موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قوه قضائیه

a/147664 :کد

قوانین قوه قضائیه و مهریه

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۷:۵۰
تعداد بازدید : ۹۹۰   
 تحلیل ایران -قوانین قوه قضائیه و مهریه

قوه قضائیه به تازگی تصمیمات جدیدی در زمینه جرم های کیفری گرفته است که یکی از این جرایم در مورد مهریه می باشد.

مهریه از نظر قانون تا 110 سکه به شکل کیفری اقدام می شود و بیش از آن دیگر به صور کیفری نمی باشد، اما زمزمه ها حاکی از آن است که گویا قرار است این عدد به 40 سکه کاهش پیدا کند و در امر ازدواج و مجازات آن بسیار مهم است که برای سهل کردن شرایط ازدواج پیش قدم شده و در جریان به راه انداختن این فرهنگ برای ساده کردن ازدواج اتفاقی بسیار پسندیده افتاده است، اما لازم است کمی راجع به این مسئله مهریه صحبت شود و اینکه اگر ما در کشور اسلامی زندگی میکنیم از نظر اسلام باید از ابتدا مورد بحث قرار گیرد که آیا این روش مهریه که قوه قضائیه برای این امر ورود میکند آیا قاون اسلامی است و یا یک قانون سکولار محسوب می شود ؟ و همچنین بهترین نمونه و الگوی ما در این زمینه ازدواج حضرت زهرا و حضرت امیرالمومنین است و مهریه حضرت زهرا مهر السنه است و معادل امروزی مهریه حضرت زهرا برابر 750 دلار بیشتر نیست، پس آیت نیاید ی نگاهی مجدد به مسئله مهریه انداخت و آن را بازنگری کرد؟

حال بهتر است بعد از بررسی مهریه های امروزی و اینکه هزینه های امروزی بسیار رو به گرانی است و روز به روز شرایط ازدواج سخت تر می شود باید ببینیم که آیا چه کمکی برای سهل کردن ازدواج انجام داده ایم؟ امر ازدواج در نهایت باعث رشد جمعیت می شود و شرایط اقتصادی کنونی و شرایط قوانین که امروزه در کشور موجود می باشد باعث جلوگیری از ازدواج شده و فقط مانع هایی بسیار سخت بر سر راه جوانان است ک در نهایت باعث کاهش رشد جمعیت خواهد شد .

طبق فرمایشات حضرت آقا رشد جمعیت امری بسیار ضروری است و الزامات آن یکی امر ازدواج است و دومی شرایط اقتصادی، باید دید که چرا فرمایشات حضرت آقا در دستو کار بسیاری از مسئولان قرار نگرفته و فقط قوه قضائیه به صورت پرچم دار این امر قرار گرفته و برای سهل کردن ازدواج در زمینه مهریه شروع کرده به اصلاح قانون مهریه و کیفری بودن این مسئله.

امر دیگر شرایط اقتصادی است در زیمنهرشد جمعیت که در این روزها هزینه زندگی بسیار سنگین شده، برای مثال یک خانواده دو نفره ساکن در تهران حداقل هزینه اجاره بین برجی 1.5 تا 2 میلیون تومان است حداقل هزینه خوراک حدود 1 میلیون تومان و حداقل هزینه پوشاک و ایاب ذهاب برابر 1.5 میلیون تومان است که با توجه به شرایط یعنی یک حانواده دو نفری حدود برجی 5 میلیون تومان است که بسیار هزینه سنگینی است و  در کنار چنین هزینه هایی اگر بخواهیم مهریه را نیز در نظر بگیریم بسیار زندگی ها سخت خواهد شد.

چه خوب است که حالا که رئیس قوه قضائیه پیگیر اصلاح چنین شرایطی شده و فرمایشات حضرت آقا را در صدر لیست کارهای خود قرار داده مسدولان دیگر نیز به دنبال اصلاح قوانین باشند و شرایط را برای رشد جمعیت بهتر کنند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
قوه قضاییه     مهریه                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :