسيون برجام، آمانو را برای اتمام حجت دعوت كرده بود؛ نه ارائه مفاد توافق محرمانه.

وی افزود: كميسيون برجام برای دستيابی به اطلاعات مربوط به توافق محرمانه، قطعا به تيم هسته‌ای فعلی اعتماد داشته و نامه ای هم در این خصوص قبلا به آقای صالحی نوشتیم و بر همين اساس نيازی به اظهارنظر آمانو در اين باره نداشتیم.

عليرضا زاكانی با اشاره به اين نكته كه كميسيون برجام در راستای در راستای تکمیل زحمات تیم مذاکره کننده، رفع اشکالات احتمالی و کسب اطمینان از لغو تحریم ها قدم برمی‌دارد، اظهار داشت: اعضای كميسون در ديدار با آمانو به روشنی به وی يادآور شدند كه خواهان برخورد غیرسیاسی، فنی و شفاف آژانس با مسئله هسته‌ای ایران هستند.

وی افزود: به آقای آمانو و همراهانش اين نكته را متذكر شديم كه توقع ما اين است كه آژانس نه‌تنها نسبت به حفظ اطلاعات هسته‌ای ايران قدم بردارد، بلكه در راستای توسعه اين فناوری و تسهیل تحقیق و توسعه دانش هسته ای نيز وظیفه خود را دنبال كند.

متخصص پزشکی هسته ای کشورمان افزود: انتظار ديگری كه از آمانو داشتيم و به روشنی با وی در ميان گذاشتيم، لزوم تلاش بيشتر آژانس در جهت خلع سلاح هسته‌ای جهانی و آغاز آن از منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا بود.

رییس کمیسیون ویژه برجام در پایان گفت: خط قرمز مهم خود نسبت به مسایل دفاعی و امنیتی و حفظ عزت بالای ایران اسلامی را نیز به آمانو گوشزد نمودیم.

منبع:تابناک

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :