موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147548 :کد

اروپا

زلزله سیاسی دراتریش ارکان کرسی صدراعظم جوان را هم به لرزه دراورد

  ﺳﻪشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۱۳۵   
 تحلیل ایران -زلزله سیاسی دراتریش ارکان کرسی صدراعظم جوان را هم به لرزه دراورد

رسانه‌های آلمانی زبان از درخواست‌هایی از طرف احزاب و سیاستمدارن اتریشی برای کناره گیری صدر اعظم اتریش بعد از بحران سیاسی شکل گرفته در این کشور خبر می‌دهند.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان، انتشار ویدئوی رسوایی رئیس حزب آزادی اتریش چند روز مانده به انتخابات پارلمانی اروپا بحران دولتی سختی را در اتریش به وجود آورده است. در این اوضاع به نظر می رسد که سقوط "سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش از صندلی صدر اعظمی هم امکان پذیر باشد.

در پی وقوع بحران سیاسی در اتریش شب گذشته حزب آزادی افراطی اتریش از کناره گیری همه وزرای خود از دولت خبر داد. این حزب با این اقدام خود به درخواست صدر اعظم اتریش برای کناره گیری وزیر کشور از حزب آزادی اتریش واکنش نشان داد.

پیشتر "هاینس کریستین اشتراخه"، رهبر حزب "آزادی"، که همچنین معاون صدراعظم بود در پایان هفته پس از انتشار یک ویدئوی افشاگرانه مجبور به استعفا شده بود.

در این ویدئو او پیشنهاد اعطای قراردادهای دولتی به کسی که ادعا می کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است را می داد.

سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش، در پایان هفته و در پی این رسوایی خواستار اخراج "هربرت کیکل" وزیر کشور شده بود، چون می گفت او به عنوان دبیرکل حزب آزادی باید مسئول این رسوایی را به عهده گیرد.

الکساندر فان در بلن، رئیس جمهور اتریش، روز یکشنبه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر شد.

سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم اتریش است که پس از انتخابات سال 2017 و به دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم کشورش شد.

این رسوایی در دوره ای به خصوص حساس برای این حزب پیش می آید. رای دهندگان سراسر اتحادیه اروپا روزهای 23 تا 26 مه پای صندوق ها خواهند رفت تا اعضای پارلمان اروپا را انتخاب کنند.

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال 2017 به قدرت رسید و هاینس-کریستین اشتراخه، رهبر حزب راستگرای تندرو آزادی را به عنوان معاون خود برگزید. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند.

حالا در این اوضاع "پاملا رندی-واگنر"، رئیس حزب سوسیال دموکرات اتریش خواستار تغییر در کل دولت اتریش و روی کار آمدن یک دولت موقت متشکل از کارشناسان تا زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد در ماه سپتامبر شده است. به این ترتیب یک رای عدم اعتماد در پارلمان اتریش در انتظر آقای صدر اعظم جوان خواهد بود. حزب آزادی اتریش هم از حمایت خود از چنین اقدامی خبر داده است.

"پیتر پیلز" از لیست مخالفان اتریش جنبش موسوم به "اکنون" روز گذشته اعلام کرد که در پارلمان چنین درخواستی را علیه کورس ارائه خواهد داد. وی امیدوار به حمایت حزب افراطی آزادی اتریش از این درخواست خود است.

حالا صندلی صدر اعظم در این اوضاع متزلزل شده است و هنوز مشخص نیست که چه موقع نشست ویژه پارلمان در این باره برگزار خواهد شد.

اگر رای عدم اعتماد به صدر اعظم در پارلمان اتریش اکثریت را به دست آورد رئیس جمهور این کشور باید کسی را برای ساختن یک دولت موقت جدید مامور کند. پیتر پیلز از اپوزیسیون اتریش بر این عقیده است که صدر اعظم مسئول اصلی بحران فعلی در دولت است.

بر اساس اولین نظر سنجی بعد از انتشار ویدئوی رسوایی رهبر حزب افراطی محبوبیت این حزب در بین شهروندان کاهش چشم گیری داشته است.

در این میان بسیاری از سیاستمداران آلمانی از جمله رئیس حزب سوسیال دموکرات هم بر مسئولیت صدر اعظم اتریش در به وجود آمدن این بحران سیاسی در کشورش تاکید کرده اند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از حزب سوسیال دموکرات هم ابرا امیدواری کرده که بحران سیاسی در اتریش بر میزان رای حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در انتخابات پارلمانی اروپا هم تاثیر بگذارد.

                               

بین الملل     اروپا     اتریش            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :