a/147613 :کد

اقتصاد

تشکیل پرونده تخلف ۱ میلیارد دلاری برای ۷۰۰ شرکت وارد کننده کالا

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۶:۵۴
تعداد بازدید : ۹۶   
 تحلیل ایران -تشکیل پرونده تخلف ۱ میلیارد دلاری برای ۷۰۰ شرکت وارد کننده کالا

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تشکیل پرونده تخلف یک میلیارد دلاری برای واردکنندگان با ارز دولتی خبر داد؛ او در نشست خبری امروز خود به شدت از یک برنامه تلویزیونی مرتبط با قیمت گوشت ا

به گزارش تحلیل ایران ، عباس تابش در نشست خبری امروز خود با اشاره به مطالبه بحق مردم برای برخورد با هرگونه گرانفروشی در بازار، بر لزوم قائل شدن تفاوت میان گرانی و گرانفروشی اظهار کرد: یکی از وظایف سازمان حمایت، موضوع قیمت گذاری کالاها است؛ ولی نباید فراموش کرد وقتی تامین کالا در بازار با مشکل مواجه شود، قیمت‌ها دچار تلاطم می‌شود و از طرف دیگر زمانی که منشأ قیمت‌گذاری برخی کالاها، قیمت‌های جهانی است، قیمت آن در داخل نیز افزایش می‌یابد؛ اما علاوه  بر این موارد، سیاست‌گذاری‌های داخلی نیز ممکن است بر قیمت کالا تاثیرگذار باشد؛ مثلا در موضوع گران شدن قیمت ماکارونی ما شاهد بودیم که به دنبال تصمیم اتخاذ شده، قیمت گندم از 900 تومان به 1850 تومان رسید و طبیعی است که قیمت ماکارونی هم با افزایش قیمت گندم، بالا می‌رود ولی این گران شدن کالا با گرانفروشی یا تجاوز از سود مجاز، متفاوت است.

دلایل گرانی خرما، تن ماهی و شکر از زبان رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان

رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در خصوص چرایی گران شدن تن ماهی در بازار گفت: نکته قابل توجه آن است که صنعت تن ماهی در کشورمان سالانه به 200 هزار تن ماهی نیاز دارد که از این میزان، 50 درصد ماهی‌های تن، وارداتی است؛ خب طبیعی است که وقتی ارز 4200 تومانی تامین این ماهی حذف می‌شود و به ارز نیمایی تبدیل می‌شود، قیمت آن گران خواهد شد.

وی علاوه بر گران شدن مواد اولیه در تولید برخی کالاها، فضاسازی برخی سودجویان را هم موثر دانست و افزود: در همان مقطع زمانی، من از 4 کارخانه تولید تن ماهی در استان بوشهر بازدید کردم که متاسفانه 3 کارخانه، تعطیل بودند؛ وقتی دلیل این مساله را جویا شدم، عنوان شد که فردی به مالکان این کارخانه‌ها مراجعه کرده و به آن‌ها قول داده که تامین ارز ماهی مورد نیازشان را به جای ارز نیمایی با ارز دولتی 4200 تومانی انجام خواهد داد و این کارخانجات هم برای تولید، دست نگاه داشته‌ بودند؛ این درحالی بود که چنین وعده‌ای کاملاً کذب بود ولی همین موارد هم باعث شد تا کمبودهایی در بازار شکل بگیرد که این کمبودها نیز به گران‌تر شدن کالا انجامید.

تابش نظارت را یکی دیگر از وظایف سازمان حمایت برشمرد و با بیان برخی از دلایل گرانی خرما در بازار نیز گفت: مثلا در موضوع گران شدن خرما، ما با سردخانه‌هایی مواجه شدیم که در برخی از آن‌ها بیش از 300 تن خرما انبار شده و برخی‌ها نیز تلاش می‌کردند که این خرماها از انبار خارج نشود و قیمت خرما در بازار بالاتر رود؛ این درحالی است که سردخانه‌ها به این دلیل احداث شده بودند تا در زمان مشکلات بازار، اقلام دپو شده را برای تامین نیاز بازار عرضه کنند.

رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در خصوص شکر نیز گفت: در مقطعی که قیمت شکر رو به گرانی بود، من در بازدید از یک کارخانه، مجبور شدم با دست، ایزوگامی که جلوی انبارهای شکر وجود داشت را پاره کنم تا این شکرها روانه بازار شد؛ خب شما ببینید چرا باید 21 هزار تن شکر انبار شود؟

وی با اشاره به تخلف 110 میلیارد تومانی برخی شرکت‌های کشت و صنعت نیشکر در آن زمان افزود: ما با قاطعیت با چنین مواردی برخورد خواهیم کرد و ما این برخوردها را تا 10 برابر ادامه خواهیم داد و نباید کسی تصور کند بدلیل آنکه در شهرستان است، از چشم نظارت ما دور خواهد بود.

تابش با هشدار به اصناف، از آن‌ها خواست تا حتماً برای خرید و فروش هرگونه کالا، فاکتور گرفته و فاکتور صادر کنند، به مردم نیز توصیه کرد برای هر خرید خود هرچقدر هم کوچک، حتماً از فروشندگان درخواست فاکتور کنند و فروشندگان نیز بر اساس قانون موظف به صدور فاکتور حتی برای خرید یک بسته بیسکوئیت هستند.

درخواست از مردم برای رصد گرانی، انبار و جابجایی غیرمنطقی کالا در کشور

وی اضافه کرد: این یک واقعیت است که توان ما برای بازدید و نظارت بر کل کشور بسیار پایین است و اگر کمک مردمی نباشد، قطعاً برای نظارت بر بازار با مشکل مواجه خواهیم بود؛ لذا ما از مردم درخواست می‌کنیم که در رصد انبارها، گرانفروشی و جابجایی غیرمنطقی کالا به این سازمان کمک کنند.

رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان درخصوص آمار بازرسی‌ها و نظارت‌های صورت گرفته توسط این سازمان گفت: بازرسی‌های این سازمان در سال 97 به نسبت 96، 8 درصد از لحاظ عددی افزایش یافته و لی از نظر ارزشی، 1245 درصد بالاتر رفته است و از طرف دیگر میزان جرائم وصولی 76 درصد، بازرسی‌های مشترک 32 درصد و تعداد پرونده‌های قاچاق تشکیل شده به میزان 76 درصد افزایش یافته است؛ این درحالی است که نه به لحاظ بودجه‌ای و نه به لحاظ نیروی انسانی، بر توان این سازمان افزوده نشده و حتی 20 نفر از پرسنل ما نیز کم شده‌اند.

تابش این افزایش بازرسی‌ها را کافی ندانست و ادامه داد: قطعاً این افزایش بازرسی‌ها کافی نیست و بر همین اساس ما مبنای خود برای سال جاری را 2 برابر کردن این بازرسی‌ها قرار داده‌ایم و از ابتدای ماه مبارک رمضان تعداد گشت‌های روزانه در شهر تهران را به 40 گشت افزایش داده‌ایم و این روند به کل کشور تسری خواهد یافت.

وی با تقدیر از همراهی دادستان‌ها و همکاری مجموعه قوه قضائیه برای پوشش نقص‌های قوانین فعلی در برخورد با متخلفان، از قول مساعد رئیس این قوه برای همکاری بیشتر در این بخش، تقدیر کرد.

گلایه از یک برنامه تلویزیونی مرتبط با گوشت وارداتی در نشست خبری رئیس سازمان حمایت

رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در پاسخ به سوال دیگری درباره گوشت قرمز وارداتی و شائبه اختلاف قیمت بالا میان قیمت تمام شده و قیمت عرضه شده در بازار گفت: در یک برنامه‌تلویزیونی گفته شد که واردات هر کیلو گوشت یخی وارداتی 20 هزار تومان هزینه دارد ولی در بازار به مبلغ 40 هزار تومان بفروش می‌رسد. اما متاسفانه این اظهارات به هیچ وجه درست نبود.

تابش اضافه کرد: این اظهارات اشتباه درحالی مطرح شد که اولا هیچ وقت ما از آن کشوری که در آن برنامه نامش برده شده بود، گوشت وارد نکرده بودیم؛ درثانی قیمت گوشت، 5 دلاری که در آن برنامه ادعا شد نبود؛ ثالثاً کارشناس آن برنامه قیمت دلار را 4000 تومان اعلام کرد درحالی که ارز دولتی 4200 تومان بود؛ رابعاً حقوق ورودی در محاسبه قیمت درنظر گرفته نشده بود؛ علاوه بر همه اینها سایر هزینه‌ها همچون هزینه بسته‌بندی، کرایه، کارگر و ... محاسبه نشده بود.

وی با بیان اینکه ما از نقدهای کارشناسی استقبال می‌کنیم درعین حال تاکید کرد: ما از رسانه ملی انتظار داریم که نقدهای فاقد مبنای کارشناسی را بر روی آنتن نبرد چراکه چنین مواردی جو روانی خاصی به دنبال خود دارد که باعث ناامیدی مردم می‌شود.

ارسال پرونده تخلف یک میلیارد دلاری واردکنندگان به تعزیرات/ رسیدگی به تخلف 700 شرکت واردکننده

رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان  درباره برخورد این سازمان با تخلف واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته و در عین حال کالاهای وارداتی‌شان را با قیمت آزاد وارد بازار کرده‌اند گفت: نظارت بر ایفای تعهدات ارزی، بر عهده بانک‌های عامل است ولی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان راساً بر این روند نظارت دارد و در یک سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار پرونده واردکنندگان به تعزیرات ارجاع داده شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 700 شرکت که تخلفاتی از سال 94 به بعد داشتند و 90 درصد این تخلفات مربوط به سال 97 بود، به سازمان تعزیرات معرفی شدند و امیدواریم هرچه سریعتر به تخلفات این شرکت‌ها رسیدگی شود.

ما روزانه قیمت 100 قلم کالا را رصد می‌کنیم و بر اساس تحلیل‌های قیمتی، هشدارهایی را به سازمان‌های تامین کننده کالا ارائه می‌دهیم و در هیچ موردی نبوده، که گرانی و تلاطم در بازار را ما طی مکاتبات چند باره از 6 ماه قبل، هشدارهای لازم را به دستگاه‌های مسئول نداده باشیم ولی متاسفانه برخی از این هشدارها جدی گرفته نشد و برخی نیز به دلیل مشکلات تامین ارز، نتوانست به سرعت اجرایی شود و البته برخی از این هشدارها نیز مثمر ثمر بود و دستگاه‌های مسئول توانستند بازار آن کالاها را با اقدام به موقع خود کنترل کنند.

                               

اقتصاد     صنعت     تجارت     کشاورزی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :