موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147560 :کد

اروپا

پس‌لرزه‌های زلزله سیاسی در اتریش/ رئیس‌جمهور وزیر کشور رابرکنار کرد

  چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۰:۱۶
تعداد بازدید : ۱۴۶   
 تحلیل ایران -پس‌لرزه‌های زلزله سیاسی در اتریش/ رئیس‌جمهور وزیر کشور رابرکنار کرد

در پی درخواست صدراعظم اتریش برای برکناری وزیر کشور به‌عنوان دبیرکل حزب افراطی آزادی اتریش و مسئول رسوایی اخیر این حزب، رئیس‌جمهور اتریش وی را برکنار کرد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روزنامه اتریشی "کوریر"، پیامد وقوع بحران سیاسی در دولت ائتلافی اتریش به‌دلیل انتشار یک ویدئوی رسوایی معاون صدراعظم و رئیس حزب افراطی، روز سه‌شنبه بعد از یک مشورت حدوداً دوساعته "الکساندر فان در بلن"، رئیس جمهور اتریش و "سباستین کورس"، صدراعظم اتریش در برابر رسانه‌ها حاضر شدند تا گام‌های بعدی برای حل بحران دولتی در این کشور را مشخص کنند.

انتشار ویدئوی رسوایی رئیس حزب آزادی اتریش چند روز مانده به انتخابات پارلمانی اروپا بحران دولتی سختی را در اتریش به‌وجود آورده است.

در پی وقوع بحران سیاسی در اتریش دوشنبه‌شب حزب آزادی افراطی اتریش از کناره‌گیری همه وزرای خود از دولت خبر داد. این حزب با این اقدام خود به درخواست صدراعظم اتریش برای کناره‌گیری وزیر کشور از حزب آزادی اتریش واکنش نشان داد.

پیشتر "هاینس کریستین اشتراخه"، رهبر حزب "آزادی"، که همچنین معاون صدراعظم بود در پایان هفته پس از انتشار یک ویدئوی افشاگرانه مجبور به استعفا شده بود.

در این ویدئو او پیشنهاد اعطای قراردادهای دولتی به کسی را که ادعا می‌کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است می‌داد.

سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش، در پایان هفته و در پی این رسوایی خواستار اخراج "هربرت کیکل" وزیر کشور شده بود، چون می‌گفت او به‌عنوان دبیرکل حزب آزادی باید مسئولیت این رسوایی را به‌عهده گیرد.

الکساندر فان در بلن، رئیس جمهور اتریش، روز یکشنبه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر شد.

سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم اتریش است که پس از انتخابات سال 2017 و به‌دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم کشورش شد.

این رسوایی در دوره‌ای به‌خصوص حساس برای این حزب پیش می‌آید. رأی‌دهندگان سراسر اتحادیه اروپا روزهای 23 تا 26 مه پای صندوق‌ها خواهند رفت تا اعضای پارلمان اروپا را انتخاب کنند.

فان در بلن روز سه‌شنبه در برابر رسانه‌ها از وقایع بی‌سابقه در کشورش سخن گفته و در عین حال ظرافت و زیبایی قانون اساسی فدرال اتریش را ستود.

"هانس کریستین اشتراخه" روز دوشنبه به‌صورت کتبی از رئیس جمهور درخواست کرد که وی را از همه مسئولیت‌های سیاسی‌اش عزل کند.

رئیس جمهور اتریش همچنین از درخواست صدراعظم از او برای برکناری وزیر کشور و متعاقب آن درخواست کناره‌گیری همه وزرای حزب آزادی از ائتلاف دولتی سخن گفته تصریح کرد که قصد دارد به همه این درخواست‌ها رسیدگی کند.

وی از باقی ماندن "کارین کنایسل"، وزیر امور خارجه اتریش که نامزد معرف حزب آزادی برای این سمت در دولت ائتلافی بود خبر داد. کنایسل که یک وزیر مستقل در کابینه است اعلام کرده که می‌خواهد به‌عنوان یک کارشناس مستقل در دولت اتریش باقی بماند.

رئیس جمهور اتریش همچنین از صدراعظم خواست که برای همه جایگاه‌های تا به حال خالی شده دولت ائتلافی نامزدهایی را معرفی کند و این کار باید به‌خصوص برای وزارت کشور انجام شود.

وی تأکید کرد که همه نامزدها را شخصاً مورد ارزیابی قرار داده و مذاکراتی را با آن‌ها انجام خواهد داد.

فان در بلن همچنین تأکید کرد که از روز دوشنبه مذاکراتی سازنده و اعتمادساز را با همه رهبران احزاب مخالف درباره برداشتن گام‌های بعدی برای حل این بحران سیاسی انجام داده است. به‌گفته رئیس جمهور اتریش همه این احزاب تأکید کرده‌اند: در درجه اول این مسئله مطرح است که از پایداری اتریش حفاظت کنیم.

رئیس جمهور اتریش همچنین اعلام کرد: این مسئله مطرح است که شایستگی مذاکرات بین نمایندگان دموکرات را دوباره ایجاد کنیم و در اینجا مسئله عهده‌داری مسئولیت‌های دولتی مطرح است.

صدراعظم اتریش هم اعلام کرد که پیشنهادات خود برای نامزدهای کارشناس در پست‌های خالی دولت را در اسرع وقت به رئیس جمهور ارائه خواهد داد.

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه‌رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال 2017 به قدرت رسید و هاینس کریستین اشتراخه، رهبر حزب راستگرای تندروی آزادی را به‌عنوان معاون خود برگزید. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند.

حالا در این اوضاع "پاملا رندی واگنر"، رئیس حزب سوسیال دموکرات اتریش خواستار تغییر در کل دولت اتریش و روی کار آمدن یک دولت موقت متشکل از کارشناسان تا زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد در ماه سپتامبر شده است. به این ترتیب یک رأی عدم اعتماد در پارلمان اتریش در انتظار آقای صدراعظم جوان خواهد بود. حزب آزادی اتریش هم از حمایت خود از چنین اقدامی خبر داده است.

اگر رأی عدم اعتماد به صدراعظم در پارلمان اتریش اکثریت را به دست آورد رئیس جمهور این کشور باید کسی را برای ساختن یک دولت موقت جدید مأمور کند. پیتر پیلز از اپوزیسیون اتریش بر این عقیده است که صدراعظم مسئول اصلی بحران فعلی در دولت است.

بر اساس اولین نظرسنجی بعد از انتشار ویدئوی رسوایی رهبر حزب افراطی محبوبیت این حزب بین شهروندان کاهش چشمگیری داشته است.

                               

بین الملل     اروپا     اتریش     وزیر        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :